Volby 2018 | Povolební mat: V řadě měst se domlouvají koalice bez vítězů voleb | info.cz

Články odjinud

Povolební mat: V řadě měst se domlouvají koalice bez vítězů voleb

Ve městech a obcích po celé zemi běží naplno vyjednávání o povolebních koalicích. Na několika místech ale vítězové voleb ostrouhali. Z nově vznikajících koalic byli vyšachováni. Klíčovou roli ve většině velkých měst hraje při vyjednávání o koalicích hnutí ANO. To zvítězilo ve většině krajských měst s výjimkou Liberce i v řadě dalších obcí. Silný mandát má především v Brně a Ostravě, kde primátoři Petr Vokřál a Tomáš Macura dokonce uvažují o širších koalicích, než potřebují k ustavení většiny. „Čím více stran bude v koalici, tím méně jich bude v opozici, aby brzdily práci vedení města,“ míní například brněnský primátor Vokřál. Takzvaných nadměrných koalic vzniká po republice celá řada.

Vítězství ve volbách ale mnohde nestačí na vedení města. V Kladně se například utvořila široká koalice ODS, ANO, SPD a Kladeňáků, kde jsou zástupci STAN, TOP 09 a KDU-ČSL, s cílem vyšachovat dosavadního primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno). Přestože Volf volby vyhrál, půjde do opozice spolu s komunisty. V Českém Krumlově je zase vyšachované vítězné hnutí ANO. Dosavadní koalice získala společně ve volbách většinu a už se předběžně dohodla na pokračování spolupráce.

Koalice bez ANO se rodí také v Hradci Králové, kde se proti vládnímu hnutí sešli i dříve nesmiřitelní soupeři. Kvůli sestavení rady bez ANO dosud vládnoucí Hradecký demokratický klub možná přistoupí na požadavek partnerů, že primátorem už nebude znovu jejich lídr Zdeněk Fink.  

Více si přečtěte na webu E15.cz. 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud