Články odjinud

Stropnický finančně podpořil kandidátku s členy Okamurovy SPD. Je klidný, protože útlak menšin „nemají v programu“

Stropnický finančně podpořil kandidátku s členy Okamurovy SPD. Je klidný, protože útlak menšin „nemají v programu“

Expředseda Strany zelených Matěj Stropnický finančně podpořil kandidátku, na které figurují zástupci SPD. Upozornil na to online deník Aktuálně.cz. Ten s odkazem na transparentní účet uvedl, že Stropnický v červnu poslal dva tisíce korun hnutí Změna je možná, které se bude za pár týdnů ucházet o místa na radnici v Mohelnici na Olomoucku.

Těžko hledat větší názorový rozpor – bývalý předseda liberální levicové Strany zelených podporuje kandidátku, na které figurují i politici autoritářského hnutí pod taktovkou Tomia Okamury, které v minulosti opakovaně vykázalo xenofobní a rasistické tendence.

Jak Aktuálně.cz uvádí, mezi kandidáty Změna je možná jsou jako trojka Jan Sedláček a na páté pozici Eduard Šnévajs. První jmenovaný dle zmíněného serveru na facebooku mimo jiné uvažoval o tom, že za války může sexuální frustrace mužů a že tomu udělala přítrž až antikoncepce – což prý ovšem neplatí v islámských zemích.

Pětka kandidátky Šnévajs je přímočařejší. Opakovaně „sdílel příspěvky, které v lidech mohou vyvolávat strach z muslimů a migrantů,“ píše Aktuálně.cz a upozorňuje i na fotky černošských fotbalistů kteří na šampionátu v Rusku hráli v dresu Francie, ale kteří jsou autorem sdíleného příspěvku označeni jako „výběr Afriky“. Šnévajs podle serveru odmítá, že by byl rasista nebo extremista, pouze prý žádá stejná pravidla pro všechny.

Stropnický svůj příspěvek vysvětlil jako podporu lídra hnutí Tadeáše Bači a programu, který reprezentuje. Xenofobních tendencí některých kandidátů se exšéf Zelených nebojí, „protože něco takového uskupení (změna je možná) nemá napsané v programu“.

Sám Bača oba kandidáty SPD z minulosti zná a netradiční spojení na jedné kandidátce hájí tím, že jde o malé město. „Shodli jsme se na programu, který je ekologický, levicový a nenajde se v něm nic fóbního,“ vysvětlil s dovětkem, že k některým jejich názorům má osobně značné výhrady. Neobává se ovšem, že by kandidáti SPD postupovali třeba v otázce menšin v rozporu s podepsaným společným prohlášením.

Ve Straně zelených vyvolalo Stropnického rozhodnutí nevoli a její předseda Petr Štěpánek Aktuálně.cz řekl, že se partaj od jakékoli podpory kandidátek se členy  extremistických uskupení ostře distancuje.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud