Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Oslavy v centrále CDU zhořknou. Velká koalice je minulost, noví partneři nejsou jistí

360p

CDU kancléřky Merkelové slaví vítězství v parlamentních volbách. První prognózy, které přišly s úderem 18. hodiny, tedy okamžikem uzavření místností, vyvolaly v sídle CDU nadšení. Straně se předpovídá 32 procent, ovšem nejde o bezstarostné vítězství. Možnost, jak poskládat koalici, je v zásadě jen jedna, a úspěch krajně pravicové AfD, což je důsledek politiky Angely Merkelové, dává jejímu vítězství hořkou pachuť.

Jako mrazivé ticho by se dala popsat reakce v sídle CDU v Berlíně v okamžiku, kdy se objevil výsledek Alternativy pro Německo. Krajně pravicová strana uspěla se svou antimigrační politikou a očekává se, že získá okolo 13 procent. Zajistila si tak třetí místo a poprvé se dostane do německého parlamentu.

Voliče, které strany konzervativní unie CDU/CSU ztratily ve prospěch protiimigrační formace Alternativa pro Německo (AfD), chce Merkelová získat zpět. „Dobrou politikou“ je chce zbavit starostí i strachu.

„Mám radost, že jsme dosáhli svých strategických volebních cílů,“ uvedla Merkelová. Unie CDU/CSU se stala nejsilnější frakcí v parlamentu, můžeme vytvořit vládu a nikdo nemůže vytvořit vládu proti nám, dodala kancléřka. Po dvanácti letech u moci není podle ní vítězství CDU/CSU vůbec samozřejmostí.

360p
První reakce ve štábu CDU

Podle výsledků by připadaly v úvahu dvě varianty vlády: velká koalice s SPD, která by získala okolo 350 poslanců, ale kterou Martin Schulz prakticky pohřbil oznámením, že jde s ohledem na výsledky do opozice, a takzvaná Jamajka – tedy koalice CDU, liberálů z FDP a Zelených, které má šance na podobnou většinu. Tato spolupráce je tak momentálně nejpravděpodobnější.

Svobodní demokraté FDP a Zelení jsou podle agentury DPA připraveni ke koaličním jednáním, jistota vzniku společné vlády ale není předem daná. „Nikdo nás nemůže do koalice nacpat,“ řekl místopředseda FDP Wolfgang Kubicki.

Frakční šéf Zelených Anton Hofreiter sdělil, že jeho uskupení je připraveno vést „vážné rozhovory“ s ostatními demokratickými stranami. Předpokládané třetí místo protiimigrační AfD pak Hofreiter označil za velmi hořké pro všechny obyvatele země.

Dosavadní předseda frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Volker Kauder uvedl, že si strany konzervativní unie představovaly lepší výsledek, dosáhly ale svého volebního cíle. CDU a CSU jsou nejsilnější strany a budou tvořit také nejsilnější frakci v parlamentu, řekl Kauder. „Máme pověření k sestavení vlády... Angela Merkelová zůstane kancléřkou,“ dodal.

„Volební výsledek spolkových voleb 2017 je pro nás hořkým zklamáním, jak společný výsledek CDU/CSU, tak výsledek CSU v Bavorsku,“ reagoval na odhady předseda bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Horst Seehofer. Na pravé straně se podle něj vytvořil prostor, který zaujala AfD, nyní je třeba tento prostor znovu zabrat. Volební výsledek CSU, která se v posledních čtyřech letech podílela s CDU a SPD na spolkové vládě v Berlíně, je podle odhadů nejhorší od roku 1953.

720p 360p

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1