Volby 2018 | Výsledky voleb: ODS je zpět. Čeká nás střet o její charakter. Komentář V. Dostála | info.cz

Články odjinud

Výsledky voleb: ODS je zpět. Čeká nás střet o její charakter. Komentář V. Dostála

Přestože je v moment zveřejnění tohoto textu sečteno teprve okolo čtvrtiny volebních okrsků senátních voleb, základní trend je zřejmý: volby do horní komory v prvním kole opanovaly ODS a hnutí ANO. Obě formace budou mít ve druhém kole deset a více svých zástupců. Znamená to minimálně dvě věci: Petr Fiala prozatím stvrzuje rolí lídra opozice, jeho ODS je nyní nejsilnější alternativou k politickému projektu Andreje Babiše a jeho druhé vlády. Fialu ale čeká ještě jiný střet: o charakter a podobu ODS.

Array
Komunální volby
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
SNK-CELK
34 965
56,48 %
NK
6 232
10,07 %
KDU-ČSL
3 231
5,22 %
ODS
2 281
3,68 %
STAN+NK
2 224
3,59 %
Sečteno 100 %
Účast 47 %

Pokud totiž předseda ODS ztělesňuje umírněnou a kultivovanou tvář konzervativně-liberální formace, každého i jen vzdáleného pozorovatele musí zarazit, jak agresivně a národovecky se v závěru kampaně projevovala například část pražské ODS, jejíž prezentace si prakticky v ničem nezadala s nahnědlou kampaní Ostravaka. Postačí si porovnat předvolební výstupy brněnské a pražské ODS. Anebo porovnat dvě dámy z téže strany, které usilovaly o hlasy voličů z předních míst ve dvou největších městech České republiky: Markétu Vaňkovou a Alexandru Udženiju. Pokud je tedy ODS zpět, svár se uvnitř strany v blízké budoucnosti povede o to, které z obou křídel převáží. Bude její tváří Fiala, anebo třeba Václav Klaus mladší?

Petr Fiala dorazil do štábu ODS autor: Blesk TV

Ale zpět k senátním volbám. ODS letos obhajuje čtyři mandáty a už teď je prakticky jisté, že posílí. V čase vzniku tohoto textu nejsou k dispozici ani předběžné výsledky z většiny obvodů v Praze, přesto už teď můžeme napsat, že kandidáti ODS postoupí do druhého kola ve více než deseti obvodech. O něco lépe je na tom v danou chvíli také hnutí ANO. I kandidáti Andreje Babiše budou mít tedy ve druhém kole slušné zastoupení. Oproti ODS budou ale v nevýhodě: hnutí ANO trpí dlouhodobě slabým koaličním potenciálem, lze tudíž očekávat, že voliči neúspěšných osobností a stran budou mít tendenci přiklánět se spíše k opačné straně – tedy například k ODS.

I když těžko říct. Pokud bude v mnoha obvodech druhé kolo soubojem kandidátů právě ODS a hnutí ANO, nelze vyloučit, že jde za dané konstelace pro Babiše a jeho kandidáty o optimální variantu. Data nicméně ještě nemáme, záležet bude na schopnosti mobilizovat voliče před druhým kolem, ke kterému chodí pravidelně mizivé procento voličů. Zrovna tak může svou roli sehrát důvěryhodnost jednotlivých kandidátů a postup těch, kteří v prvním kole neuspěli. Zatímco komunisté skoro jistě vyzvou své voliče k podpoře hnutí ANO, sociální demokraté to mohou mít v tomto ohledu krapet složitější.

Ostatně jejich debakl budou zcela jistě někteří pozorovatelé přičítat tomu, že navzdory předvolebním slibům sociální demokracie nakonec – navíc za dost ponižujících podmínek – kývla na koalici s hnutím ANO. Sociální demokraté totiž v letošních senátních volbách obhajují třináct mandátů, do druhé kola jich ale nepostoupí výrazně víc než pět. Šanci na mandát tak budou mít jen ve dvou až ve třech obvodech. A pokud lze už teď psát o jejich výsledku jako o jednoznačném debaklu, výjimku tvoří snad Petr Vícha, který obhajuje senátní mandát v Karviné a zatím má nakročeno k tomu, že suverénně první kolo vyhraje.

Zrovna tak lze říct, že volby skončí propadákem pro TOP 09 a komunisty. Do druhého kola se dostanou pouze – pokud tedy vůbec – jeden až dva kandidáti TOP 09, komunista nejspíš ani jeden. Zbývají lidovci a STAN: Zatímco Starostové budou nejspíš spokojeni, ve druhém kole budou mít okolo pěti zástupců, u lidovců si lze představit spíše mírné zklamání. Přece jen se o nich psalo jako o mírném favoritovi senátních voleb, nakonec se ale budou muset ve druhém kole spokojit také jen s o něco více než pěti kandidáty. Faktem ale je, že obě zmíněné formace, na rozdíl od TOP 09, sociálních demokratů a komunistů, za poražené voleb označit nelze.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud