Volby 2018 | S námi přijíždí kratší pracovní doba, slibuje ČSSD před volbami. Voliče láká i na ochranu hranic | info.cz

Články odjinud

S námi přijíždí kratší pracovní doba, slibuje ČSSD před volbami. Voliče láká i na ochranu hranic

 Sociální demokracie se v kampani před říjnovými komunálními volbami zaměří na téma bezpečnosti českých hranic, přeje si také vyvolat diskusi o zkrácení pracovní doby či o zavedení pětitýdenní dovolené pro všechny. Nadále chce prosazovat hlavní body svého sociálního programu, například zálohované výživné a proplácení nemocenské od prvního dne nemoci. Předseda ČSSD Jan Hamáček to dnes řekl při zahájení kampaně strany ve městě Stochov na Kladensku.

Hamáček kampaň oficiálně zahájil za přítomnosti všech ministrů, které ČSSD nominovala do vlády Andreje Babiše (ANO). Do Stochova přijeli sociální demokraté společně minibusem. Středočeské město si podle Hamáčka strana vybrala kvůli tomu, že ho úspěšně spravuje starostka z ČSSD. Ministři a další představitelé strany budou podle Hamáčka v kampani prezentovat ČSSD jako značku a připomínat pilíře a hodnoty, na kterých stojí.

Start kampaně oznámili sociální demokraté před dodávkou ve stranických barvách se sloganem „S námi přijíždí kratší pracovní doba“. Kromě „více volna“ slibovaly reklamní materiály sociální demokracie na náměstí ve Stochově také pět týdnů dovolené, více peněz na obnovu památek, bezpečné hranice a opatření pro udržení vody v české krajině.

Ministr vnitra a zahraničí Hamáček novinářům a třem desítkám přihlížejících řekl, že jeho prioritou je bezpečnost Česka. Zabývat se však ČSSD bude i debatou o zkrácení pracovní doby o půl hodiny. „Český pracovník odpracuje za rok o 400 hodin víc než pracovník v Německu. Chceme otevřít diskusi o zkrácení pracovní doby při zachování odměny,“ uvedl.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová řekla, že růst ekonomiky by měli pocítit i občané. Jako své hlavní cíle zmínila růst platů ve veřejné sféře, pětitýdenní dovolenou pro všechny zaměstnance či zavedení zálohovaného výživného. „Proplácení nemocenské od prvního dne je jedna z největších priorit ČSSD obecně, uděláme vše proto, aby od července příštího roku bylo znovu zavedeno, aby lidé nemuseli přecházet nemoci,“ řekla.

ČSSD v loňských volbách do Sněmovny utrpěla debakl, z pozice nejsilnější strany obhajovala 20,45 procenta hlasů, ale získala jen 7,27 procenta hlasů. S ANO nakonec letos uzavřela koaliční smlouvu a vytvořila menšinovou vládu s podporou komunistů. „Je potřeba vnímat politickou realitu, ČSSD v posledních volbách obdržela něco přes sedm procent a v průzkumech se pohybuje kolem tohoto výsledku. Udělám vše pro to, aby voliči hlasovali pro ČSSD, ale je třeba přistupovat k tomu realisticky,“ řekl Hamáček ČTK. Hranici úspěchu a neúspěchu stanovovat nechtěl.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud