Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ani my Zemana volit nebudeme, vzkazují po Ježkově rozchodu s ANO a Babišem europoslankyně

Ani my Zemana volit nebudeme, vzkazují po Ježkově rozchodu s ANO a Babišem europoslankyně

Europoslankyně Martina Dlabajová a Dita Charanzová nebudou ve druhém kole prezidentské volby volit stávajícího prezidenta Miloše Zemana. Nevyslyší tak aktuální výzvu hnutí, za které byly v roce 2014 zvoleny do Evropského parlamentu, ale nebudou ani následovat svého kolegu, europoslance Petra Ježka. Ten se s hnutím ANO dnes definitivně rozešel, nicméně zůstává europoslancem. Své rozhodnutí vysvětlil zmiňovanou podporu Zemanovi a také vřelými vztahy ANO s SPD a KSČM ve sněmovně. Všichni tři poslanci jsou v Evropském parlamentu součástí delegace europoslanců ANO, která patří do liberální frakce ALDE. Členy hnutí ANO nejsou.

„Důvody Petra Ježka k odchodu z naší malé delegace respektuji a částečně s nimi souhlasím, zejména pokud jde o podporu stávajícímu prezidentovi,“ řekla INFO.CZ europoslankyně Martina Dlabajová. Že nebude volit Miloše Zemana, deklarovala na sociálních sítích už před prvním kolem prezidentské volby. „Můj názor se nezměnil,“ říká před druhým kolem, které proběhne o tomto víkendu.

Podobně to vnímá i Dita Charanzová. „Rozhodnutí pana Ježka jsem přijala jako fakt, respektuji je. Doporučení hnutí ANO o volbě prezidenta beru na vědomí, osobně se s ním ale neztotožňuji. Jak jsem již veřejně deklarovala před i po prvním kole voleb, Miloš Zeman není můj kandidát,“ sdělila.

Petr Ježek kritizoval hnutí ANO opakovaně. Už v dřívějším rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že má obavy o směřování Česka po parlamentních volbách. Nyní mu vadí aktuální podpora Miloši Zemanovi v prezidentské volbě a vztahy hnutí s SPD a KSČM ve sněmovně.

„Včerejší doporučení hnutí volit v prezidentské volbě Miloše Zemana představuje v mých očích nenapravitelnou škodu a je pro mě bohužel potvrzením, že snahy obracet hnutí zpět k jeho původním představám se míjejí účinkem,“ napsal v dopise, který publikoval i na sociálních sítích.

V souvislosti s prezidentskou érou Miloše Zemana mluví o „neuvěřitelně tragickém výkonu“ a upozorňuje na výrazný obrat hnutí ANO, které hlavu státu kdysi kritizovalo a teď ji považuje za „kandidáta hodného doporučení“.

Ježek uvedl, že se nebrání diskusi se zástupci hnutí ohledně budoucnosti svého mandátu v Evropském parlamentu. Upozornil ale, že zákon hovoří jednoznačně. Podle něj mandát přísluší zvolenému europoslanci bez ohledu na to, zda zůstane členem strany, za kterou byl zvolen.

S hnutím ANO se v minulosti rozešel ještě čtvrtý europoslanec, který v roce 2014 vedl kandidátku do voleb v Evropském parlamentu Pavel Telička. Důvody ukončení spolupráce vysvětlil podobně jako Ježek.

Některé kroky hnutí ANO již dříve znervózňovaly také ostravského primátora za ANO Tomáše Macuru. „Včera jsem se zúčastnil mimořádného jednání celostátního výboru hnutí. Tam jsem prezentoval svůj názor na postoj hnutí k prezidentské volbě, ten se však ukázal jako výrazně menšinový. Vedení hnutí poté rozhodlo jinak a demokraticky většinou hlasů členů výboru, což respektuji,“ napsal nyní redakce.

„Své další kroky zvažuji. Pana europoslance Ježka si vážím, není však členem hnutí, tudíž není ve stejné situaci jako já,“ dodal.

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek