Volby 2018 | Pospíšil z TOP 09 má po volbách těžkosti: Jeho muž šel v Kladně do koalice s okamurovci. Má si kvůli tomu dát odchod | info.cz

Články odjinud

Pospíšil z TOP 09 má po volbách těžkosti: Jeho muž šel v Kladně do koalice s okamurovci. Má si kvůli tomu dát odchod

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil je proti účasti člena TOP 09 v kladenské koalici zahrnující vedle ODS, ANO i SPD. Má vystoupit z koalice, nebo ze strany, jinak bude vyloučen, uvedl Pospíšil na twitteru. Zastupitel za TOP 09 byl zvolen v uskupení Kladeňáci, které je složeno z kandidátů STAN, TOP 09 a KDU-ČSL. Koaliční smlouvu podepsaly strany v neděli. Ve třiatřicetičlenném zastupitelstvu má koalice 18 hlasů.

"Za TOP 09 jasně říkám, že koaliční paktování s SPD je nepřijatelné. TOP 09 má platné usnesení, kterým tuto spolupráci zakazuje. Dotyčný člen kladenské topky má jen dvě možnosti - vystoupit z koalice, nebo vystoupit ze strany. Jinak bude vyloučen pro porušení hodnot TOP 09," uvedl Pospíšil.

Na důvody spolupráce ODS s SPD se bude kladenských občanských demokratů ptát i  předsednictvo jejich strany. "V žádném případě to pro nás jako předsednictvo není preferovaná varianta," řekla ČTK v neděli místopředsedkyně strany Alexandra Udženija. ODS nemá kongresem zakázáno utvořit koalici s SPD, takové usnesení má pouze ve vztahu ke KSČM.

Podle koaliční dohody se strany koalice v Kladně shodly například na klíčových investicích do chodníků, silnic, nových parkovacích míst, parků a sportovišť. Prioritou by také mělo být transparentní hospodaření města a městských firem či zavedení participativního rozpočtu. Strany se rovněž shodnou na zrušení heren na území města. Cílem koalice je i zamezit výstavbě hypermarketu v lokalitě Růžové pole.

Komunální volby v Kladně vyhrála Volba pro Kladno, získala 13 mandátů v zastupitelstvu. Druhá skončila se sedmi mandáty ODS, která byla dosud v opozici. Koalice Kladeňáci bude mít pět zastupitelů. Čtvrté ANO má v Kladně čtyři mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě KSČM. Šestá je SPD se dvěma mandáty.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud