Články odjinud

V Lipnici nad Sázavou jde do voleb exstarosta trestaný za podvod

V Lipnici nad Sázavou jde do voleb exstarosta trestaný za podvod

V Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku kandiduje ve volbách i bývalý starosta obce Ladislav Horký trestaný za podvod a zpronevěru. Zločiny spáchal právě ve funkci starosty v letech 2007 až 2010. Trutnovský soud ho před několika dny propustil z vězení po odpykání poloviny trestu, uvedl deník Mladá fronta Dnes (MfD). Nynější starosta Leoš Bláha dnes řekl ČTK, že pro obec to není nic pozitivního.

Horký způsobil podle nynějšího starosty obci značnou škodu a pohledávky jsou zřejmě nedobytné. Až volby ale podle Bláhy ukážou, zda si občané vzpomenou, jak tehdy protékaly peníze účtem a pokladnou obce. Podle soudů Horký ve funkci starosty po úpadku svého podnikání, kvůli kterému se dostal do dluhů, vystavoval falešné faktury, falšoval kolaudační rozhodnutí a prováděl machinace s investicemi a majetkem pořízeným z dotací. Obec žádala náhradu škody 15,5 milionu korun, vrchní soud jí přiznal nárok na 3,2 milionu.

Horký kandiduje jako nezávislý na samostatné kandidátní listině. Ani v případě volebního úspěchu ale nemůže být starostou, protože mu soud kromě trestu vězení v roce 2016 na sedm let zakázal výkon funkce starosty.

Proti Horkému se v říjnových komunálních volbách postaví dalších pět politických stran a uskupení. Současný starosta míří do voleb z posledního místa uskupení Lipnický kopec. "Bude to pro mě i jistá informace o tom, jak si stojím, zda mě budou občané preferovat a posunou mě dopředu," řekl Bláha, který je starostou osm let. Obec s asi 650 obyvateli má devítičlenné zastupitelstvo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek