Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Le Penová vzhlíží k Putinovi, Macron k Merkelové. Tak rozdílný pohled na zahraniční politiku tu ještě nebyl

Le Penová vzhlíží k Putinovi, Macron k Merkelové. Tak rozdílný pohled na zahraniční politiku tu ještě nebyl

Napětí před nedělním rozhodujícím kolem francouzských prezidentských voleb vrcholí a centristický kandidát Emmanuel Macron i nacionalista Marine Le Penová se na poslední chvíli snaží druhému ukrást voličské hlasy. Ukázal to i včerejší televizní duel, ve kterém na svém soupeři nenechal ani jeden nit suchou. Hlavními tématy vyhrocené debaty byla hlavně ekonomika, terorismus nebo vzdělávání, rozpory obou kandidátů jsou však nejvíce čitelné v zahraniční oblasti. Co chce v zahraniční politice prosadit Macron a o co by v prezidentském křesle usilovala Le Penová?  

„V každém případě bude Francie vedena ženou – buď mnou, nebo madam Merkelovou,“ prohlásila během včerejší debaty Marine Le Penová a obvinila Macrona, že klečí před Německem na kolenou. To si však Macron nenechal líbit a do nacionalistické kandidátky se obul kvůli jejímu vřelému vztahu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „V žádném případě se nebudu podřizovat nařízení Putina, a to je hlavní rozdíl mezi mnou a Marine Le Penovou,“ řekl před televizními kamerami.

Pohled na zahraniční a obrannou politiku obou prezidentských kandidátů snad ani nemůže být rozdílnější. Souboj o Elysejský palác je v podstatě soubojem mezi nacionalismem a internacionalismem. Zatímco Le Penová se staví proti globalizaci, Macron je připraven hájit zapojení Francie do mezinárodních institucí zuby nehty. V jakých klíčových otázkách zahraniční politiky se nejvíce rozcházejí?

Rusko

Macron bojuje proti jakémukoliv sbližování Francie s Moskvou a pevně stojí za protiruskými sankcemi, dokud nebudou splněny dohody z Minsku. Ruskou zahraniční politiku označuje za „nebezpečnou“ a v souvislosti s anexí Krymu kritizuje Moskvu, že „neváhá porušovat mezinárodní právo“. Macronův tým navíc před nedávnem obvinil ruské hackery, že se pokusili nabourat do jejich počítačových systémů.

Le Penová naopak na anexi Krymu v roce 2014 nevidí nic protiprávního. Koncem března se už po čtvrté od roku 2011 setkala s Vladimirem Putinem v Moskvě, kde zopakovala, že nesouhlasí s protiruskými sankcemi a označila je za „nefér a hloupé“. O vazbách Le Penové na Rusko se začalo hovořit před třemi lety, když vyšlo najevo, že si půjčila 9 milionů eur (249 milionů korun) u První česko-ruské banky, které jí francouzské banky odmítly půjčit. Ihned se objevily spekulace, že jde o odměnu právě za její otevřenou podporu krymské anexe.

Sýrie

Prezidentští kandidáti se rozcházejí také v pohledu na válku v Sýrii a jejího prezidenta Bašára Asada. Zatímco Macron tvrdí, že by se Asad měl ze svých zločinů zpovídat před mezinárodním tribunálem, Národní fronta Le Penové po chemickém útoku prohlásila, že i přesto Asad zůstává jedinou obranou proti samozvanému Islámskému státu.

Evropská unie

Macron dlouhodobě vystupuje jako zastánce Evropské unie a hovoří o oživení evropského integračního projektu. Navrhuje například, aby měla eurozóna vlastní rozpočet i ministra financí. Naopak Le Penová volá po vypsání referenda, ve kterém by Francouzi rozhodli, zda chtějí v EU zůstat, Euro označuje za „mrtvé“ a prohlašuje, že by se Francie měla vrátit od společné evropské měny k franku.

NATO

Severoatlantická aliance zůstává podle Macrona základním pilířem francouzské obrany, zároveň ale požaduje, aby se na obranu začala víc soustředit také Evropská unie. Zároveň prosazuje, aby Francie zvýšila výdaje na obranu ve výši dvou procent HDP do roku 2025. Le Penová naopak tvrdí, že důvod pro existenci NATO, kterým byla sovětská hrozba, už v dnešním světě neexistuje a Francie by měla z vojenských struktur NATO vystoupit. Výdaje na obranu by chtěla na dvě procenta HDP zvýšit už do roku 2018 a na tři procenta do pěti let. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1