Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mayová chce slyšet, že za ní Britové stojí. Na červen žádá předčasné volby

Mayová chce slyšet, že za ní Britové stojí. Na červen žádá předčasné volby

Britská premiérka Theresa Mayová překvapivě ohlásila, že chce na 8. června vypsat předčasné parlamentní volby. Uvedla, že její vláda naplnila svůj mandát ohledně brexitu, že v této otázce už není cesty zpět a že chce jasný mandát pro další postup. Plán kabinetu na vyjednávání s Evropskou unií je podle ní v chodu. Volby v pozdějším termínu by podle ní přišly v nejméně vhodnou dobu, kdy už složitá vyjednávání s Bruselem budou v plném proudu.

K vypsání předčasných voleb je nutný souhlas dvou třetin Dolní sněmovny, píše The Independent. Ten také před několika dny zveřejnil průzkum, podle kterého si konzervativci drží před labouristy náskok 21 procentních bodů – nejvíc od roku 1983.

Mayová předčasné hlasování zdůvodnila tím, že její kabinet naplnil své hlavní poslání, kterým bylo nastartovat proces odchodu Velké Británie z Evropské unie. Zároveň si ministerská předsedkyně od voleb slibuje, že dají jasný mandát nové vládě – v ideálním případě s ní jako premiérkou.

„Bude to volba mezi silným a stabilním vedením země v národním zájmu – se mnou jako s vaší předsedkyní vlády – nebo slabou a nestabilní koalicí pod vedením Jeremyho Corbyna (lídr labouristů - pozn. redakce). Každý hlas pro konzervativce mi dá silnější pozici pro vyjednávání s Evropskou unií,“ řekla Mayová v narychlo ohlášeném prohlášení v Downing Street 10. 

Mayová řekla, že její vláda zemi přinesla stabilitu a vedení, které po loňském referendu o brexitu potřebovala, a konstatovala, že navzdory prognózám se od té doby ekonomice dařilo nad očekávání dobře.

Brexit Mayová fakticky spustila na konci března dopisem předaným předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, ve kterém oznámila záměr Londýna opustit EU. Zahájila tím přípravy vyjednávání podmínek rozchodu Británie s Bruselem. Mimo unii by se země měla ocitnout na jaře 2019.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link