Volby 2018 | Předvolební migrace politiků: Kandidují mimo trvalé bydliště a obcházejí zákon | info.cz

Články odjinud

Předvolební migrace politiků: Kandidují mimo trvalé bydliště a obcházejí zákon

Některé komunální politiky čeká před nadcházejícími volbami velké stěhování. Mnozí z budoucích zastupitelů a starostů nich totiž mají hlášený trvalý pobyt na jiném místě, než kde kandidují. Takovouto praxi však volební zákon zakazuje a odborníci ji hodnotí jako nemorální. Flagrantním výsměchem volební legislativě je třeba kandidátka strany SPD v centru Prahy či brněnský kandidát, který má hlášený trvalý pobyt ve dva tisíce kilometrů vzdáleném Lisabonu.

Zákon mluví jasně. Zastupitelem města nebo jeho části se může stát jen ten kandidát, který má ke dni voleb v daném obvodu trvalé bydliště. Jenomže při pohledu na kandidátní listiny čtrnáct dní před volbami to vypadá, jako by volební zákon byl nemalé části politiků jen pro smích.

Asi nejflagrantněji volebním paragrafům odporuje kandidátní listina Okamurovy SPD v centru metropole. Ze 25členné kandidátky totiž nemá na Praze 1 hlášený trvalý pobyt hned 14 kandidátů. Ti namísto Malé Strany bydlí například ve vesnicích jako Nebušice či Křešice, případně v jiných částech Prahy. Je přitom otázka s vykřičníkem, zda by potenciálně zvolení zastupitelé dokázali plně pochopit a vyřešit problémy centra velkoměsta jako je Praha, pokud by s nimi neměli každodenní zkušenost.

Trvalé bydliště na jiném místě, než v patřičném volebním obvodě se ale zdaleka netýká jenom Okamurovy SPD. Problém s tím mají i ostatní strany, například TOP 09 na Praze 5 či Piráti v části Brno - střed. Pomyslnou korunku této praxi pak nasazuje kandidát strany Žít Brno, který v moravské metropoli kandiduje s trvalým bydlištěm v přes dva tisíce kilometrů vzdáleném Lisabonu.

Litera volebního zákona přitom výslovně tvrdí, že „členem zastupitelstva městského obvodu nebo městské části územně členěného statutárního města nebo městské části hlavního města Prahy může být zvolen ten volič (…) který je v den voleb v tomto městském obvodu nebo městské části přihlášen k trvalému pobytu.“

Právě spojení "v den voleb" je však v tomto případě klíčové. I proto totiž tisková mluvčí SPD Michaela Dolenská na dotaz INFO.CZ tvrdí, že v současné chvíli strana volební zákon neporušuje. „Kandidátní listina byla podána v souladu se zákonem, v tuto chvíli nedošlo a nedochází k žádnému porušení volebního zákona," uvedla mluvčí. 

Politici tak stále mají možnost přistoupit k morálně značně pochybné praxi, kdy si těsně před volbami zařídí trvalý pobyt u nějakého kamaráda či známého. Fakticky však žijí dávno někde jinde. 

To je třeba příklad místostarosty v Praze - Zličín Jaroslava Kubíka, který si podle nejmenovaného zdroje INFO.CZ napsal bydliště na byt dcery na Zličíně, ale fakticky žije s manželkou, shodou okolností tajemnicí radnice, ve vesnici Třebonice.

„Přijde mi to nemorální, navíc mu jeho manželka z obecních peněz vyplácí za funkci místostarosty desetitisíce korun. Proč nekanduje v Třebonicích, když tam bydlí,“ uvedla s žádostí o zachování anonymity jedna ze zličínských zastupitelek.

Kubík na otázky zaslané INFO.CZ nereagoval.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud