Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mayová nehodlá připustit prohru. Po poledni jde královnu žádat o povolení k sestavení vlády

Mayová nehodlá připustit prohru. Po poledni jde královnu žádat o povolení k sestavení vlády
 

Britská premiérka Theresa Mayová po poledni požádá královnu o povolení sestavit vládu na základě výsledků čtvrtečních předčasných voleb. V nich sice konzervativci získali nejvíc hlasů, ale oslabili a přišli zřejmě o většinu. Mayová je pod tlakem, aby po hlasování rezignovala. Její plán na sestavení nové konzervativní vlády se má opírat o podporu severoirské strany DUP.

Mayová měla podle dřívějších informací vystoupit s projevem v 11:00 SELČ. Spekulovalo se, zda oznámí, či neoznámí svou rezignaci. Podle mluvčího předsedkyně vlády ale Mayová zamíří za královnou, aby získala pověření sestavit vládu.

Podle televizní stanice Sky News kabinet sestavený Konzervativní stranou podpoří severoirská strana DUP, která získala v Dolní sněmovně deset křesel. Konzervativci mají podle dosavadních výsledků 318 mandátů. Rozděleno je 649 z 650 křesel.

O možnost sestavit vládu se ale hlásí i labouristé Jeremyho Corbyna, kteří zaznamenali ve volbách úspěch a chtějí sestavit menšinový kabinet. Corbyn dnes vyzval premiérku Theresu Mayovou k rezignaci.

Výsledek své strany ve volbách označil za "neuvěřitelný". Jednání o odchodu Británie z Evropské unie, které bylo jedním z hlavních důvodů, proč se premiérka Theresa Mayová rozhodla v dubnu vypsat předčasné volby, podle Corbyna musí pokračovat. Jednání o takzvaném brexitu by měla začít již 19. června. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1