Volby 2018 | „Nikdybabišovci“ aneb nenaplněná víra, která předurčí výsledek voleb. Komentář Michala Půra | info.cz

Články odjinud

„Nikdybabišovci“ aneb nenaplněná víra, která předurčí výsledek voleb. Komentář Michala Půra

Četl jsem v posledním vydání časopisu The Economist vynikající komentář, který poměrně sofistikovaně kritizuje odpůrce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Volně přeloženo jim přezdívá „nikdytrumpovci“ a předpovídá, že touha porazit republikány v následujících a velmi důležitých volbách do Kongresu zůstane nenaplněna. A to navzdory tomu, že předvolební průzkumy ukazují, že síly obou táborů jsou vyrovnané.

Nenaplněná víra je v podstatě synonymum i pro nadcházející komunální volby v Česku. A to ze stejných důvodů jako ve Spojených státech, jakkoliv zní toto srovnání zběsile. „Nikdybabišovci“ očekávají drtivou prohru hnutí ANO v Praze. Na vině podle nich bude slabý výkon současné koalice vedené primátorkou Adrianou Krnáčovou. Troufám si tvrdit, že to je mylný předpoklad, stejně jako je mylný předpoklad, že američtí Demokraté porazí ve volbách do Kongresu Republikány.

„Nikdytrumpovci“ si stejně jako „Nikdybabišovci“ neuvědomili, že neexistuje nic jako Republikáni a neexistuje nic jako hnutí ANO. Existují pouze strany Donalda Trumpa a Andreje Babiše. Oba tábory se přitom těší rekordní podpoře. Politiku Donalda Trumpa schvaluje 90 procent Republikánů, u Andreje Babiše by to v případě příznivců hnutí ANO mohlo být jistě ještě víc.

Babiš se stejně jako Trump zaměřuje na hlavní slabinu opozičního tábora. Tou je neochota přijmout skutečnost, že vítězství obou jmenovaných je pouze reakcí na předchozí vlády, které občané mnohdy vnímají jako nenasytné nebo bezohledné. Dokud tuto skutečnost opozice nepřijme, nemůže nikdy své soky porazit. Musí se rovněž přeorientovat z kritiky, jejímž cílem je pouze zničit Babiše (případně Trumpa), na kritiku jednotlivých vládních kroků.

Předvídat výsledek pražských voleb není jednoduché, ale když přistoupíte na faktor „nenaplněné touhy“, který v posledních několika volbách fungoval spolehlivě, dá se s poměrně slušnou jistotou říct, že ANO má našlápnuto k vítězství ve velkých městech a dost možná získá i Prahu.

Zatím známe jeden průzkum, který sice tábor „nikdybabišovců“ nepřijme kvůli tomu, že si jej nechaly zpracovat Parlamentní listy agenturou Phoenix Research, ale může být pro Babišovu opozici varováním. ANO v tomto průzkumu v Praze vede s téměř 23 procenty, druhá je ODS s téměř 17 procenty, za níž jsou s nepatrným odstupem Piráti. Zbytek stran nestojí za řeč, přičemž průzkum se uskutečnil před oficiálním vstupem hnutí Praha Sobě do boje o magistrát.

Když budeme předstírat, že tento průzkum neexistuje, a spolehneme se na průzkumy některých politických stran, které jsem osobně viděl, je zřejmé, že ANO směřuje k volebnímu úspěchu. ODS stojí rovněž na prahu velmi dobrého výsledku a mezi oběma stranami se nabízí komunální koalice, které na vládní úrovni obě strany nebyly schopny. Nebude to jen v Praze. Velmi pravděpodobně tomu tak bude i v dalších velkých městech. Opoziční strany tak budou stát před volbou, zda zůstanou dobrovolně v táboře „nikdybabišovců“. Pak jim ovšem hrozí, že budou věčně druhé.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud