Volby 2018 | Praha má nového primátora, Krnáčovou vystřídá Pirát Hřib. Pospíšil ani Čižinský v radě nebudou | info.cz

Články odjinud

Praha má nového primátora, Krnáčovou vystřídá Pirát Hřib. Pospíšil ani Čižinský v radě nebudou

Pražským primátorem bude po vzájemné dohodě koaličních stran lídr Pirátů Zdeněk Hřib. Na svém twitteru to uvedl místopředseda Pirátské strany Mikuláš Peksa. Lídři Prahy Sobě Jan Čižinský a Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil v radě města nebudou. Pospíšil zůstane europoslancem a Čižinský starostou Prahy 7. 

„Bylo to velmi tvrdé jednání. Všichni museli ustoupit. Přejeme si, aby to byla silná koalice, která bude věci řešit za zavřenými dveřmi. Je dobře, že trvalo dlouho a že takto dopadlo,” řekl po téměř pětihodinovém jednání Čižinský novinářům.

Náměstky primátora budou podle dnešní dohody Adam Scheinherr (Praha Sobě), Pavel Vyhnánek (Praha Sobě), Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu) a Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu).

Za Piráty budou vedle Hřiba v radě také Vít Šimral (školství a sport) a dosavadní zastupitel Adam Zábranský (bydlení).

Za Spojené síly pro Prahu budou členy rady ještě Hana Marvanová (legislativa a bezpečnost), Petr Hlubuček (životní prostředí), Petr Hlaváček (územní rozvoj) a Jan Chabr (majetek).

Praha sobě do rady dosadí Hanu Třeštíkovou (kultura), Adama Scheinherra (doprava), Pavla Vyhnánka (rozpočet) a Milenu Johnovou (zdravotnictví a sociální věci).

Koalice bude mít v 65členném zastupitelstva většinu 39 hlasů.

Rozdělení kompetencí v radě hlavního města:

Jméno Funkce Strana Kompetence
Zdeněk Hřib primátor Piráti IT a zahraniční vztahy
Adam Zábranský radní Piráti bydlení a otevřená radnice
Vít Šimral radní Piráti školství
Adam Scheinherr náměstek primátora Praha Sobě doprava
Hana Třeštíková radní Praha Sobě kultura
Milena Johnová radní Praha Sobě sociální a zdravotnictví
Pavel Vyhnánek náměstek primátora Praha Sobě finance
Petr Hlaváček náměstek primátora Spojené síly pro Prahu územní rozvoj
Petr Hlubuček náměstek primátora Spojené síly pro Prahu životní prostředí
Jan Chabr radní Spojené síly pro Prahu najetek
Hana Marvanová

 

 

 

Radní Spojené síly pro Prahu legislativa

O post primátora usilovali lídři všech tří stran. Čižinský i Jiří Pospíšil ale v průběhu vyjednávání Pirátům ustoupili, aby neohrozili vznik koalice. 

Proti Hřibovi nicméně z obou stran zaznívala kritika, že je politický nováček a post primátora by měl přenechat zkušenějšímu Čižinskému, jenž je starostou Prahy 7 a poslancem, nebo Jiřímu Pospíšilovi, který byl ministrem a v současné době je europoslancem.

Pospíšil a Čižinský nakonec nezasednou ani v radě města, budou předsedy zastupitelských klubů svých stran. „Předsedové klubu mají silnou pozici při vyjednávání nebo mohou svolat koaliční vyjednávání. O tom, že bychom utíkali z pražské radnice, to není pravda,“ řekl Pospíšil.

Čižinský na dotaz ohledně své absence v radě reagoval tím, že podstatné je pro něj dosáhnout změny a zároveň chce zůstat starostou Prahy 7. To odporovalo jedné z podmínek Pirátů, kteří u koaličních partnerů odmítali kumulaci funkcí. Pospíšil, který zůstane členem Evropského parlamentu, uvedl, že roli při výběru radních za Spojené síly pro Prahu hrála primárně jejich odbornost v dané gesci.

Volby v Praze vyhrála ODS a v 65členném zastupitelstvu obsadila 14 míst. Piráti se umístili druzí se ziskem 13 mandátů. Praha Sobě získala rovněž 13 zastupitelů a stejný počet křesel má i koalice TOP 09, STAN a KDU-ČSL. ANO skončilo na pátém místě s 12 zastupiteli. Pokud se domluví koalice Pirátů, PS a Spojených sil, bude mít v 65členném zastupitelstvu většinu 39 hlasů.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud