Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Místostarostka Štrasburku pro INFO.CZ: „Macron chce rozbít starou Francii.“

Místostarostka Štrasburku pro INFO.CZ: „Macron chce rozbít starou Francii.“

„I hypotetické uvažování o situaci, že by ona (Le Penová; pozn. redakce) mohla vyhrát, je pro mě naprosto příšerné. Znamená to totiž, že si musím představit, že se má země octne uprostřed opravdu velkého problému,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro redakci INFO.CZ místostarostka francouzského města Štrasburk Nawel Rafik Emlrini, která byla do městské rady zvolena za Socialistickou stranu. Představuje političku, které učaroval prezidentský kandidát Emmanuel Macron a rozhodla se ho plně podporovat. Věří, že centristický politik vnese do zkostnatělého politického systému ve Francii nový vítr a vše se začne víc opírat o přání obyčejných lidí. Podobně by to mělo fungovat i v Bruselu.

Znáte Emmanuela Macrona osobně? Jak byste ho popsala?

Ano, znám. Potkali jsme se tady ve Štrasburku. Je to milý člověk, který je v první řadě velmi empatický. Když s někým o něčem mluví, tak ho opravdu poslouchá. To není jako u jiných politiků, kteří jsou pořád v poklusu a nemají čas, nebo ho nechtějí mít, na to, aby si popovídali s lidmi déle než tři vteřiny. Macron je také velmi odhodlaný. Ví přesně, co chce a čeho chce dosáhnout.

Jste místostarostkou francouzského města Štrasburk a do městské rady jste byla zvolena jako nezávislá na kandidátní listině Socialistické strany (PS). Jste ale velkou podporovatelkou Macrona. Proč jste se rozhodla postavit za něj a nikoliv za oficiálního kandidáta socialistů Benoita Hamona?

To je velmi jednoduché. Nejsem členkou Socialistické strany, jsem nezávislá. Více než cokoliv jiného si cením své svobody myšlení a vyjadřování, v politice se tím řídím. Pokud jste členem nějaké strany, tak to není vždycky snadné dodržet. Pravdou je, že mám blízko k levicovým stranám, a proto jsem také kandidovala za PS. Uchvátily mne ale vize a myšlenky Emmanuela Macrona, hlavně o tom, jak chce přeměnit politický život ve Francii a také v Evropě. Francie nedokáže nic sama. Jsou tu výzvy, třeba klimatická změna, digitální agenda a samozřejmě uprchlická krize. Jak se může Francie sama postavit tváří tvář Číně, Rusku a USA? Sami nedokážeme být silní, zvládneme to jen společně s EU.

Jak chce Macron změnit politický systém Francie?

Současný systém se opírá o dvě velké strany – socialisty a republikány. Pokud vyhrají první, druzí jsou v opozici a nesouhlasí se vším, co ti první navrhnou. Platí to samozřejmě i obráceně. Dobré nápady ale existují v každé straně a nikdo nemá 100 % pravdu. Macron se proto rozhodl vsadit na lidi a nechce, aby s ním někdo nesouhlasil jen proto, že patří k jiné politické straně. Já tohle moc dobře znám z vlastní zkušenosti. Ve Štrasburku jako socialisté vládneme spolu s nezávislými a pravicové strany s námi často nesouhlasí jen proto, že je to náš návrh. Ve Francii už něco takového nemůže dál fungovat.

Když Macron zakládal nové politické hnutí En Marche, rozhodl se spolehnout na občanskou společnost. V klasických politických stranách to obvykle bývá tak, že o všem včetně politického programu rozhoduje úzká skupina lidí. Macron to udělal jinak. Obrátil se na místní úrovni na občanskou společnost, nezávislé a také lidi z jiných politických stran a požádal je, aby se zeptali ostatních, co je trápí a jaké jsou jejich priority. Klepal na jejich dveře dva měsíce. Komise, které byly z těchto zástupců složeny, pak přišly s doporučeními. Líbí se mi na tom to, že tradiční politici jen mluví o tom, jak zastupují lidi a jsou jejich hlasem, ale ne vždy to tak opravdu je. Macron tohle dodržel.

Můžete uvést konkrétní příklad toho, co tito zástupci občanské společnosti Macronovi poradili?

Jeden příklad se týká Evropy. Macron slyšel lidi, jak říkají, že mají trauma z brexitu. Ano, je to trauma, ale zároveň to ukázalo, že unijní instituce nefungují tak, jak by měly, a to hlavně proto, že nemají kontakt s běžnými lidmi. Ti, a nyní mluvím především za obyvatele Štrasburku, se chtějí na evropském projektu více podílet.

Co tedy Macron navrhuje?

Macron navrhl všem státům EU, aby v září nebo říjnu zorganizovaly elektronický „občanský konvent“. Lidé by v něm mohli říct, co si myslí, že v EU nefunguje, jaké jsou jejich priority a co by se mělo změnit. Mohla by to být dobrá odpověď na rostoucí populismus v Evropě. Musíme dát lidem prostor a možnosti, jak se znovu dostat do kontaktu s Evropou. Myslím, že by to mohlo fungovat. Pokud se podíváte do průzkumů Eurobarometru, tak zjistíte, že lidé v evropskou integraci pořád věří.

Další Macronův návrh se týká migrační krize. Když migrant přijde do Francie a žádá o povolení k pobytu, tak celá procedura může zabrat několik měsíců, nebo dokonce i dva roky. Během této doby migranti nemohou pracovat, a integrovat se tak do společnosti. Macron chce dobu procesu zkrátit na maximálně šest měsíců. Potom se samozřejmě rozhodne, zda migrant povolení získá, nebo ne.

Macron ve svém programu také hovoří o reformě EU. Jak by měla vypadat?

S reformou EU by měly přijít hlavy států s tím, že někteří převezmou roli lídrů a budou přesvědčovat ostatní, že EU už takto dále fungovat nemůže. Vedlo to k brexitu a příšerné situaci v některých členských státech, kde je EU považovaná za problém a ne za řešení. Věřím, že tohle Macron dotáhne do konce.

Mluvíte o tzv. vícerychlostní Evropě. Co znamená, když říkáte, že některé státy chtějí jít dál v integraci?

Mezi státy jsou rozdíly v daních. Macron chce přijít s návrhem na společné ministerstvo pro daně, finance a hospodářství pro skupinu zemí v EU.

Mluvíte o eurozóně, že?

Nejen o ní. Může se to týkat i skupiny států v rámci eurozóny.

Emmanuel Macron se prezentuje jako závan čerstvého větru ve francouzské i evropské politice. Byl ale přece součástí vlády a má napojení na stávající systém. To vám nevadí?

To je největší kritika, které nyní čelí. Podívejte, Macron byl členem francouzské vlády jen dva roky a během této krátké doby se rozhodl skončit, protože získal pocit, že nikdo ve straně nenásleduje jeho vizi v ekonomice a on nemůže realizovat své plány. Kvůli opozici v rámci socialistů vůči jeho nápadům se cítil být blokován. To byl důvod, proč se rozhodl založit nové hnutí postavené na nových tvářích, ale i lidech se zkušenostmi. Doufáme, že se nám podaří rozbít systém dvou stran, který se ukazuje být nefunkční. V prvním kole voleb Macrona podpořili politici z přesvědčení, druhé kolo bude jiné, tam bude hlavním motivem snaha zastavit Národní frontu. Jak můžete vidět z výsledků prvního kola, jeho vize si získaly obrovskou podporu.

Naplnit sliby, které Macron dal během kampaně, nebude snadné. Kde vidíte největší výzvy?

Rozhodně to jsou parlamentní volby. Je nezbytné držet Národní frontu co nejdál od parlamentu. Druhou výzvou jsou pravicové strany, které se budou ve volbách nesmírně snažit. Budou se chtít ukázat, protože v prezidentských volbách totálně prohrály. Nyní byla řada na Fillonovi (Francois Fillon, kandidát republikánů; pozn. redakce), aby se stal prezidentem, on to ale nezvládl. Jsem přesvědčena, že napře všechny své síly k vítězství a tomu, co se ve Francii označuje jako kohabitace (situace, kdy je prezident a premiér z opačné politické strany; pozn. redakce).

En Marche je velmi mladé politické hnutí a volby do parlamentu proběhnou už za měsíc. Je tu dostatek lidí, kteří by mohli kandidovat?

Myslím, že to zvládneme. Macron chce garantovat polovinu křesel En Marche novým tvářím, které přijdou z občanské společnosti, a druhou polovinu zkušeným politikům z ostatních stran, například centristovi Francoisi Bayrouovi. Tito zkušení politici budou těm nováčkům pomáhat.

Opět. Macron říká, že nemá nic společného se starými pořádky, pak ale chce spolupracovat se stávajícími politiky. To přece nedává smysl.

Pocházejí z politických stran, ale ne z vlád. Macron chce udělat jednu dvě výjimky, například pro současného ministra obrany (Jean-Yves le Drian), ale určitě nechce spolupracovat s lidmi z vlády nebo bývalými prezidenty.

Pokud by Macron nevyhrál ve druhém kole a nestal se prezidentem, má nějaký plán, jak realizovat své vize mimo Elysejský palác?

I hypotetické uvažování o situaci, že by ona (Marine Le Penová - pozn. redakce) mohla vyhrát, je pro mě naprosto příšerné. Znamená to totiž, že si musím představit, že se má země octne uprostřed opravdu velkého problému. Bude totiž rozdělená. Ale dobře, zkusím to. Pokud vyhraje ona, tak Francie bude potřebovat Macrona snad ještě více, a my se proto budeme snažit uspět v parlamentních volbách, abychom získali co nejvíce míst. Ona nemůže vést zemi bez parlamentu.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1