Volby 2018 | Policie šetří kupčení s hlasy na severu Čech. Lidé ani pořádně nevěděli, jak mají volit | info.cz

Články odjinud

Policie šetří kupčení s hlasy na severu Čech. Lidé ani pořádně nevěděli, jak mají volit

Úderem 22:00 v Česku skončil první den letošního rozhodování o složení radnic a o obsazení třetiny Senátu. Zájem o hlasování byl podle informací ČTK od volebních komisařů zatím zhruba podobný jako při minulých komunálních a senátních volbách před čtyřmi lety. Senátory si tehdy přišlo vybrat v prvním kole voleb zhruba 39 procent voličů, obecní zastupitele pak 44,5 procenta lidí.

Ti, kteří nestihli hlasovat dnes, mají šanci ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. Pak se volební místnosti uzavřou a volební komisaři začnou sčítat hlasy. Výsledky budou k dispozici na volebním webu.

Mezi dnešní voliče patřil prezident Miloš Zeman a tradičně i lídři sněmovních stran. Zeman při hlasování označil volby za svátek demokracie. Ke komunálním volbám podle něj občané chodí, spojil to s vysokou důvěrou, kterou starostové dlouhodobě mají. Většina předsedů sněmovních stran vyjádřila přání, aby volební účast byla vysoká.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil za hlavní cíl svého hnutí zvítězit v Praze, považuje to za otázku prestiže. Odmítl přitom spojovat rozhodování voličů s dosavadní činností vlády ANO s ČSSD, podle něj výsledek hlasování ani neovlivní další činnost kabinetu.

Naopak ODS nebo KDU-ČSL vnímají zejména senátní volby jako možnost vymezit se proti vládě. Předseda ODS Petr Fiala považuje za důležité, aby se do horní komory Parlamentu dostaly silné demokratické osobnosti, které vytvoří protiváhu vládě a prezidentovi. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek vnímá volby jako referendum o politické situaci a chce, aby Senát mohl bránit snahám o změnu ústavy.

První den hlasování poznamenala i podezření z pokusu o ovlivňování výsledků voleb. Policie dostala trestní oznámení týkající se obce Moldava v Krušných horách, kde v posledním týdnu výrazně vzrostl počet přihlášených obyvatel. Podnět na policii ve věci kupčení s hlasy podalo také místní sdružení ANO v Bílině, kde byl členům volební komise podezřelý příchod více lidí najednou, kteří ani pořádně nevěděli, jak mají volit.

Hlasování dnes skončí ve 22:00. Volební místnosti se opět otevřou v sobotu v 08:00 a volby potrvají do 14:00. Výsledky se očekávají v sobotu odpoledne a v noci na neděli.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud