Volby 2018 | Politolog: Favority voleb v H. Králové jsou HDK a ANO | info.cz

Články odjinud

Politolog: Favority voleb v H. Králové jsou HDK a ANO

Ve stotisícovém Hradci Králové usiluje o zvolení 13 uskupení, o dvě méně než v roce 2014. Favoritem je Hradecký demokratický klub (HDK) a hnutí ANO, řekl ČTK politolog z hradecké univerzity Stanislav Myšička. Před čtyřmi lety vítězný HDK primátora Zdeňka Finka je součástí duhové koalice o síle 22 hlasů v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu, ANO je v opozici. Vládnoucí koalici na radnici tvoří také ČSSD, TOP 09 a Koalice pro Hradec. V opozici jsou ještě KSČM, ODS a Změna pro Hradec.

"Myslím, že vyhraje HDK a hnutí ANO skončí na druhém místě. Sociální demokracie podle mého názoru oproti roku 2014 ještě ztratí nebo získá přibližně stejný výsledek. Neočekávám, že by ČSSD uhájila třetí místo z posledních voleb. Naopak u ODS očekávám větší volební výsledek než minule," řekl ČTK Myšička.

Šanci dává i Koalici pro Hradec, která sdružuje členy KDU-ČSL a nestraníky. Před čtyřmi lety získala dva zastupitele, letos by chtěla dosáhnout nejméně čtyř mandátů. "Zajímavé bude rovněž sledovat volební výsledek Pirátů nebo SPD, ale neočekávám, že by měli do celkových výsledků nějak významněji promluvit," uvedl Myšička.

I když HDK považuje za favorita voleb v Hradci Králové, myslí si, že to nebude tak přesvědčivé vítězství, jako tomu bylo před čtyřmi lety. "Pro povolební vyjednávání bude ale zásadní volební výsledek řady dalších subjektů, neboť vládnoucí koalice na radnici bude opět s největší pravděpodobností poměrně pestrá," uvedl Myšička.

Svého volebního práva může v nadcházejících komunálních volbách využít více než 74.200 obyvatel krajského města, kteří mohou volit pouze v příslušném volebním okrsku podle svého trvalého bydliště. V Hradci Králové se otevře 85 volebních místností.

O křesla v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu se bude ucházet HDK, ANO 2011, ČSSD, Česká pirátská strana, Koalice pro Hradec, KSČM, ODS, Slušná politika a Hradečtí patrioti, STAN a Svobodní s podporou Východočechů, Strana soukromníků ČR, Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) a Změna pro Hradec a Zelení. Kandiduje i TOP 09 s podporou Liberálně ekologické strany (LES), Koruny České - Monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska a nezávislých kandidátů.

Komunální volby v Hradci Králové před čtyřmi lety vyhrál HDK se ziskem 12 mandátů, druhé ANO má šest zastupitelů, třetí ČSSD pět mandátů. KSČM má čtyři křesla, po třech mandátech dostaly TOP 09 a ODS. Po dvou křeslech v zastupitelstvu získala KDU-ČSL, vystupující pod značkou Koalice pro Hradec, a Změna pro Hradec.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud