Volby 2018 | Z kandidátek pro obecní volby zmizelo sedm desítek adeptů | info.cz

Články odjinud

Z kandidátek pro obecní volby zmizelo sedm desítek adeptů

Z kandidátek pro říjnové obecní volby zmizelo od jejich srpnové registrace sedm desítek adeptů. Ze sněmovních stran nejvíce ubylo kandidátů KSČM, a to devět. Jedinou ODS naopak žádný z uchazečů o místo v místním zastupitelstvu neopustil a žádného ani nemusela odvolat. Vyplývá to z informací, které dnes ČTK získala z volebního webu.

Aktuálně je tak ve hře o funkce obecních zastupitelů 216.409 kandidátů, z toho 20.612 kandiduje do zastupitelstev městských částí nebo obvodů.

Vládní hnutí ANO přišlo o dva kandidáty, o lékaře Karla Moravce v Lokti na Sokolovsku a o domovníka Davida Troutnara na Náchodsku. ČSSD ubyli čtyři kandidáti, z toho tři v brněnské městské části Královo Pole. Podobně hnutí SPD přišlo o tři kandidáty v Děčíně. Z devíti bývalých komunistických kandidátů dva aspirovali na zastupitele v Doksech.

Piráti museli nahradit svého volebního lídra v Praze 3 Martina Ardena, který odstoupil kvůli stranickým rozmíškám. Manažer a spisovatel Jakub Horák zase opustil kandidátku TOP 09 v Praze 1 kvůli sporů s tamním lídrem a starostou Oldřichem Lomeckým, kandiduje jen do zastupitelstva hlavního města.

Říjnové komunální volby se budou konat 5. a 6. října. Týkat se podle informací Radiožurnálu nebudou v 17 obcích, kde se nepovedlo sestavit žádné volební uskupení. O jejich vedení se tak budou do dodatečných voleb starat správci jmenovaní ministerstvem vnitra. Jednou z těchto obcí bude Víska u Jevíčka na Svitavsku, která byla ve stejné situaci i při minulých komunálních volbách před čtyřmi lety.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud