Antizemanovský tábor vyhrál téměř o milion hlasů. Zeman proti poslední volbě ztratil | info.cz

Články odjinud

Antizemanovský tábor vyhrál téměř o milion hlasů. Zeman proti poslední volbě ztratil

Cesta současného prezidenta Miloše Zemana k obhajobě vítězství v prezidentských volbách bude extrémně těžká, navzdory jeho proklamovanému sebevědomí. Pohled do statistik totiž ukazuje, že je proti Jiřímu Drahošovi v extrémně nevýhodném postavení.

Miloše Zeman získal v prvním kole zhruba dva miliony hlasů. Součet voličů Jiřího Drahoše a také Pavla Fischera, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Mirka Topolánka, kteří se proti Zemanovi ostře stavěli, je téměř o jeden milion vyšší.

Faktem ovšem zůstává, že nelze soudit na základě prostého součtu. Jinými slovy, nedá se čekat, že všichni jejich voliči půjdou automaticky proti Zemanovi.

V posledních prezidentských volbách, konkrétně ve druhém kole, Zeman získal téměř 2,8 milionu hlasů. Přestože nejde obě kola úplně porovnávat, je zřejmé, že Zeman přišel během funkčního období o stovky tisíc hlasů. Poražený kandidát Karel Schwarzenberg získal v minulých volbách zhruba 2,2 miliony hlasů. 

Antizemanovský tábor má po dnešku opatrně nakročeno k vítězství, přestože nevhodně vedená Drahošova kampaň by mohla poměr sil změnit.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Vláda v pondělí zmírní omezení a otevře některé obchody. Babiš řekl podrobnosti

Vláda v pondělí zmírní omezení a otevře některé obchody. Babiš řekl podrobnosti

Premiér Andrej Babiš ve vysílání Radia Z uvedl, že vláda na začátku příštího týdne uvolní některá sportoviště a umožní opět provoz vybraných obchodů, zavřených v rámci nouzového stavu kvůli pandemii.

„My bychom chtěli už před svátky uvolnit, to znamená v pondělí na vládě, přijít s uvolněním venkovních sportovišť například pro cyklistiku, běh, in-line brusle, skateboarding, tenis, sportovní střelbu, letectví, kanoistiku a další,“ uvedl Babiš ve vysílání.

Volnější pravidal se dotknou i některých obchodů. „Protože rodiče si to vyžadují z hlediska školy – papírnictví nebo obuv, protože samozřejmě děti rostou, takže my už ten příští týden budeme chtít uvolnit některé tyto věci,“ uvedl předseda vlády. Většina dalších omezení dopadajících na ekonomiku ale zůstane dál v platnosti. „Samozřejmě ty Velikonoce budou s těmi omezeními, ale přece jenom si myslím, že toto může pomoci,“ řekl Babiš.

Přejít na stránky Radia Z >>>

Link