„Ani o Vánocích nevydržel nepodpořit Babiše.“ Politici komentují Zemanovo vánoční poselství | info.cz

Články odjinud

„Ani o Vánocích nevydržel nepodpořit Babiše.“ Politici komentují Zemanovo vánoční poselství

Miloš Zeman pronesl své možná poslední vánoční poselství v pozici prezidenta České republiky. Podobně jako minulý rok v něm zkritizoval migrační kvóty. Rýpl si také do expremiéra Bohuslava Sobotky, obvinil veřejnoprávní média z manipulování a postavil se za Andreje Babiše, když zdůraznil, že předčasné volby nevypíše. První reakce se na sociálních sítích začaly objevovat krátce po skončení přenosu. 

Nový předseda TOP 09 Jiří Pospíšil prezidentovi vytkl, že v poselství chyběly nadčasové hodnoty. „Prezident opět místo hodnot mluvil hlavně o běžném politickém provozu. A ani o Vánocích nevydržel nepodpořit A. Babiše,“ zveřejnil na svém twitteru.

Jeho předchůdce v předsednickém křesle Miroslav Kalousek vyjádřil přesvědčení, že prezident Zeman prohraje v prezidentských volbách, a proto by předčasné volby už ani vyhlásit nestihne. „Věrohodné prohlášení. To už nestihnete, pane prezidente. Za dva měsíce Vám to končí,“ napsal Kalousek.

Vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana (26. 12. 2017):

Zeman přednesl své poslední vánoční poselství: Rýpl si do Sobotky a kvót autor: TV NOVA

V podobném duchu se vyjádřil i bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Miloš Zeman teď řekl velkou pravdu. Nemůžeme vyměnit občany, můžeme vyměnit politiky. Vyměňme v lednu Zemana, abychom se už za něj nemuseli stydět,“ vyzval na Twitteru.

Ostře se do prezidenta Zemana opřel i jeho soupeř v prezidentských volbách Pavel Fischer, kterému vadil zejména útok na novináře. „Útoky na veřejnoprávní média se staly smutnou politickou soutěží v naší zemi. Šampion z Hradu domluvil. Opět si zasoutěžil,“ kritizoval Fischer.

Svým poselstvím zklamal prezident i lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského. „Jeho projev byl opět plný žluči a foukání bolístek. Prezident, který nedává lidem vizi, ale musí si v projevu vyřídit účty se svými oponenty je u mě nevolitelný. Bohužel mi na hradě chybí osobnost. Tou Miloš Zeman rozhodně není,“ zdůraznil.

Poslanci ODS Martinovi Kupkovi chyběla v projevu místo „banálních informací“ jakákoliv odvážnější vize a výhrady má i k Zemanovým slovům o sestavování vlády. „Poměrně rozsáhlá část toho projevu byla jen škodolibým pošťouchnutím člověka, který přispěl k tomu, že se žádná politická jednání o budoucí vládě nevedla a vést nemusela,“ řekl Kupka ČTK. „Pozitivně laděný projev se stal součástí předvolební kampaně, o které pan prezident opakovaně říká, že ji nevede, ale je jasné, že ji vede i tímto způsobem,“ dodal.

Šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi chyběl v projevu jakýkoliv prvek smíření. „Každá část obsahovala větu, nebo celé souvětí, které bylo štiplavé. Vánoční projev není politická kampaň, kde je potřeba kopnout si do názorových oponentů nebo sbírat politické body. Od prezidenta, kterému končí mandát, by jeden čekal více velkorysosti. Zvláště když jsou ty Vánoce,“ napsal Bartoš ČTK.

Místopředseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) označil prezidentovo poselství za „bilanční shrnutí uplynulého roku“. „Jsem rád, že prezident ocenil růst mezd a důchodů. Bylo to i díky politice předchozí vlády a ne všechny strany v koalici byly vždy pro,“ ocenil. 

Pochvalu si prezident Zeman vysloužil i od předsedy SPD Tomia Okamury. „Vánoční projev pana prezidenta se nesl v lehce optimistickém duchu a k mému příjemnému překvapení, také v duchu priorit SPD - valorizace důchodů o pevnou stejnou částku, to, že politici mají být vyměnitelní, a postavil se také jasně proti přijímání nezákonných migrantů,“ zveřejnil Okamura na svém twitteru.

Andrej Babiš si myslí, že Zemanův projev byl dobrý a povzbudivý. „Projev byl pozitivní, přátelský, konstruktivní. Zopakoval svoje známé ekonomické a politické názory, názory na EU a naši roli v ní. Myslím, že byl povzbudivý, má pravdu, že máme být hrdi a pyšni na naši zemi,“ uvedl premiér v České televizi.

Šéf komunistů Vojtěch Filip zase vyzdvihl, že Zemanova slova byla ve znamení důvěry ve vlastní síly a schopností „lidí práce“. 

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Václavek: Žijeme v totálním bezvědomí. Část potravin je skoro odpad, škodí jako cigarety

Česko je od 90. let pokusným trhem západních společností, všechno tu bylo o ceně a nikdo neřešil kvalitu jídla, tvrdí marketér Petr Václavek. Trh se podle něj od té doby sice změnil, ale pořád tu existuje výrazná poptávka po potravinách, které Václavek označuje za „skoro odpad“. Mluví především o průmyslově zpracovaných potravinách, jako jsou hotová jídla do mikrovlnky nebo různé druhy trvanlivých sladkosti. Právě cukr je dle slov Václavka nejrozšířenější drogou. „Problém je v informovanosti lidí, s naší mobilní aplikací chceme způsobit revoluci odspodu,“ vysvětluje. Jak přesně by to mělo fungovat? Proč nesouhlasí s argumenty o stále se zvyšujícím věku dožití? Které marketingové věty jsou podle něj nesmysly? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.

Link

Link

Link