Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Předvolební kampaň ve Francii vrcholí. Podívejte se, jak aktivisté burcují lidi k účasti v hlasování

Předvolební kampaň ve Francii vrcholí. Podívejte se, jak aktivisté burcují lidi k účasti v hlasování

Francouzi budou v neděli rozhodovat v prvním kole prezidentských voleb. Za favority v nich platí centrista Emmanuel Macron a šéfka krajně-pravicové strany Marine Le Penová. Jejich šance jsou poměrně vyrovnané, ativisti se tak snaží za každou cenu přimět k účasti v hlasování co nejvíc lidí. A někdy volí poměrně zábavné cesty. 

Taxi zdarma

Jmenuje se jako jeden z kandidátů - Hamon, ale nemá s ním nic společného. Volby mu přesto nejsou lhostejné a rozhodl se, že o jejich důležitosti přesvědčí i své spoluobčany. Dvaatřicetiletý Bretonec nabízí svoz zdarma do volebních místností lidem, kteří by se jinak nemohli dostavit - nemocným, starým lidem i mladým, co mají do volebních místností daleko. Napadlo ho to, když jednou vezl opuštěnou starou dámu. Po cestě jsem se jí ptal, koho bude volit. Řekla, že nepůjde, protože se tam nemá jak dostat.” Guillaume Hamon už inspiroval taxikáře po celé Francii. Ti, kteří se k jeho iniciativě připojí, ale zároveň upozorňují: Neznamená to, že budeme vozit lidi zadarmo celý rok!

Za odevzdaný hlas drink zdarma

V Bretani se zrodila i další iniciativa. Marc Le Badezet, majitel baru v Côtes d'Armor, zaplatí v neděli večer drink každému, kdo se prokáže orazítkovaným voličským průkazem. Volební účast je u nás asi 60 až 65 %, mým cílem je zvýšit ji na maximum. Pokud tohle nezvýší účast na 99 %, tak už nevím,” komentují hosté baru.

Motivační songy

Dostat voliče k urnám se snaží i hudebníci. Třeba skupina Les Bombes 2 Bal ve své písni zpívá: ,Řikám, že volit je dobré…” Klip zatím vidělo šest tisíc lidí.

Challenge Citoyen probouzí sídliště

Čtvrti s nejnižší účastí - francouzská sídliště. Neúčast tam často dosahuje až 70 %. Kolektivy mladých lidi se tam proto snaží motivovat ostatní, aby šli volit, v rámci takzvané Challenge Citoyen. Tým, který přesvědčí nejvíc lidi a dokáže co nejvíc snížit počty nevoličů v okrsku, dostane finanční odměnu a koncert ve své čtvrti.

Noc v hotelu zdarma

Volební dny letos připadly do velikonočních prázdnin a prodloužených víkendů. Spousta lidí proto dá nejspíš raději přednost výletu do přírody než do volební místnosti. Uvědomělí hoteliéři je proto chtějí motivovat, aby volili v zastoupení. Například v île d'Oléron nabízí dvě noci v hotelu za cenu jedné lidem, co prokážou, že před odjezdem pověřili někoho, aby za ně volil v zastoupení.

Vzkaz v lahvi

Volit je důležité - vzkaz, který můžou najít obyvatelé Toulouse v lahvích po městě. Rozmístil je tam student Laurent Maffre, který chce zábavnou formou motivovat voliče. 

 


 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744