Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konec švindlů, které jsme dosud páchali. Hitparáda billboardové stupidity. Komentář Petra Holce

Konec švindlů, které jsme dosud páchali. Hitparáda billboardové stupidity. Komentář Petra Holce

Jsou volby a k nim už neodmyslitelně patří billboardová stupidita. A zvlášť u nás, kde billboardy tradičně slouží hlavně jako kapesné z kampaně pro politiky, protože jiný větší efekt zatím nepotvrdila žádná studie. Všichni se před čtyřmi roky smáli sloganu „Prostě to zařídíme“, s nímž ANO vyhrálo volby. Letos jako by ho proto všichni okopírovali, jen špatně.

Máloco ale trumfne i logickou stupiditu Spojených sil pro Prahu. To je, kdybyste náhodou nevěděli, parta TOP 09, STAN, lidovců, LES, Demokratů Jana Kasla a zhruba všech, co se nějak potřebovali spojit, protože jim jinak hrozí, že stěží prolezou na magistrát. Na jejich billboardech najdete vzletná hesla jako „Konec švindlů! Stop korupci na radnici“ nebo „Konec chaosu!“. Tak určitě! Tohle musel být fakt brainstorming za všechny prachy.

Spojeným silám jako by totiž nějak uniklo, že STAN i lidovci doteď tvoří Trojkoalici, což je taková menší předehra Spojených sil pro Prahu a taky nefunkčnosti všech podobných účelových slepenců. A tato Trojkoalice pro změnu sedí v pražské koalici a má v ní náměstky i radní primátorky. Chápu, že si toho za celé čtyři roky jen málokdo všiml a že i sama Trojkoalice by na své účinkování v čele Prahy nejspíš ráda zapomněla. Nejen na Matěje Stropnického totiž hned tak nezapomeneme.

Přesto: když teď lidovci a STAN jménem Spojených sil slibují konec „švindlů“ a „chaosu“ na radnici, tak nám nejspíš říkají, že tam až doteď i díky jejich řádění vládl švindl a chaos. A že jestli teď „konečně“ chceme „konec švindlu a chaosu“, nemáme hlavně volit… Spojené síly pro Prahu! Hitparáda billboardové hlouposti samozřejmě nezná mezí, tohle je ale fakt nová kvalita.

Je tu ale ještě jedna billboardová „nádhera“. Ne, nemyslím božského senátora Libora Michálka a jeho billboardový slogan „Odvaha žít pravdu“ – některé věci prostě navždy zůstanou nadpozemské. Myslím slogan stále pozemštějších Pirátů „Na prahu změny“. Obávám se, že na prahu změny skutečně můžeme stát, protože právě Piráti zrovna teď sklízejí nemalou část našich frustrací, jak ukázaly i loňské sněmovní volby. V Praze jim vážně hrozí slušný volební výsledek.

Jen to není práh, který Praha musí nutně překročit. Za prahem změny se před čtyřmi roky ocitly Mariánské Lázně, kde Piráti bezprecedentně vyhráli volby a ovládli radnici. Za čtyři roky tu vystřídali tři starosty a sami teď přiznávají, že vlastně nevěděli, co si s volebním vítězstvím počít. Voliči je prostě nepříjemně zaskočili, jak už se ve volbách stává. „My jsme měli z neznalosti věci velké oči a nevěděli jsme, jak dlouho trvá něco vyřídit,“ řekl nedávno Novinkám.cz tamní pirátský starosta Martin Kalina. Ano, je určitě legrace dělat volební kampaň, menší legrace ale je vést jakékoli město.

To už si totiž nevystačíte se sofistikovaným ostřelováním ostatních, protože lidé chtějí hotové věci od vás a nezajímá je, jestli je zařídíte elektronicky nebo na papíře. A to jsou Mariánské Lázně v podstatě šťastným malým městem, co nezná věčné dopravní zácpy, obchvaty ani teror pivních šlapacích kol. Místo nich a aut se jejich centrem celé dny sunou jen lázeňští hosté, za jejichž eura se město velkoryse zrekonstruovalo. V podstatě idylka.

Pusťme ale teď Piráty i na Prahu, která musí urgentně řešit nejen dopravní kolaps či nedostatek bydlení, a bude i hlavní město čtyři roky bádat, jestli někdo správně podepsal ten správný papír. „Jsme strašně rádi, že se nám povedlo uskutečnit vše, co jsme si zadali ohledně transparentnosti,“ zhodnotil Kalina čtyřleté pirátské působení v Mariánských Lázních. Díky Pirátům tu mají na sociálních sítích i jednání zastupitelstva.

Nic proti transparentnosti, i když nějaký čas byla Praha transparentní až moc: prostě jste věděli, že vše zařídí partička kmotrů. Nějaký čas už na sociálních sítích nejsem, protože jsou spíš antisociální. Sledovat na nich ještě jednání zastupitelstva je stejná deviace jako tam sledovat, co si zrovna oblékl Rytmus. Za to ale chci v Praze sledovat, že konečně jednou normálně projedu městem. To bude změna!

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1