Volby 2018 | Výsledky voleb: Neradostná situace ve štábu ČSSD. Hamáčka a spol. čekají těžké chvíle | info.cz

Články odjinud

Rezignovaná ČSSD. Hamáček počítá, jaký neúspěch je ještě vlastně úspěch. Vedení strany čeká otřes

Rezignovaná ČSSD. Hamáček počítá, jaký neúspěch je ještě vlastně úspěch. Vedení strany čeká otřes
 

Předseda ČSSD Jan Hamáček neočekává "oranžové cunami" jako v senátních volbách před šesti lety, kdy ČSSD vyhrála se ziskem 13 senátních křesel. Předpokládá, že strana bude nejsilnější na Moravě. "ČSSD to v Praze vždy měla těžší," řekl po příchodu novinářům v Lidovém domě, kde sociální demokraté čekají na výsledek senátních a obecních voleb. V sídle ČSSD zatím převládá klidná nálada, ani zájem novinářů není tak velký, jako v minulých letech.

Array
Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
STAN+NK
2 224
3,59 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

"Kdyby do druhého kola (senátních voleb postoupilo šest našich kandidátů, nebyl by to špatný výsledek," řekl Hamáček. Podle něj ČSSD bude ráda za každý získaný senátní mandát. Užší vedení strany podle něj už jednalo o tom, jak by mohla ČSSD pomoci svým postupujícím kandidátům, Hamáček zmínil možnou účast členů vlády na mítincích před druhým kolem.

Předseda ČSSD nechtěl spekulovat o tom, zda může volební výsledek vyvolat tlak na personální změny ve vedení strany. Podle něj o tom rozhodne sjezd v březnu příštího roku. Uvedl však, že rozhodnutí vstoupit do vlády s ANO bylo podle něj správné a že zatím převažují pozitiva. "Kdybychom nebyli ve vládě, sociální demokracie by vůbec nebyla vidět, nemohli bychom prezentovat svá témata," řekl.

Místopředsedkyně ČSSD Jana Fialová novinářům řekla, že komunální politika je především o tvářích a lidé si vybírají své politiky podle toho, jak je znají. "Jsme si vědomi některých chyb a podle toho asi bude vypadat vysvědčení, které nám voliči vystaví," uvedla. Věří, že ČSSD bude úspěšná na Vysočině, v Pardubickém a Jihočeském kraji. V Praze to podle ní bude hodně těžké.

"Na jaře nás čeká volební sjezd, na kterém pravděpodobně celé vedení složí mandáty a předseda a místopředsedové se budou volit znovu. Ukáže se, jak vedení bylo či nebylo úspěšné," sdělila Fialová.

V odpoledních hodinách se vedení ČSSD sejde na jednání politického grémia, aby mohlo společně sledovat výsledky voleb.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud