Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na porážku nepomýšlí. Le Penová před trhovci burcovala voliče a řekla, že zvítězí

Na porážku nepomýšlí. Le Penová před trhovci burcovala voliče a řekla, že zvítězí

Finalistka francouzských prezidentských voleb Marine Le Penová je přesvědčená, že se jí podaří získat deset procentních bodů, které podle anket potřebuje k vítězství v rozhodujícím druhém kole hlasování v květnu. Podle průzkumů veřejného mínění v tomto okamžiku Le Penová může počítat s podporou 40 procent hlasujících, zatímco jejímu soupeři, centristovi Emmanuelu Macronovi průzkumy slibují zhruba 60 procent.

„Deset bodů, věřte mi, to se dá uskutečnit. Můžeme zvítězit a řeknu vám i více: my zvítězíme!“ citovala dnes Le Penovou agentura AFP. Podle političky bude druhé kolo jakýmsi referendem, ve kterém si Francouzi budou muset vybrat „mezi Francií a něčím jiným - zmizením, rozředěním Francie“.

Le Penová vyrazila v rámci své kampaně na tržnici na pařížském předměstí. Před producenty masa a sýrů prohlásila, že je stoupenkyní regulace, zatímco Macron prosazuje „naprostou deregulaci“.

Francouzská média dnes Macrona kritizují za to, že přenechává iniciativu Le Penové, která od první minuty po prvním kole operuje v terénu, aby získala hlasy zklamaných voličů z nedělního hlasování. Macronovi se vyčítá, že prvenství v prvním kole oslavoval pompézně v pařížském baru, kde si mohou dovolit utrácet jen lidé s opravdu vysokými příjmy. Podle ekonomického deníku Les Echos se liberální politik do kampaně před rozhodujícím duelem ještě nepustil, což je prý chybný začátek. „Macron si dovolil vzít si trochu odstup a nechat evropskou poslankyni, aby boxovala sama v ringu,“ komentoval situaci odpoledník Le Monde.

Le Penová v tržnici ve Val-de-Marne prohlásila, že ji znepokojuje „volný obchod, který vystaví francouzské produkty konkurenci výrobkům horší kvality“. Ocenila, že se na tržnici najde „francouzské zboží, práce pro Francouze a pro nezávislost Francie“.

Neodpustila si přitom poznámku na adresu dosluhujícího prezidenta Françoise Hollanda za to, že hodlá ve druhém kole podpořit Macrona. „Děkuji Françoisovi Hollandovi. Nemohu jej už nazvat panem prezidentem, protože se jako prezident nechová. Není v této době prezidentem všech Francouzů. Děkuji, že podal další důkaz politiky, kterou dosud uskutečňoval. Té katastrofické a dramatické politiky, kterou si už Francouzi nepřejí,“ prohlásila.

Macron, který je vítězem nedělního, prvního kola voleb, má svou první větší akci kampaně naplánovanou na středu, kdy se má s příznivci sejít v Arrasu. Druhé kolo se koná 7. května.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744