Volby 2018 | O slovo se hlásí noví Babišové. Do komunálních voleb jdou strany, které „kopírují“ ANO | info.cz

Články odjinud

O slovo se hlásí noví Babišové. Do komunálních voleb jdou strany, které „kopírují“ ANO

Před čtyřmi roky se v hlavním městě pokusil prorazit pražský „klon“ ANO – nezávislé hnutí Pro Prahu, u jehož zrodu v pozadí stál pražský developer Radim Passer, ale „jeho“ hnutí tenkrát u voličů úplně vyhořelo. I v letošních komunálních volbách se o hlasy voličů utkají strany podnikatelů, které svým založením připomínají hnutí ANO Andreje Babiše. Podívejte se, jaké to jsou. 

Společná Olomouc

Typickým případem trendu v podobě nástupu nezávislých, podnikatelských stran do komunální politiky může být nové politické hnutí SpOLečně, které čerstvě vzniklo pro letošní volby a u něhož velká písmena OL v názvu odkazují na místo jeho působiště – Olomouc.

Iniciátorem tamního nezávislého středového hnutí se stal olomoucký podnikatel Robert Runták. Sám nebude figurovat v čele kandidátky, protože se obává, že by ho lidé mohli spojovat s jeho bývalým působením v roli ředitele Exekutorského úřadu v Přerově. Ten patřil mezi největší v zemi a několikrát se pod vedením svého šéfa Tomáše Vrány dostal do pozornosti médií i veřejnosti kvůli tvrdým metodám vymáhání dluhů. Runták sám sice nikdy exekutorem nebyl, ale na kandidátce jím založeného hnutí bude z vlastní volby raději až šestkou.

Hnutí SpOLečně se pokusilo do svých řad nalákat široké spektrum nezávislých olomouckých osobností, ale nejznámější tváří stejně zůstává Runták, jenž je ve městě známý díky své zálibě ve sbírání umění, snaze vybudovat vlastní galerii nebo dřívějšímu působení ve vedení místní fotbalové Sigmy. Dobře to je vidět na lídrovi kandidátky, kterým se stal spolumajitel zahradnické firmy Stanislav Flek.

Hnutí nemá pravicový či levicový program, ale jako nový, nezávislý subjekt si fakticky vystačí s tvrzením, že Olomouc má na víc, což je i jeho předvolebním heslem.

To zastřešuje rozsáhlou předvolební kampaň, která se vyznačuje i třeba „guerillovým“ vysazováním stromů na veřejných plochách nebo „nezávislým“ zaléváním městských stromů v době veder.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud