Volby 2018 | Ve třech obcích jižní Moravy nikdo nepodal kandidátku | info.cz

Články odjinud

Ve třech obcích jižní Moravy nikdo nepodal kandidátku

V Jihomoravském kraji nebudou komunální volby ve třech obcích, v Dlouhé Lhotě, Hodějicích a Lipovci. Není tam žádná kandidátní listina, řekl dnes ČTK Jiří Klement z tiskového oddělení krajského úřadu. V případě nekonání voleb musí ministerstvo vnitra jmenovat některého ze svých zaměstnanců správcem obce. Dodatečné volby vyhlašuje ministr vnitra do 30 dnů po vyhlášení výsledků voleb Státní volební komisí.

Hodějice jsou v okrese vyškov, leží nedaleko Slavkova u Brna. Má asi tisíc obyvatel. Před čtyřmi lety kandidovaly čtyři subjekty. "Nyní nepodal kandidátku nikdo. Já už zájem kandidovat nemám," řekl ČTK starosta Jiří Florián (nez.). Důvody své rozhodnutí uvádět nechtěl.

Lipovec leží v Drahanské vrchovině na Blanensku. Žije v něm kolem 1100 lidí. V minulých volbách byly tři kandidátky, nyní tam není žádná. "Proč tomu tak je, to ví Bůh. Já sám už nekandiduju, protože je mi 64 let. Byl jsem starostou 32 let," uvedl starosta František Kopřiva (nestraník, za ČSSD), který odchází do důchodu. Původně v obci jedna kandidátka byla. "Všichni kandidáti z této listiny byli zmocněncem volební strany odvoláni, a proto rozhodl Městský úřad Blansko jakožto registrační úřad o odmítnutí kandidátní listiny," uvedl Klement.

Dlouhá Lhota je také v okrese Blansko. Se 120 obyvateli je jednou z nejmenších obcí regionu.

Pokud se v obcích neuskuteční volby, ministerstvo vnitra jim určí správce, který má omezené pravomoci. Bude jmenován co nejdříve po volbách. "Správce mj. spravuje majetek obce, ale nesmí ho zastavovat, prodávat a nesmí sjednávat úvěry," uvedl Klement.

Dodatečné volby vyhlašuje ministr vnitra sdělením ve Sbírce zákonů do 30 dnů po vyhlášení výsledků voleb. "Činnost správce obce končí dnem ustavujícího zasedání zastupitelstva obce, které vzešlo z dodatečných voleb, nebo zvolením nového starosty," dodal Klement.

V Jihomoravském kraji je 672 obcí. Celkový počet voličů je 969.211. Hlasy půjdou odevzdávat v 1404 volebních okrscích.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud