Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Antizemanovský tábor vyhrál téměř o milion hlasů. Zeman proti poslední volbě ztratil

Antizemanovský tábor vyhrál téměř o milion hlasů. Zeman proti poslední volbě ztratil

Cesta současného prezidenta Miloše Zemana k obhajobě vítězství v prezidentských volbách bude extrémně těžká, navzdory jeho proklamovanému sebevědomí. Pohled do statistik totiž ukazuje, že je proti Jiřímu Drahošovi v extrémně nevýhodném postavení.

Miloše Zeman získal v prvním kole zhruba dva miliony hlasů. Součet voličů Jiřího Drahoše a také Pavla Fischera, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Mirka Topolánka, kteří se proti Zemanovi ostře stavěli, je téměř o jeden milion vyšší.

Faktem ovšem zůstává, že nelze soudit na základě prostého součtu. Jinými slovy, nedá se čekat, že všichni jejich voliči půjdou automaticky proti Zemanovi.

V posledních prezidentských volbách, konkrétně ve druhém kole, Zeman získal téměř 2,8 milionu hlasů. Přestože nejde obě kola úplně porovnávat, je zřejmé, že Zeman přišel během funkčního období o stovky tisíc hlasů. Poražený kandidát Karel Schwarzenberg získal v minulých volbách zhruba 2,2 miliony hlasů. 

Antizemanovský tábor má po dnešku opatrně nakročeno k vítězství, přestože nevhodně vedená Drahošova kampaň by mohla poměr sil změnit.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz