Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Macron po vítězství zbrojí na parlamentní volby. Přeběhl k němu expremiér Valls

Macron po vítězství zbrojí na parlamentní volby. Přeběhl k němu expremiér Valls

Hnutí nově zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona hodlá před červnovými parlamentními volbami posílit bývalý socialistický premiér Manuel Valls. Oznámil to v rozhovoru s rozhlasovou stanicí RTL s tím, že se na kandidátce uskupení bude ucházet o zvolení. Macronovo hnutí má po jeho úspěchu v prezidentských volbách za prioritu připravit se na brzké parlamentní volby.

Macron v pondělí po svém volebním vítězství formálně rezignoval na funkci šéfa hnutí En Marche! (Vpřed!), které se následně přejmenovalo na La République en marche (Republika v pohybu). Podle vedení má tento krok přiblížit dosud velmi neformálně organizované hnutí struktuře klasické politické strany a usnadnit přijímání nových členů.

„Protože jsem republikán, protože jsem člověk z levice, protože zůstávám socialistou, protože nepopřu 30 let svého působení v politice, protože jsem také vykonával veřejnou funkci a vím, že vládnout Francii je obtížné,“ vysvětlil Valls svůj přechod z levice do centristického hnutí.

V premiérské funkci se těšil velké oblibě a média jej pasovala na nástupce současné hlavy státu Françoise Hollandea, v primárkách jej však porazil Benoit Hamon, který neuspěl v prvním kole prezidentských voleb.

Strana nového prezidenta nyní ve velkém nabírá kandidáty na všech 577 parlamentních křesel a kompletně je chce představit ve čtvrtek. Podle průzkumů má šanci stát se nejsilnějším parlamentním uskupením, k prosazení klíčových reforem ale bude muset získat většinu křesel nebo přesvědčit ke spolupráci některou z tradičních stran.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1