Volby 2018 | Výsledky voleb: Nejstaršímu zastupiteli táhne na devadesát, nejvíce lidí volilo na Ústecku | info.cz

Články odjinud

Volby v číslech: Nejstaršímu zastupiteli táhne na devadesát, nejvíce lidí volilo na Ústecku

Nejméně lidí si v obecních volbách přišlo vybrat své zastupitele na severovýchodě Čech a severu Moravy, na první místo se v tomto ohledu dostal Ústecký kraj s účastí 40,32 procenta. Naopak nejvyšší účastí se může pyšnit Vysočina, kde odvolilo 53,82 procenta občanů. V celé zemi dosáhla účast v komunálních volbách podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) 47,34 procenta a byla tak třetí nejvyšší od vzniku ČR. Více lidí dorazilo k těmto volbám jen v letech 1994 (62,3 procenta) a 2010 (48,5 procenta).

Stoprocentní volební účast neznamenala ani jedna obec, nejvyšší byla v Radimovicích u Tábora, kde vhodilo hlasovací lístek do urny podle ČSÚ přes 98 procent voličů. Nejméně, zhruba pětina jich volila v Libáni na Jičínsku.

Array
Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
STAN+NK
2 224
3,59 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

Mezi kraji byla po Ústeckém kraji druhá nejnižší účast v obecních volbách v Karlovarském kraji (40,36 procenta), za ním následoval Moravskoslezský kraj (41,72 procenta).

Méně než 50 procent lidí přišlo volit zastupitele například také v Plzeňském kraji, hlasovalo tam 47,8 procenta voličů. Těsně pod padesátiprocentní hranicí skončila volební účast ve Zlínském, Královéhradeckém nebo Jihočeském kraji. Procentuálně více lidí přišlo odevzdat své hlasy už jen na Vysočině, ve Středočeském a Pardubickém kraji.

Nejstarší zastupitelem se stal v letošních obecních volbách sedmaosmdesátiletý Bohuslav Motl ve Vysoké na Svitavsku. V zastupitelstvech zasedne skoro 28 procent žen a 72 procent mužů. Kandidátek voliči poslali do zastupitelských sborů 17 331, kandidátů 44 559. 

Nejmladších zvolených zastupitelů ve stejném věku 18 let, což je hranice pro možnost aktivně se zapojit do voleb, je sedmnáct. Převažují mezi nimi studenti. Výjimky tvoří Tadeáš Bača z Mohelnice na Šumpersku, jenž jako povolání uvedl "lídr kandidátky", lesní dělník - těžař Filip Fejfar ze Lhotky na Berounsku, brusič Jakub Chytka z Rozseče na Žďársku a dělník Jakub Linhart z Bohdašína na Rychnovsku.

Při přepočtu výsledků volebních stran v letošních komunálních voleb na volby sněmovní by poslance mohly získat čtyři strany, ANO, ODS, ČSSD a Piráti. Podle modelu ČTK, který započítává volební strany mimo regionálních sdružení a koalic, by ve Sněmovně byly zastoupeny ANO s 88 mandáty, ODS s 58 a ČSSD s 32 poslanci; zbylých 22 křesel by obsadili Piráti.

První kolo senátních voleb vyhrála ODS s 11 finalisty před ANO s deseti. Úspěšní byli i Starostové a lidovci, kteří už získali po jednom senátorovi, mandát v prvním kole získal Jiří Čunek a Jiří Drahoš. ČSSD může obsadit jen pět křesel ze 13 obhajovaných. STAN má ve finále pět kandidátů, lidovci čtyři. Po třech kandidátech budou mít v závěrečném klání Piráti a hnutí Senátor 21.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud