Antizemanovský tábor vyhrál téměř o milion hlasů. Zeman proti poslední volbě ztratil | info.cz

Články odjinud

Antizemanovský tábor vyhrál téměř o milion hlasů. Zeman proti poslední volbě ztratil

Cesta současného prezidenta Miloše Zemana k obhajobě vítězství v prezidentských volbách bude extrémně těžká, navzdory jeho proklamovanému sebevědomí. Pohled do statistik totiž ukazuje, že je proti Jiřímu Drahošovi v extrémně nevýhodném postavení.

Miloše Zeman získal v prvním kole zhruba dva miliony hlasů. Součet voličů Jiřího Drahoše a také Pavla Fischera, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Mirka Topolánka, kteří se proti Zemanovi ostře stavěli, je téměř o jeden milion vyšší.

Faktem ovšem zůstává, že nelze soudit na základě prostého součtu. Jinými slovy, nedá se čekat, že všichni jejich voliči půjdou automaticky proti Zemanovi.

V posledních prezidentských volbách, konkrétně ve druhém kole, Zeman získal téměř 2,8 milionu hlasů. Přestože nejde obě kola úplně porovnávat, je zřejmé, že Zeman přišel během funkčního období o stovky tisíc hlasů. Poražený kandidát Karel Schwarzenberg získal v minulých volbách zhruba 2,2 miliony hlasů. 

Antizemanovský tábor má po dnešku opatrně nakročeno k vítězství, přestože nevhodně vedená Drahošova kampaň by mohla poměr sil změnit.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Zeman po nemocnici hledá náhradníky. Asi skončí dřív, Babiš by dnes vyhrál, říká Pečinka

Prezident Miloš Zeman v uplynulých dnech promluvil o svých náhradnících. Nejdřív připustil, že by ho mohl nahradit odborářský předák Josef Středula, krátce poté vyslovil i jméno současného premiéra Andreje Babiše. Podle komentátora Reflexu Bohumila Pečinky není příliš jasné, proč Zeman o svých náhradnících mluví. Záhadné je dle jeho slov především to, že tak činí krátce po návštěvě nemocnice. Pečinka v rozhovoru s Pavlem Štruncem tvrdí, že Babiš pravděpodobně kandidovat na prezidenta bude. Chce prý totiž dotáhnout svou politickou hru do konce. A ostatní kandidáti? Těžkou vahou by se mohla stát současná vrchní pražská žalobkyně Lenka Bradáčová. Proč by podle Pečinky Bradáčová v takovém případě mohla být ve střetu zájmů? V čem bude nadcházející prezidentská volba jiná? Je načase změnit Ústavu? Podívejte se na rozhovor v úvodu článku.

LinkLink