Volby 2018 | Obce budou muset po volbách nahlásit své funkcionáře. Vyplývá to ze zákona o střetu zájmů | info.cz

Články odjinud

Obce budou muset po volbách nahlásit své funkcionáře. Vyplývá to ze zákona o střetu zájmů

Obce musí podle ministerstva spravedlnosti po komunálních volbáchzapsat do centrálního registru ukončení a zahájení výkonu funkce svých funkcionářů. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva Vladimír Řepka s tím, že obce budou v neděli o povinnostech vyplývajících ze zákona o střetu zájmů informovány písemně do datových schránek.

Povinnosti oznámit svůj majetek, vedlejší činnosti a závazky budou mít podle ministerstva jak placení členové zastupitelstev obcí, tak starostové, místostarostové a radní, a to i v případě, že pro tyto funkce nejsou uvolněni, a tedy za ně nepobírají mzdu. Budou mít na to ale 30 dnů.

Oznámení budou muset podat jak noví, tak končící funkcionáři. Oznámení se týká movitého majetku s hodnotou nad půl milionu korun a závazků nad 100.000 korun.

"Povinnost zápisu a oznamovací povinnost se týká i těch komunálních politiků, kteří byli ve volbách do zastupitelstev obcí zvoleni opětovně, pokud jsou nebo byli veřejnými funkcionáři podle zákona o střetu zájmů," uvedl mluvčí.

Ministerstvo na svém webu uvádí, že placeným členům zastupitelstva zanikne jejich mandát už v pátek 5. října. Mandát nově zvoleným zastupitelům vzniká zvolením, tedy v sobotu 6. října. Starostům, místostarostům a radním podle ministerstva zanikne mandát až v den zvolení nových členů rady.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud