Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Konzervativci Theresy Mayové posilují. Místní volby vyhráli rekordním poměrem

Konzervativci Theresy Mayové posilují. Místní volby vyhráli rekordním poměrem

Britská Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové vyhrála s výraznými zisky ve čtvrtečních místních volbách, které jsou považovány za test před předčasnými červnovými volbami parlamentními. Po sečtení téměř všech hlasů to dnes večer konstatovala agentura AP. Ztráty zaznamenala opoziční Labouristická strana i euroskeptická strana UKIP.

Místní volby se konaly ve čtvrtek ve Skotsku, Walesu a části Anglie. Konzervativci získali kontrolu nad 11 novými obecními zastupitelstvy a připsali si dalších více než 500 radních.

Podle AP výsledky ukazují, že na voliče už na místní úrovni zapůsobila nedávná výzva Mayové, aby lidé jejím konzervativcům v parlamentních volbách 8. června umožnili rozšířit většinu v parlamentu v zájmu posílení pozice Londýna v jednáních s Bruselem o odchodu země z EU.

Politolog ze Strathclydeské univerzity John Curtice řekl, že konzervativci jsou na cestě k nejlepším výsledkům v místních volbách za posledních deset let nebo možná i čtvrtstoletí.

Labouristé, kteří jsou hlavní opoziční stranou, přišli celkem o přibližně 300 regionálních zastupitelů. Ztráty zaznamenali i na jihu Walesu a severovýchodě Anglie, kde mívají tradičně velkou podporu. Konzervativci na jejich úkor posílili i ve Skotsku, kde před tím měli slabé pozice. Labouristé dokonce pozbyli kontrolu nad městskou radou v Glasgow, které je největším skotským městem a někdejší labouristickou baštou.

Labouristický stínový ministr financí John McDonnell připustil, že strana zažila nepříjemnou noc, ale výsledky podle něj nejsou takovým debaklem, jak se očekávalo.

Naprostou porážku utrpěla ostře protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP), která uhájila pouze jedno z více než 100 dosud držených křesel. UKIP v loňském referendu vehementně prosazovala odchod Británie z EU a po vítězství tohoto kursu se voliči strany přiklonili ke konzervativcům, napsala AP.

Britští voliči si ve čtvrtek v šesti metropolitních regionech - mimo jiné v okolí Birminghamu, Manchesteru či Liverpoolu - kromě zástupců místních správ poprvé přímo vybírali své starosty. Také v tomto klání konzervativci zaznamenali překvapivý úspěch, když vybojovali křeslo starosty v oblasti Birminghamu, kde měli tradičně silné postavení labouristé. Ti obsadí starostenské posty v Liverpoolu, Manchesteru a Doncasteru.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1