Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Agresivní Zemanovi příznivci udělali Česku ostudu. Policie napadení novinářů vyšetřuje jako výtržnictví

Agresivní Zemanovi příznivci udělali Česku ostudu. Policie napadení novinářů vyšetřuje jako výtržnictví

Sobotní potyčku mezi novináři a příznivci prezidenta Miloše Zemana ve volebním štábu v pražském Top Hotelu policie vyšetřuje pro podezření z výtržnictví. Trestní oznámení v případu dnes podal jeden z novinářů. Mluvčí policie uvedla, že podle některých záběrů přitom mohlo jít také o ublížení na zdraví nebo poškození majetku. Napadení novinářů ve volebním štábu prezidenta si všímají i v zahraničí. Proti násilí se ohradila organizace Reportéři bez hranic, která po celém světě hájí svobodu médií. Incident je podle ní nehodný demokracie. Samotní agresoři ale svých činů nelitují.

Incidentu předcházela situace, kdy v salonku pro podporovatele Miloše Zemana zkolaboval 55letý muž. Novináři nedostali o události informace od štábu a seběhli se událost zaznamenat sami. V ten moment na ně zaútočili příznivci prezidenta.

Novináře se snažili vytlačit zpět do jejich vyhrazeného prostoru. Používali k tomu často i fyzické násilí. Několik úderů schytal jeden z kameramanů a agresoři napadli také reportérku Seznam Zpráv Pavlínu Kosovou.

„Silně odsuzujeme útoky na novináře. Je neakceptovatelné, že podporovatelé politického lídra na této úrovni napadli novináře, kteří jen dělali svoji práci. Takové chování je nehodné demokracie a Zemanův štáb musí násilí odsoudit,“ konstatovali Reportéři bez hranic.

Ovčáček se chce omluvit, agresoři ne

Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček se k incidentu původně nechtěl vyjadřovat. Serveru Aktuálně.cz sdělil, že ho to nezajímá. Později pro Radiožurnál už byl smířlivější a prohlásil, že se novinářům chce omluvit.

„Jediné, co mohu udělat, je, že jsem se snažil kontaktovat ty, kteří byli předmětem nějaké inzultace, a nabídl jsem jim přátelské posezení u kávy jako určitou omluvu. Rozhodně neříkám, že za tuto věc nese odpovědnost pan prezident,“ prohlásil Ovčáček.

Naopak samotní agresoři svých činů nelitují. Tvrdí, že novináři napadli je a oni se pouze bránili. Video však ukazuje, že k situaci došlo jinak a oni byli těmi, kdo po zástupcích médií vystartoval slovně i fyzicky. Podle Zemanových podporovatelů jsou ale tyto interpretace zkreslující.

„Já jsem uhnul pokusu o úder, naštěstí to nevyšlo. Tak jsem prostě odpověděl. Když to dáte posoudit nějakému odborníkovi, ten pohyb tam byl. Zbytečně bych ho netloukl, volají mi lidé z boxu, že to jednání bylo zcela korektní,“ vysvětlil pro web iRozhlas.cz Karel Slezák, jenž byl paradoxně oficiálně akreditovaný jako novinář. V daný moment byl v místě, kam novináři oficiálně přístup neměli, a poté začal "kolegy" pěstmi usměrňovat.

„Měl jsem je vyházet z okna“

„Nejsem profík, někdo uváděl, že se do nich pustila ochranka, s tím já nemám vůbec nic společného. Já jsem se tam akreditoval na poslední chvíli, byl jsem rád, že tam jsem, něco jsem si chtěl odnést a takhle se to bohužel zvrtlo. Myslím, že není třeba litovat, nic se nestalo. Nedošlo k úhoně na materiálu ani na zdraví,“ dodal Slezák.

Někteří šli ještě dál. Jan Šolta na záběrech novináře napadal nejprve slovně a označoval je za hyeny, aby následně napadl redaktorku Seznam Zpráv. Slovník obhajuje tím, že reportéři neposkytli kolabujícímu muži pomoc a místo toho celou záležitost natáčeli.

„Moje reakce byla nepřiměřená, protože jsem je měl vykopat, vyházet z okna. To se nedělá, neposkytnout pomoc svému umírajícímu kolegovi,“ pravil Šolta.

Případem se již zabývá policie, kde jeden z napadených novinářů podal trestní oznámení. „Pro nás je směrodatný nejen průběh celé věci, ale zejména jestli došlo například ke zranění osob nebo poškození majetku,“ citovala agentura ČTK policejní mluvčí Andreu Zoulovou.

Proti incidentu se také ohradil Syndikát novinářů. Odpovědnost podle něj nese pořadatel akce, který by měl pachatele identifikovat a za útoky se omluvit. Událost prý jen dokresluje cíleně vyhrocenou atmosféru kampaně mezi prvním a druhým kolem.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek