Články odjinud

Odsoudili ho za ubodání Roma na diskotéce, teď chce být Pechanec starostou Svitav

Odsoudili ho za ubodání Roma na diskotéce, teď chce být Pechanec starostou Svitav

V komunálních volbách se čas od času objevují kontroverzní kandidáti. Jednoho takového mají i ve Svitavách, kde se chce do místního zastupitelstva dostat odsouzený vrah Vlastimil Pechanec. Osmatřicetiletý dělník kandiduje jako lídr hnutí Za bezpečné Svitavy.

Kandidatura v podzimních komunálních volbách není jeho první pokus, jak rozjet politickou kariéru. Pechanec neúspěšně kandidoval v krajských volbách 2016 a spolu se svojí matkou i v loňských parlamentních volbách za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti. Jejím nominantem je i letos, jak pro deník Právo potvrdil výkonný místopředseda DSSS Jiří Štěpánek. 

„Měl kandidovat už před dvěma roky na hejtmana, pak za něj byla jeho matka. Byl to jen test, teď ve Svitavách ukážeme svou sílu,“ řekla Právu členka DSSS ve Svitavách, matka dvou dětí.

Pechanec je známou postavou krajně pravicového spektra. V červenci 2001 ubodal na diskotéce Roma Otu Absolona, za což ho Krajský soud v Hradci Králové v roce 2003 pravomocně odsoudil na 17 let do vězení. Z věznice byl ale podmíněně propuštěn v červnu 2014, soud mu stanovil šestiletou zkušební dobu. Pechanec svoji vinu nikdy neuznal, pro krajně pravicovou scénu je hrdina a oběť justiční mašinerie. 

Osmatřicetiletý dělník, který se v minulosti hlásil k hnutí skinheads, byl už předtím dvakrát soudně trestán za výtržnictví a těžké ublížení na zdraví.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek