Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pospíšil pro INFO.CZ: Volby rozhodnou, zda bude Praha dál chátrat

Pospíšil pro INFO.CZ: Volby rozhodnou, zda bude Praha dál chátrat

TOP 09, která jde do boje o pražský magistrát společně se STAN a dalšími formacemi, postavila do čela kandidátky europoslance a svého předsedu Jiřího Pospíšila. Chce tím ukázat význam nadcházejících komunálních voleb pro metropoli. „Tyto volby rozhodnou o tom, zda bude Praha dále upadat a stávat se regionálním městem, nebo zde po volbách vznikne rada, která bude schopna město řídit, provádět důležité změny a vracet ho mezi světové metropole,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Pospíšil.

Jste europoslancem, předsedou TOP 09 a nyní i kandidátem na pražského primátora. Není toho trochu moc?

V případě, že bych v Praze uspěl, tak bych samozřejmě nevykonával funkci europoslance. Plně bych se věnoval pouze pražskému angažmá. To, že jsem předsedou strany, pouze dokazuje, že TOP 09 považuje pražské komunální volby za mimořádně důležité.

V čem jejich váhu vidíte?

Za prvé jsou pro TOP 09 pražské volby důležité z toho důvodu, že máme svou baštu zde v metropoli. Chceme obhájit svou pozici a udělat dobrý výsledek. Za druhé jsou pro nás tyto volby velkou výzvou, protože nejde o to, že se jen obmění část garnitury a město pojede dál. Tyto volby rozhodnou o tom, zda bude Praha dále upadat a stávat se regionálním městem, nebo zde po volbách vznikne rada, která bude schopna město řídit, provádět důležité změny a vracet ho mezi světové metropole. Je objektivním faktem, že Praha v tuto chvíli upadá. A my vnímáme jako výzvu nabídnout občanům alternativu.

Nečekejte od nás žádná expresivní hesla ve stylu bolševická vládo. Chceme nabízet věcná řešení. Lidé se budou rozhodovat podle programu, ale i osob, které ho zaštiťují. Papír snese vše, ale jde o kredibilitu osob.

Kandidujete společně se STAN a lidovci. Snahy o podobné koalice už tu byly i před parlamentními volbami a nakonec spolupráce zkrachovala.

Žádné rozpory v tuto chvíli nejsou. Moje několikatýdenní zkušenost mi potvrzuje, že to bylo správné rozhodnutí. Věřím, že voliči ocení, když jsou strany schopné se domluvit a nabídnout společný program a odborníky.

Česká politika obecně není tak výkonná právě proto, že je tu vysoká míra rozhádanosti. To je alespoň moje zkušenost sledování politiky z Bruselu.

Pražská volební koalice
Krajský sněm TOP 09 v úterý schválil, že volební koalice TOP 09 a STAN přibere na svoji kandidátku do podzimních komunálních voleb v Praze kandidáty KDU-ČSL, LES a Demokratů Jana Kasla. Čtvrté místo na kandidátce získá za lidovce současný pražský radní Jan Wolf. Lídrem bude předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Nebude vám kampaň komplikovat fakt, že TOP 09 je v současnosti na pražském magistrátu v opozici, zatímco STAN nebo lidovci v koalici?

Toto je komunální politika, ne velká parlamentní politika. Tady není vláda a opozice. Zastupitelstvo se pomalu chýlí ke konci. Nevidím v tom problém. Když se podíváte na fungování pražské koalice, tak jedním z jeho rysů byla velká rozhádanost a neschopnost řešit problémy. Vládl víceméně chaos.

STAN a do určité míry i KDU-ČSL byly určitou opozicí v koalici. Také mnoho věcí návrhů STAN na radě neprocházelo. Navíc volební lídryně za STAN Hana Marvanová přichází z venku.

Předpokládám, že na kandidátce ale zůstanou někteří lidé, kteří jsou dnes zastupiteli za TOP 09 nebo STAN.

Za TOP 09 určitě, finální podobu společné kandidátní listiny budeme mít v horizontu dní.

Nemůže mezi nimi zůstat určitá animozita?

Já stále říkám, že osobní spory nemají mít v politice místo. Má jít o věcná řešení. Jsem přesvědčený, že spolupráce bude fungovat.

Koho vnímáte jako největšího soupeře? Zmínil jste hnutí ANO.

Hnutí ANO je zodpovědné za stav Prahy, za fungování radnice. Symbolem je Adriana Krnáčová, ale mohou za to i další lidé. Vůči nim se budeme vymezovat. Naše kampaň nebude agresivní, ale budeme říkat, že na problémy, které ANO nebylo schopno vyřešit, nabízíme takové a takové řešení.

Jaké voliče chcete oslovit?

Jde o komunální volby. Budeme tedy cílit na lidi, kteří jsou nespokojeni s tím, jak dnes funguje pražský magistrát. Půjde o lidi, kteří nevolí pouze ideologicky, tedy stylem: jsem voličem ANO, takže hnutí půjdu volit i v komunálních volbách. Budeme cílit na lidi, které osloví náš program. Není to dáno věkem, vzděláním nebo bohatstvím.

S čím jste v Praze nespokojen vy?

Dnes je nejviditelnější problémem zanedbání rozvoje celého města. V Praze se prostě nestaví. To je pro nás důležitá věc. Když jsme se bavili se STAN, tak jsme jim říkali, že program musíme postavit na principu stavět, stavět, stavět. Přes to vlak nejede.

Rozpracováváme otázku bytové politiky. To, že se v Praze staví tisíc až dva tisíce bytů ročně, je málo. Mělo by to být pět až deset tisíc, aby se udržel bytový fond. Kdyby si příští rada vzala toto jako klíčové téma, tak je to dost práce na celé její období. Otázka brownfieldů, délka stavebního řízení – to jsou věci, které bychom rádi řešili.

V případě úspěchu připravíme novelu stavebního zákona. Současná úprava je principiálně velmi zastaralá. Podáváte žádost na stavební úřad, musíte si sám oběhnout mnoho dalších dotčených úřadů, až když shromáždíte všechna razítka, tak úřad milostivě rozhodne. Není přitom fakticky vázán žádnou časovou lhůtou, nehrozí mu žádné sankce.

Chceme navrhnout to, co mají některé státy v EU: pokud dotčený orgán nerozhodne ve lhůtě, tak se bude mít za to, že se vyjádřil ve prospěch občana. Pokud se toto podaří prosadit, tak půjde o revoluční změnu, která výrazně zkrátí celé martyrium. Také bychom rádi, aby povolení řešil sám stavební úřad. V zahraničí podáte žádost a úřad sám komunikuje s dotčenými orgány. Ve většině zemí EU komunikace navíc probíhá elektronicky.

Chceme podporovat všechny tři typy stavění: přes soukromé investory, bytovými družstvy i městem samotným.

Dalším velkým tématem je doprava. Co je pro vás prioritou v této oblasti?

Doprava je bod číslo jedna celého našeho programu. Hovoříme v něm například o pražském okruhu. Zde budeme hledat nejprůchodnější varianty. Volební koalice TOP 09 a STAN rozhodně nebude blokovat dostavbu okruhu. Budeme propagovat tu nejrychlejší variantu.

1080p 720p 360p
Připravuje se kauza horší než Opencard nebo tunel Blanka, mají se ztratit miliardy, říká Marvanová v pořadu Štrunc!

Je pro nás také důležité řešit otázku metra. Projekt leží na stole. Myslím, že cesta spolupráce se soukromým investorem, je správná. Pouze mám velké pochyby na základě informací, které se ke mně dostávají, ke konkrétnostem v daných smlouvách. Budeme chtít výrazně prověřit smluvní podmínky a důkladně ošetřit zájmy města.

Nemůžete být tento projekt dědictvím ve stylu opencard?

Nechci tady spekulovat o trestněprávní zodpovědnosti. To si jako právník nemohu dovolit. Ale velmi bych nedoporučoval zastupitelům TOP 09, aby nyní pro smlouvy hlasovali. Celé to na mě působí dojmem velkého chaosu a nepřipravenosti. Mnohaletá investice v takovéto výši se opravdu nemá schvalovat v situaci politického rozkladu na magistrátu několik týdnů před volbami. S rozhodnutím by se mělo počkat na další radu.

Která ze silničních staveb je podle vás klíčová?

To se nedá takto jmenovat. V programu máme zmíněné oba okruhy - vnější i vnitřní. Klíčovým investorem je tu stát. My mluvíme o určitém pověřenci ze strany města, který by měl na starosti koordinaci. Je potřeba, aby Praha byla v této věci mnohem aktivnější. Zaznamenal jsem i z úst některých starostů městských částí, že s nimi nikdo nejednal, že projekt stojí. Můžeme být aktivním partnerem. Důležité jsou pro nás i mosty a tak dále.

A co se týče „měkké nástavby“? Co byste do Prahy rád přinesl?

Otázka kultury v Praze je dnes velmi tristní. Byl bych velmi rád, kdybychom se opět stali místem, kam lidé i z blízkého zahraničí přijedou za výstavou, na hudební vystoupení. Dnes to tak není. Na současné umění nyní jedete do Berlína, na moderní umění do Vídně. Praha těžko ovlivní chod Národní galerie, ale i fungování Galerie hl. města Prahy je tristní. Mrzí mě, že je sice Praha metropolí cestovního ruchu, ale turisté stále jezdí spíše za zábavou než kulturou a na relativně krátkou dobu.

Jak bude vaše předvolební kampaň konkrétně vypadat?

V této chvíli pracujeme na první fázi, kdy na sebe chceme upozornit. Outdoorovou kampaň jsme již rozjeli. Naším cílem je informovat, kdo kandiduje. Opravdu je to celé o dvou faktorech: programu a osobnostech, které ho garantují. Vyjdeme také do ulic. Budeme se potkávat s lidmi a mluvit s nimi. Během podzimu začne druhá fáze, která bude vypadat trochu jinak.

Máte z interních průzkumů představu, jak si stojíte? Kolik procent chcete získat?

Interní průzkumy nemáme, to je podle mě vyhazování peněz. Já se nyní koncentruji na kampaň. Myslím, že je tu šance, že můžeme dostat kolem dvaceti procent. Důležité potom bude, jak se sestaví rada. My bychom šli případně do koalice s lidmi, kteří budou tvrdě pracovat, budou za sebou chtít zanechat nějaké dílo a budou mít podobný program.

Umíte si představit i koalici s ANO? Na celostátní úrovni se proti hnutí jako strana výrazně vymezujete.

Považuji to za méně pravděpodobné. Určitě nevstoupíme do koalice s komunisty a SPD. Jinak bude důležité, jaké osobnosti strany nabídnou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Komunální volby 2018

Termín Jak volit Volby do Senátu

Praha Brno Ostrava

5. a 6. října 2018 se uskuteční v Česku volby do obecních zastupitelstev. Primátory, starosty a radní budou Češi moci vybírat pouze v místě svého trvalého bydliště. Systém voličských průkazů v komunálních volbách nefunguje. 

Může vyklíčit nová totalita. Lidé milují Babiše, protože podvádějí stejně jako on, tvrdí Kroupa

Vyslechl už stovky příběhů politických vězňů, ale i donašečů StB. Většinu z nich si mohou zájemci prohlédnout v nejrozsáhlejší pamětnické databázi v Evropě – Paměti národa. Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa už hleděl do očí lidem, kteří trpěli za nacismu i komunismu, ale i těm, kteří za jejich útrapy mohli. Je možné, že se podobní lidé brzy opět dostanou k moci. „Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů,” vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ Mikuláš Kroupa.

Kolik příběhů Paměť národa zhruba uchovává?

V databázi jsme zpřístupnili příběhy kolem čtyř tisíc lidí. Ve skutečnosti jich máme ale kolem sedmi tisíc. Řadu z nich ještě zpracováváme a nechceme publikovat nedokončenou práci. Další část vzpomínek, které ještě nejsou veřejné, pořídili žáci a studenti v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Pak máme nahrávky, které nejsou přístupné veřejnosti, protože pamětník si to nepřál, těch je jen několik desítek. 28. října, přesně po deseti letech od vzniku webu Paměti národa, chceme spustit novou podobu této jedinečné databáze s novým designem a novým způsobem, jak příběhy zveřejňovat. Uvažujeme o tom, že zpřístupníme i ty nahrávky, které anonymizujeme. Hlavně Paměť národa proměníme v komfortní publicistický web pro širokou veřejnost, ale zároveň ji ponecháme jako rozsáhlý archiv zpřístupňující celé neupravované mnohahodinové nahrávky určené pro studenty, učitele, spisovatele, scénáristy, a pro ty, kteří ke své práci prostě potřebují celý záznam a písemnou a fotografickou dokumentaci.

Link

Proč se někteří pamětníci rozhodli své vzpomínky poskytnout, ale zakázali je publikovat?

Pro nás je velice důležité, aby každá vzpomínka měla svého jmenného vypravěče, ale jsou lidé, kteří se bojí k vlastnímu příběhu přihlásit. Tak například: když jsme natáčeli lidi, kteří prošli sovětskými gulagy, někteří se nám svěřili, že i dnes mají strach z tajných služeb Ruské federace. Pak jsou tady i pamětníci, kteří se za svůj příběh prachobyčejně stydí. Vypráví s velkými detaily, ale s podmínkou, že neprozradíme jejich jméno. Mají obavy, jak by veřejnost jejich vysvětlení přijala, někteří souhlasili, že je můžeme jmenovitě publikovat až po jejich smrti. Jsou to ale jen výjimečné případy a velmi to zvažujeme. Jde například o některé udavače Státní bezpečnosti.

Jaké to je mluvit s člověkem, který Vám líčí, jak ubližoval jiným lidem? Je těžké v té chvíli zachovat novinářský odstup?

Paměť národa dává prostor lidem, aby vyprávěli svůj příběh tak, jak uznají za vhodné. Nechodíme lynčovat. Jsem vděčný, že tito lidé vypráví. Je výjimečné rozpovídat člověka, který se dopouštěl zločinů třeba v 50. letech. Někteří současnou dobu berou jako dočasnou a mají pocit, že se režim brzo překlopí a oni se opět chopí kormidla. Chápou to tak, že byli dočasně poraženi, ale blíží se doba, kdy nám to natřou. S tím jsem se taky už několikrát setkal. Svůj příběh nám ale svěřují i lidé, které jen trápí svědomí. Krátce před svojí smrtí mi popisovali, za jakých okolností se k udávání dostali, že vnímali svojí situaci bezvýchodně a chtěli využít nabízené cesty, jak si zařídit pohodlnější život. Nejeden z nich mi řekl, že je mu to líto a že si tím zkazil život. Bohužel ale převažuje u bývalých fízlů a donašečů názor, že taková holt byla doba. Osobní charakterové selhání vylučují.

A dostanou se podle Vás komunisté opět k moci? Platí výrok, že historie se opakuje?

Komunisté či jiní darebáci. Dříve nebo později ano. A ten výrok platí i neplatí. To, co se děje, je vždycky jiné, ale přitom můžeme vidět historické paralely. Přítomnost neexistuje bez minulosti a bez znalosti minulosti nemůžeme předvídat. Tvrdím, že ten okřídlený výrok „kdo nezná svou minulost, je nucen ji opakovat“ dává smysl jakožto morální apel. Takže by měl podle mě znít „chovejme se tak, jako kdyby se historie mohla opakovat“. Určité tendence a podobnosti s dobou před rokem 1989 nelze nevidět. Přehnaná loajalita k těm, kdo jsou zrovna u moci, nedostatek odvahy ve veřejném životě, bezzásadovost, nenávist k náboženským či etnickým menšinám stejně jako rozšířená česká xenofobie mají určitě kořeny i v době komunistického experimentu.

3677646:article:true:true:true

Dnešní politická atmosféra těmto odpudivým vlastnostem spíš nahrává. Někteří podnikatelé nám třeba řeknou, že by Paměť národa rádi podpořili. Jenže mají obavu, když rýpeme do Babiše, že by mohli mít problémy. Ale také jich naštěstí moc není. V lidech také přetrvává shovívavost k totalitnímu komunistickému režimu, zvlášť k době normalizace. Jezdili do Jugošky, měli zajištěnou rekreaci, na Vánoce kolekci, na ulicích nebyli bezdomovci a nebyl problém s uprchlíky. Děsivý omyl. Lidé zapomínají nesvobodu té doby a na zločiny, které komunisté páchali.

Ale o KSČM teď nejde. U ní aspoň víme, s kým máme tu čest. Horší jsou údery z jiných a nečekaných stran. Třeba mě mrzí, jak se zachovala ČSSD. Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů. Stačí jim říci, že tohle všechno vyřeším, když mi do toho ostatní nebudou kecat, Parlament je žvanírna a zdržuje mě od makání. Omezíte veřejnoprávní média, ty nejčtenější si koupíte, šlápnete na krk občanskému sektoru – neziskovkám, zkomplikujete spolkaření, podnikání začnete masivně kontrolovat a zčásti i ovládat. Přesně tak se rodí diktátoři a totalitní režim.

Když se zeptáte lidí, co pro ně znamená svoboda, tak většina řekne, že „dělat si co chce“, a k tomu potřebujete peníze. Pro diktátora je tak nejsnazší lidem naslibovat bohatství a bezpečnost, ve skutečnosti pak všechny ožebračí a ohrozí. Podívejte se třeba na Venezuelu. Jedna z nejbohatších zemí na ropu a jak tam vypadá onen slibovaný ráj na zemi – socialismus? To bohatství pro každého? Lidé tam umírají hlady. Milion lidí ze země prchnul jen za posledních pár let, denně se snaží utéct pět tisíc zoufalých lidí. Jak tento diktátorský režim reaguje? Uzavírá hranice a pronásleduje oponenty.

Link

I když se Vám už podařilo nasbírat tisíce vzpomínek, je přesto osobnost, kterou jste zaznamenat nestihli, a mrzí Vás to?

Těch je obrovské množství. A mrzí mě to moc. Škoda, že jsme s Pamětí národa začali tak pozdě, až v roce 2001. Jeden z úplně prvních pamětníků, za kterým jsem se vydal, byl nesmírně zajímavý válečný veterán z východní fronty druhé světové války, vězeň gulagů a politický vězeň. Žil v Karlových Varech a já jsem se na ten rozhovor hrozně těšil. Když jsem za ním přijel, tam řekl mi, že si to rozmyslel, že nechce, ať se obrátím na tiskového mluvčí obce legionářské. Dodnes mě mrzí, že jsem mu nedokázal vysvětlit, o co nám jde. Nestihli jsme například Rudolfa Pernického, legendárního parašutistu z války a bývalého politického vězně, nebo osudy třeba pátera Josefa Zvěřiny nebo Jiřího Dienstbiera staršího. S Václavem Havlem jsme natočili jen asi hodinu, ale pak už mu nebylo dobře a k dalším setkáním nedošlo. Máme tak zdokumentované jen jeho vzpomínky na dětství a mládí. Ale i dnes takřka denně někdo vzácný a důležitý pro Paměť národa zemře a my ho třeba sice máme mezi těmi, které chceme oslovit, ale už je pozdě, nestihli jsme ho. Je nás málo a nemáme dost peněz, abychom se rozšířili. Skládáme rozpočet na Paměť národa především ze soukromých darů.

Zaznamenáváte pouze vzpomínky přímých účastníků událostí, nebo třeba v případě jejich úmrtí zpovídáte i potomky a příbuzné?

Řada příběhů na Paměti národa přináší svědectví o někom jiném, se kterým vypravěč trávil část života a vzpomínky na něj může předat. Třeba s generálem Heliodorem Píkou jsme mluvit pochopitelně nemohli, ale s jeho synem Milanem ano. Dáváme prostor i příbuzným, ale vždy pečlivě zvažujeme, protože zaznamenat a zpracovat něčí paměti stojí několik tisíc korun. Je důležité si ale uvědomit, že i děti politických vězňů nesou samy velice silné svědectví o životě, který byl tím utrpením maminky nebo tatínka zásadně poznamenaný.

V poslední době se často mluví o tom, že společnost je rozdělená. Co nebo kdo ji rozděluje?

Žijeme v době, kdy dostávájí opět nemalý prostor různé ideologie založené na násilí. Na jedné straně v globálním měřítku to je jistě islamismus, politický islám. Na druhé straně hlásají násilí ti, kteří volají po boji proti islámu a uprchlíkům. A ještě navíc se zaštitují křesťanstvím. Právě ti stejně jako islamisté ničí demokracii nebo ji chtějí takzvaně „řídit“. Někteří politici promyšleně šíří nenávist a manipulují, ti ostatní často přizvukují. Dost to připomíná dobu, kdy se rodila masová podpora komunismu. Co jiného než násilí proti nějaké menšině hlásá marxistická nebo nacistická ideologie. Principy jsou podobné. Vždy jsou založené na nenávisti k nějaké skupině třeba majetných lidí, sudeťáků, židů, cikánů, věřících, homosexuálů… Politici si vědomě a účelově s nenávistí zahrávají, přiživují je – nenávist vůči uprchlíkům, náboženským menšinám, takzvaným. „pravdoláskařům“, „pražské kavárně“. To vytváří strašně nebezpečné klima nenávisti. Stačí dost málo, abyste paušálními polopravdami skupinu pomluvili a už máte své voliče, kteří vás v boji proti nim následují.

Diktátor si v tu chvíli obléká uniformu, opentlí se krvavými symboly. Ano, symboly je dost prozrazují. Všimněte si třeba, jaké klikyháky, odkapávající písmo používají třeba neonacisté, kapely jako Ortel, šibenice na náměstích, placky s přeškrtnutou mešitou... A také jak mluví. Používají arogantní útočné fráze nadřazenosti a pohrdlivost, odmítají chodit do diskuzí. To přeci známe z minulosti. Třeba: „Nevyšším přáním je vůle lidu!“, „Kolik ti je, aby ses do toho pletl?“ a „Politické neziskovky rozkrádají stát.“ Jen mimochodem, jedinými politickými neziskovkami jsou samy politické strany. To, že někdo z neziskových organizací kritizuje vládnoucí garnituru, je přece zcela v pořádku, je to přirozený demokratický a sebevědomý občanský postoj, který ovšem strašně vadí arogantním politikům opilým mocí.

Link

Myslíte, že Češi se nedokázali vyrovnat s minulostí?

Důležité je osobní vyrovnání. V rodinách se minulost mnohdy raději ani neotvírá, zůstává tabu. Pokud se člověk s tím, co se dělo, nevyrovná, nesrovná se a nevyjasní si, co bylo špatně, může i příště zaváhat. Jiný druh vyrovnávání se s minulostí, která s tím osobním a společenským souvisí, je soudní vyrovnání, spravedlnost. To se nepodařilo a napravit se to už nedá. Generace bývalých politických vězňů odchází a spravedlnosti se dočkali jen ve výjimečných případech. Je to hrozná tragédie. Bohužel je to i tím, že se tady režim držel tak dlouho, takže zajistit důkazy po několika desítkách let je prostě těžké nebo takřka nemožné. Problém je také v tom, že soudci často měli v rodině nějakého komunistu, byli vychovávaní v komunismu, nebo sami měli stranickou knížku. Jak mohou nezaujatě soudit? Dneska platí, že kde není žalobce a obžalovaný, není ani soudce. A tak o zločinech a bolesti, kterou nacisté a komunisté způsobili, lze už jen vyprávět. A to je taky hodně důležité, abychom nezapomněli.

Je tedy podle Vás český národ národem bez paměti?

Zdá se mi, že český národ je spíše hlavně národem pragmatiků, kteří se snadno vzdávají principů, protože nám to přinese určité výhody, komfort a klid. Podle mého i to je důvod, proč vítězí ANO, dřív klausovská ODS. A také tím pádem není problém vládnout s komunisty, i když voličům slibovali, že to nikdy neudělají. Voliči jsou holt také pragmatici. Pod heslem „stabilní vláda“ nebo „lepší komouši než okamurovci“, se ovšem skrývá touha po moci doprovozená působivým politickým marketingem. Lidé se rádi nechávají nakrmit heslem „bude líp“, a bodrým vystupováním. Tisíce lidí pana Babiše nekriticky miluje. Zeptejte se jich proč? Odpovědi vás dost překvapí. Třeba: „Je už dost bohatý, takže nemusí krást.“ nebo „Myslí to s námi dobře. Rozumí nám.“ „Zatočí s politickými zločinci, co nás tu osmadvacet let okrádají.“ Jsou jim jedno jeho podvody třeba s Čapím hnízdem, koncentrace moci, estébácká minulost. Proč to tolerují? Proč ho volí? Protože to dělají taky. Přemýšlí, jak obejít finanční úřad, získat peníze na úkor někoho jiného a ještě mít škodolibou radost, že se to tak povedlo. Čtyřicet let se tady kradlo. Říkalo se, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Lidem to poničilo charakter. Demokracie je slabá, když nemá dost politiků a dost voličů charakterních, chytrých a vzdělaných, kterým jde o princip.

Link

Nedávno jste publikovali výzkum, podle kterého polovina mladých lidí netuší, co se stalo v roce 1938. Máte nápad, jak by se ta situace dala zlepšit?

Máme třeba projekt Příběhy našich sousedů. Ten spočívá v tom, že žáky a studenty učíme, jak hledat a zpracovávat zajímavé osudy. Ukazujeme jim, jaké dobrodružství mohou při hledání příběhů zažít a jak úžasné je mluvit se starými lidmi a objevovat jejich životy. Na závěr půlročního projektu pak studenti vystoupí před publikem, kterému převypráví pamětníkův příběh a řeknou, co při tom objevili zajímavého. Zjistí tak nejen něco o historii. Projekt Příběhy našich sousedů sbližuje generace – tu mladší a nejstarší. Dědečkové a babičky se setkávají s mladými lidmi a obě dvě generace si na sebe udělají čas. Starý člověk vypráví svůj příběh a i děti – tedy žáci a studenti – jim říkají o svém pohledu na svět. Nejednou jsme se setkali s tím, že vznikla velká přátelství, děti chodí k pamětníkům pravidelně, pomáhají jim, a třeba je učí jak zacházet s mobilem nebo počítačem. Pamětníci mají radost, když vidí, že jejich příběh nebude zapomenutý a posloužil něčemu dobrému. A studenti zase vidí, že staří lidé jsou úžasní, a mají životní zkušenosti. Nevím přesně, jak změnit výuku systémově, ale tvrdím, že do výuky patří příběhy. Byli jsme přizvaní, abychom diskutovali nad takzvaným Rámcovým vzdělávacím programem, ale myslím, že to je jen základ, doporučení ministerstva. Zásadně záleží na učitelích a jejich snaze a ta, jak se zdá, roste.

Nyní chystáte velkou výstavu ke stému výročí založení republiky. Umístit ji chcete na Letnou do podzemních prostor pod bývalým Stalinovým pomníkem. Proč zrovna tam?

Stalin je úžasné místo. Je tam podzemní sloupová síň s neuvěřitelnými možnostmi vystavování. Něco podobného v Praze nenajdete. V podzemí budeme vyprávět příběhy z války a komunismu a v další části se návštěvník stane dokonce svědkem bitvy o Anglii z kokpitu pilota RAF, přenesme ho prostřednictvím animovaných triků do dobytčího vagonu, na samotku 50. let, do ulic 21. srpna 1968 a na Národní třídu 17. listopadu 1989. Stalin je místo úžasné i svým horizontem nad Prahou. Postavíme na něm padesát metrů dlouhou a pět metrů vysokou zeď symbolizující rozdělenou společnost, jakoby berlínskou zeď, symbol totalitních režimů.

3744652:article:true:true:true

Stalin je uprostřed krásného parku. Když se zajedete podívat do zahraničních muzeí o totalitních režimech, bývají obklopeny zelení. Člověk se ztiší a je připravenější nechat se vést příběhy do minulosti. Mimochodem v Polsku za posledních tuším pět let vznikly nejméně čtyři muzea reflektující totalitní režimy, jedno se zabývá Solidaritou, druhé druhou světovou válkou, třetí historií polských židů a tak dále. Každé z nich je v obrovských a nesmírně architektonicky zajímavých a oceňovaných stavbách, hlavní moderní expozice jsou v podzemí. A každé stálo přes miliardu. U nás takové muzeum chybí, vynechám-li památník Vítkov s výstavou plnou vitrín. Chtěli bychom zde vytvořit Institut Paměti národa. Nyní ale chystáme na onom místě, kde by podle mě mohlo takové expoziční místo a zdaleka ne tak drahé vzniknout, velkou výstavu ke stému výročí republiky. Chceme používat nové technologie, videomapping, působivé instalace vyprávějící příběhy a přinášející svědectví o 20. století. Chceme ukázat, že to umíme a že by to stálo za dlouhodobou expozici.

Link

Jak dlouho výstava na místě bude?

Výstava potrvá do té doby, dokud nám to úřady povolí. Zatím máme svolení od 1. října do poloviny prosince. Co bude dál, o tom rozhodne nová politická reprezentace Prahy.

Jak se vám daří výstavu financovat?

Skučíme. A všechno se snažíme umenšit, zlevnit. Máme spoustu nápadů, ale nemáme dost peněz. Například je potřeba desítky velmi výkonných projektorů, abychom mohli pracovat s celým prostorem. Musíme vestavět do podzemí tunely. Na realizaci projektu sbíráme peníze na našich webových stránkách www.nastalina.cz. Zájem přispěvatelů je zatím největší od vzniku Post Bellum a Paměti národa. Lidé už nám poslali více než tři miliony korun. Přispěli i větší donátoři. Další tři miliony nám poskytl magistrát a v tuto chvíli nám chybí asi dva miliony do ideálního stavu. Každá koruna je pro nás teď vzácná. Dary nejsou jen úžasnou pomocí, ale obrovskou vzpruhou, že o co se snažíme, má smysl a veřejnost o to stojí. Za to moc děkuji.

 35718