Volby 2018 | V šesti městských částech Prahy je o vítězi voleb již rozhodnuto | info.cz

Články odjinud

V šesti městských částech Prahy je o vítězi voleb již rozhodnuto

V šesti městských částech Prahy je o vítězi voleb do zastupitelstva už rozhodnuto. V Benicích, Březiněvsi, Královicích, Lochkově, Lysolajích a Nedvězí se do voleb přihlásil pouze jeden subjekt. Vyplývá to z informací ČTK a na webu hlavního města. Kandidátní listiny mohly strany podat do úterních 16:00, do 18. srpna úřad rozhodne o jejich registraci k podzimním komunálním volbám. Uskuteční se 5. a 6. října s volbami do Senátu.

Stejně jako před čtyřmi lety v Březiněvsi kandiduje jen sdružení Občané pro Březiněves, v Královicích Sdružení pro Královice, v další městské části Sdružení Lochkov 2018 a v Lysolajích kandidátka politického hnutí Starostové a nezávislí. V Nedvězí v roce 2014 kandidovalo pouze hnutí Pro Prahu, letos tam kandidátku podalo jen Sdružení nezávislých kandidátů Nedvězí.

K pěti městským částem, kde byla i v roce 2014 pouze jedna kandidátka, letos přibyly Benice. Letos v Benicích kandiduje pouze sdružení nezávislých kandidátů Benice - místo pro spokojený život, které tam v minulých volbách upřednostnilo více voličů než hnutí ANO. Před čtyřmi lety bylo už před volbami jasno také v Křeslicích a Přední Kopanině, kde budou letos voliči vybírat ze dvou kandidátních listin.

Ve většině městských částí se proti minulým volbám snížil počet subjektů, které podaly kandidátní listinu. Z 51 městských částí, ze kterých ČTK získala informaci o počtu kandidátek, bylo proti roku 2014 podáno méně kandidátek ve 30 z nich. Největší rozdíl je ve velkých městských částech, například v Praze 1, Praze 5, Praze 6, Praze 7, Praze 13, kde letos úřad eviduje o pět kandidátek méně. V 15 městských částech je počet stejný a pouze v šesti se zvýšil o jednu kandidátní listinu.

Nejvíce samostatných či koaličních kandidátek podala ODS. Občanští demokraté chtějí kandidovat ve 36 ze 47 městských částí, které seznam přihlášených kandidátek ČTK poskytly. Některé úřady do potvrzení registrace odmítly názvy kandidujících subjektů sdělit. Starostové a nezávislí budou kandidovat minimálně ve 27 městských částech. TOP 09 minimálně ve 26 městských částech, hnutí ANO a sociální demokraté ve 25 a lidovci ve 22, Piráti v 18, komunisté v 18, Zelení v 16 a SPD ve 13.

Zatímco hnutí ANO a SPD postavily samostatné kandidátky a ze zjištěných městských částí nekandidují nikde v koalici, koaličního partnera velmi často vyhledali lidovci, Zelení a Starostové a nezávislí. Tyto subjekty jsou si častým předvolebním koaličním partnerem. TOP 09 často kandiduje s KDU-ČSL nebo Starosty. Piráti mnohdy vytvořili společnou kandidátky se Zelenými nebo lidovci. ODS si v některých městských částech vybrala za koaličního partnera Svobodné.

Vše o podzimních senátních a komunálních volbách se dočtete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud