Volby 2018 | Zoufalec týdne: Hynek Beran. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Zoufalec týdne: Hynek Beran. Komentář Petra Holce

Možná ho neznáte, ale nejspíš jste ho nepřehlédli na billboardu s velkým kormidelníkem Tomiem Okamurou. Pražský volební lídr SPD Hynek Beran se na něm pokouší o úsměv, místo toho ale vypadá jako smutný klaun se zlým šklebem. Chvíli jsem myslel, že to je špatný vtip. Není. Beran skutečně existuje a teď dal předvolební rozhovor DVTV. Měli bychom mu všichni poděkovat. Volební lídr SPD v něm totiž v podstatě přiznává, že je SPD ulhaná cháska, co jen falešně straší lidi.

„Já oficiální čísla považuju jen za jistou směrnici,“ říká například Beran v rozhovoru. Tak je to konečně venku! Volební lídr SPD takhle vysvětlil jisté statistické nedorozumění ohledně kriminality. Podle policie, jíž zvlášť Okamura poslední dobou miluje a rád ji svévolně zapojuje do své kampaně, klesla kriminalita v Praze za posledních pět let o téměř 40 procent a je nejnižší od 90. let; podle Berana ale naopak stoupla a máme v Praze dokonce i „no go zóny“.

„Kriminalita v Praze samozřejmě narůstá. Oficiální čísla neznám,“ řekl Beran zcela vážně. A dodal: „Je otázka, co do té kriminality dáte. Třeba vřeštění turistů pod okny.“ Tohle už není svobodné nakládání s fakty, ale obyčejné lhaní v přímém přenosu. SPD chce v Praze občanské hlídky pejskařů, ostatně v partajních novinách pojmenovaných hezky originálně „Na vlastní oči“ se píše, že i „pejsci by volili SPD“. Snad ano, chudáci aspoň nerozumí běsům, které „mozkový trust SPD“ poslední dobou šíří. A v partajním komiksu by určitě nepřehlédli kost.

SPD? Psiska by volila každého, kdo dá pamlsek!

Pejskařské hlídky by tedy nejspíš zatýkaly vřeštící turisty, kteří by se pak ze zatčení ve jménu SPD vykoupili třeba tím, že si u Oamury koupí komentovanou prohlídku Prahy. Neexistujícími „no go zónami“, které si v SPD obyčejně vymysleli, Beran nemyslí Okamurovy mítinky, ale centrum Prahy: hlavně Václavák, Můstek a taky Novotného lávku, kde prý parkují „mafiáni“.

Těžko říct: právě u Novotného lávky sídlí drahé restaurace, vyhlášený hudební klub a ano, i „Lejdy gym“, jak Beran hezky česky říká pražské verzi mininevěstince. Chtělo by se v nadsázce konstatovat, že v noci tu bývá víc lidí, než zatím v Praze volilo Okamuru. Ten teď ale říká, „Praha je naše, nenechme si ji ukrást“. A podle volební kampaně udělá fakt všechno, aby SPD poprvé prolezla i do pražského zastupitelstva. Strčí proto před sebe Berana, jenž je v civilním životě nejspíš i slušný člověk.

Anebo nám do schránky nahází svůj uřvaný děs. „Vyžeňme ty vyžírky“ a „EU chce poslat tanky proti Maďarsku“, dočtete se ve volebních „novinách“ SPD. Taky se v nich píše cosi o „bezpečné ulici pro slušné lidi“, čímž Okamura zřejmě myslí ulici bez SPD. Vlastně mi bylo Berana v DVTV líto. Je inženýr techniky, což je třeba na rozdíl od ekonomiky celkem exaktní věda. A teď musí veřejně hájit obyčejné lži a popírat čísla, která kdysi studoval. Ani se nedivím, že se v rozhovoru zle trápil a dral se mu do obličeje škleb, co má i na billboardu.

Nakonec toho ale bylo moc i na něj. To když přišla řeč na slavné Okamurovo video, v němž si v SPD spletli piráta s lidovcem. Je samozřejmě ironie, že se právě v novinách SPD dočtete i to, že „Piráti zmatlali i omluvu SPD“.

Daniela Drtinová se Berana na závěr zeptala, jestli tohle ještě považuje za normální volební kampaň. V lídrovi SPD se najednou vzedmula slušnost. „Řekl bych, že v tomhle případě bych uznal, že tam jistý zmatek může být. Takhle se volební kampaň asi nevede,“ řekl. Buďme mu za to vděční.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud