Volby 2018 | V Turovicích jde do voleb pouze jedno sdružení. O vedení obce není zájem kvůli dluhům | info.cz

Články odjinud

V Turovicích jde do voleb pouze jedno sdružení. O vedení obce není zájem kvůli dluhům

Pouze z jediné kandidátní listiny budou při nadcházejících volbách vybírat své budoucí zastupitele obyvatelé jedné z nejzadluženějších obcí v tuzemsku, v Turovicích na Přerovsku. Zájem vést obec v příštích čtyřech letech a dál řešit mnohamilionový dluh kvůli nedokončené stavbě domu pro seniory obyvatelé moc nemají. Do voleb jdou titíž lidé, co jsou teď v zastupitelstvu, zjistila ČTK. Obec aktuálně tíží dluh zhruba 70 milionů korun.

Jediná kandidátní listina byla v obci podána i před čtyřmi lety. Tehdy se o hlasy voličů ucházelo sdružení Za rozkvět obce, letos byla na přerovský magistrát podána kandidátní listina sdružení Za rozvoj obce. I přes drobnou úpravu názvu tvoří kandidátku letos stejní lidé, kteří vedli obec dosud. "Je to tady zapeklitá situace, hlavně s tím dluhem. Řešíme to, ale nikdo jiný do toho nechtěl jít, takže pokračujeme ve stejné sestavě, co jsme byli," řekl ČTK starosta obce Pavel Baďura.

"Sedmi statečným", kteří se na chodu obce podíleli dosud, podle starosty ani nic jiného nezbývalo. Další zájemci nebyli. "Jsme malá dědina, máme 220 obyvatel, není tady žádný boj o místa. Je to navíc neuvolněná funkce, jsou to další starosti navíc, které si lidé dnes nechtějí přidávat. Dluh obce však hraje v každém případě roli," doplnil.

Malou obec dluh vůči ministerstvu pro místní rozvoj zatížil kvůli nedokončené stavbě domu pro seniory v roce 2009. Z původní částky 86 milionů korun zbývá obci splatit zhruba 70 milionů. Dluh se podařilo mimo jiné snížit prodejem rozestavěného domu pro seniory, který nyní podle starosty předělává nový majitel. Turovice mají vyměřené měsíční splátky, ale pro obec s rozpočtem kolem dvou milionů korun znamená dluh, který bude splácet podle starosty ještě zhruba 30 let, stopku pro jakýkoliv rozvoj a investice. Obec nemůže například podporovat ani žádné kulturní dění a akce. "Snažíme se udržet alespoň chod obce a fungující zastupitelstvo. Kdyby tady byl nucený správce, bylo by to ještě horší," dodal starosta.

Podobně zadluženou obcí v zemi, která má nezvladatelné problémy se zadlužením, jsou Prameny na Chebsku, které doplatily na projekt stáčírny minerálních vod. Obci se však rozhodlo pomoci Sdružení místních samospráv (SMS ČR), které letos v srpnu vyhlásilo sbírku na její pomoc. Turovice mají podle sdružení dluhy vůči státu a SMS ČR přišlo nevhodné skládat se na pomoc státnímu rozpočtu. S dluhem si tak musejí poradit sami.

Před čtyřmi lety v Turovicích přišlo k volbám ze 196 voličů celkem 47 procent. Za rozkvět obce tehdy do sedmičlenného zastupitelstva kandidovalo devět kandidátů. Dosavadní starosta získal nejvíc hlasů, 13,81 procenta.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud