Volby 2018 | Lomecký po volebním debaklu končí v čele TOP 09 na Praze 1. Voliči ho prý ztrestali za tyto problémy | info.cz

Články odjinud

Lomecký po volebním debaklu končí v čele TOP 09 na Praze 1. Voliči ho prý ztrestali za tyto problémy

Vítěz voleb v první pražské městské části, hnutí Praha 1 Sobě, se domluvil na koaliční spolupráci s Piráty a Zelenými. Zatím nemají většinu hlasů v zastupitelstvu, a jednají tak se čtvrtým partnerem, koalicí STAN, KDU-ČSL a Iniciativy občanů. Na svém facebookovém profilu to uvedl lídr Prahy 1 Sobě Pavel Čižinský. Jeho uskupení získalo 21,3 procenta voličských hlasů a šest mandátů v 25členném zastupitelstvu.

„Praha 1 Sobě se již dohodla s Piráty a se Zelenými na koaliční spolupráci; společně ovšem máme jen 11 mandátů v 25členném zastupitelstvu Prahy 1. Abychom získali většinu, jednáme nyní se sdružením My co tady žijeme, kteří mají čtyři zastupitele,“ napsal Čižinský, jehož bratrem je Jan Čižinský, který uspěl v magistrátních volbách s hnutím Praha Sobě a nyní jedná o vytvoření koalice s Piráty a koalicí TOP 09 a STAN. 

Druhá v Praze 1 skončila ODS se 17,9 procenta a pěti křesly a třetí Piráti, které podpořilo 15,6 procenta voličů a získali tak čtyři zastupitele. Koalice lidovců, STAN a Iniciativy občanů obdržela 12,8 procent hlasů a obsadila rovněž čtyři křesla. Zelení, kteří těsně překročili pětiprocentní práh, získali ve sboru jednoho zástupce. Do zastupitelstva se dostala také dosud vládnoucí TOP 09 s 12,4 procenty a třemi křesly a ANO, které s 8,2 procenta voličů získalo dvě křesla.

Ve volbách utrpěl porážku dosavadní starosta Oldřich Lomecký (TOP 09), který radnici vedl od roku 2010. V posledních volbách získala TOP 09 zhruba 23 procent a vytvořila koalici s ODS a ČSSD. Sociální demokracie se stejně jako v ostatních městských částech Prahy s výjimkou Dubče do zastupitelstva nedostala.

Server Akutálně.cz informoval, že Lomecký rezignuje na funkci předsedy TOP 09 v Praze 1. Za volební neúspěch podle něj můžou problémy v Praze 1, u kterých starosta nemá kompetence je účinně řešit, lidé mu za ně nicméně i tak připisují zodpovědnost. Zmínil nedostatek městských strážníků nebo ubytovací služby typu Airbnb.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud