Volby 2018 | Pražská ODS nabídla Čižinskému „nejlepší koalici“ pro metropoli. Ten jednání odmítl | info.cz

Články odjinud

Pražská ODS nabídla Čižinskému „nejlepší koalici“ pro metropoli. Ten jednání odmítl

Místopředsedkyně ODS a pražská zastupitelka Alexandra Udženija dnes vyzvala poslance a starostu Prahy 7 Jana Čižinského a jeho hnutí Praha Sobě (PS) ke společnému povolebnímu vyjednávání. Výzvu zveřejnila na svém twitterovém účtu a v rozhovoru se serverem novinky.cz. Čižinský ČTK sdělil, že PS s občanskými demokraty jednat o koalici nebude. ODS vyhrála volby v Praze se ziskem 17,87 procenta hlasů, PS skončila třetí s 16,57 procenta.

"Nejlepší koalice v metropoli by byla ODS, TOP 09 a Praha Sobě. Vyzývám Jana Čižinského k jednání o dohodě pro Prahu," napsala Udženija na svůj twitterový účet. "Opravdu nerozumím tomu, proč někdo, kdo byl společně v Demokratickém bloku (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN), teď dětinsky odmítá jednat s ODS. A já pana Čižinského stále vnímám jako součást KDU-ČSL," doplnila ve zprávě pro ČTK Udženija. Čižinského členství v KDU-ČSL zaniklo podáním kandidátky hnutí Praha Sobě.

Čižinský v minulosti několikrát uvedl, že PS nepůjde do koalice s ODS a ANO. "Chápu, že je pro paní Udženiju šokem, že existuje politik a politická iniciativa, která tvrdí před volbami i po volbách totéž," napsal ČTK v textové zprávě Čižinský.

Hnutí PS nyní vyjednává o koalici s Piráty. S oběma uskupeními by mohla spolupracovat koalice TOP 09 a STAN, které kandidovaly pod společným názvem Spojené síly pro Prahu. Čižinský dříve v Českém rozhlasu uvedl, že pokud tyto subjekty shodu nenajdou, zamíří jeho hnutí do opozice.

Při povolebních jednáních se vyjednávací tým ODS v neděli sešel postupně se zástupci Pirátů, Spojených sil pro Prahu a hnutí ANO. Dnes odpoledne se pak sejdou týmy Pirátů a ANO. Piráti a PS by měli společně jednat v druhé polovině tohoto týdne.

Volby v Praze vyhrála ODS, obsadila 14 míst. Piráti se umístili druzí se ziskem 13 mandátů. Praha Sobě získala rovněž 13 mandátů, stejný počet křesel má i TOP 09 a STAN.

Vítězové a poražení: Jak volili Pražané? Velký přehled, kdo uspěl v boji o radnice v Praze>>>

Výsledky komunálních voleb v Praze

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud