Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mayová dovedla Británii k povolebnímu patu, konzervativci ztrácejí většinu

Mayová dovedla Británii k povolebnímu patu, konzervativci ztrácejí většinu

Britští konzervativci při postupném sčítání hlasů v parlamentních volbách předstihli opoziční labouristy a poměrně těsně vedou, ale přesto jsou poraženými. Podle prognóz se jim nepodaří získat v parlamentu většinu, a tak budou nutná koaliční jednání. Premiérka Theresa Mayová, která svolala předčasné volby s tím, aby získala silnější mandát pro jednání o Brexitu a zemí více stabilizovala, se tak dostává do pozice poraženého. Na její adresu míří stále četnější výzvy k rezignaci. Ke stabilitě bude země mít daleko.

Konzervativci ztratili parlamentní většinu, zdrcující výsledek předpovídá například odhad agentury Reuters. Naopak výrazně posílili labouristé, kteří mají odlišné názory nejen na Brexit, ale na správu celé země. Stále je ale třeba brát v potaz, že jde o odhady. „Politici z konzervativní strany tomu prostě nevěří. Pokud by tomu ovšem tak bylo, byla by to katastrofa pro Mayovou a celou stranu,“ uvedla televize BBC.

Libra po oznámení odhadů začala velmi prudce oslabovat, což se může změnit s tím, jak budou výsledky upřesňovány.V úvodu obchodování na sijských trzích se propadla o dvě procenta. Podle odhadů zásadně oslabila i Skotská národní strana, což by naprosto změnilo diskusí případné nezávislosti Skotska a jeho případné setrvání v EU.

Za "zcela katastrofální" pro Konzervativní stranu i pro premiérku Theresu Mayovou označil odhady někdejší ministr financí ve vládě premiéra Davida Camerona George Osborne. "Pokud jsou odhady jen trochu přesné, je to zcela katastrofální pro konzervativce i pro Theresu Mayovou," řekl stanici ITV News. Podle něj bude s takovými výsledky jen těžko možné, aby Konzervativní strana zůstala u moci. Zároveň je ovšem přesvědčen, že i pro labouristy bude stejně složité vytvořit koaliční vládu.

Ministr obrany ve vládě premiérky Mayové Michael Fallon zdůraznil, že nejde o výsledky, ale o odhady. "Tyto odhady se v minulosti mýlily, v roce 2015 podhodnotily náš zisk," uvedl.

"Je to pokračování neklidu a nepředvídatelnosti," prohlásil bývalý stínový ministr financí za labouristy Ed Balls.

Někdejší šéf Liberálních demokratů Menzies Campbell řekl, že bude těžké, aby jeho strana vstoupila do nějaké koalice poté, co pro ni znamenala koaliční vláda s konzervativci v letech 2010 až 2015. Předseda Liberálních demokratů Tim Farron to podle Campbella prohlásil jasně: "Řekl žádný pakt, žádná dohoda, žádná koalice."

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1