Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Miláček globálních elit a lhářka žijící z nenávisti. Macron a Le Penová si to vyříkali před kamerami

Miláček globálních elit a lhářka žijící z nenávisti. Macron a Le Penová si to vyříkali před kamerami

S napětím očekávaný středeční televizní duel finalistů francouzských prezidentských voleb, kteří se v neděli utkají v rozhodujícím kole, vedli oba aktéři podle předpokladů od začátku bez rukaviček. Marine Le Penová hned nazvala svého rivala Emmanuela Macrona "miláčkem systému a elit", na což se jí dostalo odpovědi, že její "strategií je spousta lží" a že "Francie si zaslouží něco lepšího".

"Pan Macron je kandidátem divoké globalizace, nejistot, sociální brutality, války všech proti všem, ekonomického pustošení zejména našich velkých skupin, čtvrcení Francie velkými ekonomickými zájmy, komunitarismu," prohlásila nacionalistka Le Penová.

"Vaší strategií je říkat spoustu lží," reagoval centristický kandidát hnutí Vpřed!. "Jste dědičkou systému, který po desetiletí žije z hněvu Francouzů," dodal Macron v televizním duelu, který sledovaly miliony televizních diváků nejen ve Francii, ale i v zahraničí.

V průběhu debaty, která trvala více než dvě hodiny, se aktéři za účasti dvou moderujících novinářů věnovali čtyřem tématům: ekonomice, terorismu, vzdělávání a Evropě.

Macron mimo jiné slíbil dávky v nezaměstnanosti nezávislým řemeslníkům, obchodníkům a zemědělcům, kteří zbankrotují, ale v současné době nemají nárok na dávky. Oznámil také, že hodlá zvýšit daně důchodcům, kteří jsou bohatí. Le Penovou přitom obvinil, že nemá žádný plán, jak financovat politické záměry, o nichž hovoří, a voliče se snaží jen mást lžemi.

Le Penová exministra hospodářství obvinila, že byl členem neúspěšné vlády. "Já jsem kandidátka kupní síly. Vy jste kandidát skoupení Francie," prohlásila. Macrona pak nařkla, že "velké problémy bezpečnosti a terorismu v jeho plánech naprosto chybějí". "Nemáte žádný plán, a co víc, jste vůči islámskému fundamentalismu přívětivý. Musíme vykořenit islamistickou ideologii," zdůraznila kandidátka.

Její soupeř reagoval obviněním, že Le Penová představuje nebezpečí občanského konfliktu. "Přinášíte této zemi občanskou válku (...) Boj proti teroristům neznamená padnout do léčky občanské války," prohlásil Macron a dodal, že právě to je past, "do níž nás chtějí teroristé vlákat". Slíbil, že "bude proti islamistickému terorismu bojovat na všech frontách bez zhoršování tohoto problému".

Soupeři v klání o prezidentský úřad se rovněž tvrdě střetli ohledně Evropské unie a evropské měny. "Euro je měna bankéřů, ne lidí," řekl Le Penová, která chce, aby se Francie vrátila k franku, a euro považuje za ztracený projekt. Slíbila také, že stane-li se prezidentkou, vypíše referendum o větší nezávislosti Francie na Evropské unii.

Macron ji v odpovědi označil za "expertku na strašení" lidí. Opuštění eura by podle něj byl "fatální" krok, stejně jako odklon od unie.

Pokud jde o zahraniční politiku, Le Penová mimo jiné řekla, že "Francie nemá žádný důvod pro studenou válku s Ruskem". Považuje se za nejlepšího politika pro jednání s Moskvou, s americkým prezidentem Donaldem Trumpem i s Británií, která se připravuje na odchod z EU.

Větší naději na vítězství má v neděli Macron, kterého v průzkumech zatím podpořilo kolem 60 procent dotázaných. Stoprocentně jistý si však výhrou jistý být nemůže kvůli obavám z nízké volební účasti.

V prvním kole voleb předminulou neděli dostal Macron 24 procent hlasů a Le Penová 21,3 procenta. Oba politici nyní usilují o stoupence ostatních poražených kandidátů. Jde zejména o skoro 40 procent hlasů, které dostali dohromady pravicový konzervativec François Fillon a levicový radikál Jean-Luc Mélenchon.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744