Kyrgyzstán volí prezidenta. Situaci rozbouřil i případ českého Liglassu, který pro zemi skončil ostudou | info.cz

Články odjinud

Kyrgyzstán volí prezidenta. Situaci rozbouřil i případ českého Liglassu, který pro zemi skončil ostudou

Ve středoasijském Kyrgyzstánu se dnes otevřely volební místnosti, v nichž budou voliči rozhodovat o osobě nové hlavy státu, která ve funkci nahradí odcházejícího prezidenta Almazbeka Atambajeva. Favority hlasování jsou podle místních médií sociální demokrat a Atambajevův spojenec Sooronbaj Žeenbekov a opoziční předák, bývalý premiér a zámožný podnikatel Omurbek Babanov, vůdce strany Republika-Vlast.

Podle kyrgyzských komentátorů není program obou kandidátů příliš odlišný. Oba prosazují ideu sekulárního státu s těsným vztahy s Ruskem. Žádný z jedenácti kandidujících politiků podle průzkumů dnes nezíská nadpoloviční většinu hlasů potřebnou k okamžitému vítězství. Kyrgyzstán proto bude zřejmě čekat druhé volební kolo.

Volební kampaň byla podle médií poměrně dramatická, poznamenala ji vzájemná obviňování kandidátů z korupce a z pokusů uzurpovat moc. Politickou diskusi rozbouřil i případ české společnosti Liglass Trading, která získala kontrakt na dostavbu velkého energetického projektu na řece Naryn. Vláda od smlouvy nakonec ustoupila a obvinila české podnikatele, že podmínky smlouvy nedodrželi. Sociálně demokratický kabinet se pak stal terčem trpkých výčitek, že zpochybnil dobré jméno státu v mezinárodním měřítku.

Muslimský Kyrgyzstán sice nemá pověst politicky příliš stabilního státu, ale na rozdíl od sousedního Kazachstánu, Uzbekistánu nebo Tádžikistánu ho neovládá autokratický samovládce. I když byli v letech 2005 a 2010 dva prezidenti svrženi při násilných nepokojích, Atambajev se vzhledem k ústavnímu limitu pokojně vzdává funkce, stejně jako to učinila jeho předchůdkyně ve funkci Roza Otunbajevová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud