Volby 2018 | V komunálních volbách mohou hlasovat i cizinci z EU. Jejich počet pomalu roste | info.cz

Články odjinud

V komunálních volbách mohou hlasovat i cizinci z EU. Jejich počet pomalu roste

Komunální volby se od senátních nebo sněmovních liší v tom, že hlasovat v nich mohou i cizinci, kteří žijí v Česku. Týká se to ale pouze těch, kteří pocházejí z dalších členských států Evropské unie. Například Tomio Okamura před touto „změnou“ varuje Čechy. Nejedná se ale ve skutečnosti o žádnou novinku. Euroobčané mohou volit na místní úrovni už několik let. Počet těch, kteří o to opravdu mají zájem, roste, o vysoká čísla se ale přesto nejedná.

Šéf SPD před několika týdny přinesl „šokující zprávu“: „Nově budou v ČR volit i cizinci bez českého občanství a budou moci také kandidovat,“ burcuje Okamura své fanoušky na videu. Souvisí to podle něj s tím, že do čela ministerstva vnitra usedl předseda sociálních demokratů Jan Hamáček a podle Okamury „začíná řádit“. Jak ale upozornil například server Manipulátoři.cz, nejde o žádnou novinky. Euroobčani se mohou komunálních voleb účastnit na základně unijního práva už několik let.

Stejnou možnost pak mají i Češi, kteří žijí v jiném evropském státě.

Jak velký je zájem?

O tom, jak velký zájem o volby mezi cizinci třeba ze Slovenska, Polska nebo Německa v Česku panuje, neexistují souhrnné statistiky.

Určitou představu udávají data z jednotlivých městských částí, v nichž se musí cizinci předem registrovat.

„V seznamu máme necelou stovku euroobčanů a stále chodí,“ popisuje situaci současných dní pro INFO.CZ Ingrid Prokopová z městské části Brno-střed. Oproti minulým volbám se podle ní jedná zhruba o třetinový nárůst.

V Praze 6 mají z minulých let registrováno kolem osmdesátky lidí. Letos jich prozatím přibylo třicet pět. Úřednice Prahy 5 mluví celkově o stovce zájemců.

Cizinci z EU, kteří chtějí volit, se musí nechat zapsat do seznamu voličů a prokázat, že mají v tuzemsku trvalý nebo přechodný pobyt. O tom, jaký druh pobytu je potřeba, se přitom vedly spory. Krajský soud v Brně nakonec rozhodl před několika lety o tom, že o dění na komunální úrovni mohou rozhodovat i ti cizinci, kteří mají v Česku pouze přechodný pobyt.

Posuzoval případ Slováka žijícího v Brně, který se na soud obrátil. O dva roky později vláda navrhla tento přístup přímo uzákonit. Sněmovnou ale návrh neprošel. Podle ministerstva vnitra tak zákon přímo neříká, že cizinci s přechodným pobytem mají právo v komunálních volbách hlasovat.

Zásadní rozsudek

Přesto ale MV ČR ve stanovisku k letošním volbám obecním úřadům doporučuje, aby tyto zájemce registrovaly. Vychází ze zmíněného soudního rozsudku a unijního práva.

„Komunální politika má přímý dopad na místo, kde žijeme, a proto je důležité, aby ji obyvatelé obce nebo městské části mohli svým hlasem ve volbách spoluutvářet – ať už se jedná o Čechy nebo občany EU. V komunálních volbách můžou hlasovat nejen unijní občané hlášení k pobytu v Česku, ale také Češi žijící v kterékoliv v jiném státě Unie,“ říká k volebnímu právu euroobčanů Adéla Jurečková z Programu migrace organizace Člověk v tísni.

V roce 2017 v Česku pobývalo na přechodný nebo trvalý pobyt více než půl milionu cizinců. Volební právo na komunální úrovni se ale týká jen těch pocházejících ze států Evropské unie.

Statistiky za loňský rok ukazují, že v zemi žije více než 110 tisíc Slováků, zhruba 20 tisíc Poláků, o něco méně Němců, přes 12 tisíc Bulharů. Počet Italů, Francouzů nebo Rakušanů se pohybuje kolem čtyř tisíc. Britů v Česku pobývá zhruba pět tisíc.

Jak ukazují údaje z městských částí, kde žijí větší počty cizinců, zájem o volby zatím není nijak závratný.

Ani politické strany a kandidáti ve svých kampaních na tuto skupinu obyvatel v podstatě vůbec necílí. Někteří z nich naopak vedou kampaně ve stylu „nulové tolerance“ proti migrantům. Jak už INFO.CZ popsalo na příkladu Mladé Boleslavi, jejich konkrétní pravomoci v oblasti migrace, jsou ale omezené.

Rozhodnou u nás volby cizinci? Můžeme si do Europarlamentu zvolit Malťana nebo německého turistu?>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud