Články odjinud

Babiš a Zeman si teď notují, dřív to tak ale nebylo. Podívejte se, co o sobě říkali v minulosti

Premiér Andrej Babiš dnes oznámil, že v prezidentské volbě podporuje současnou hlavu státu Miloše Zeman. Ten se ho zase zase stal v Poslanecké sněmovně, když vybízel ostatní parlamentní strany, aby daly jeho vládě podporu. Opoziční politici a komentátoři mluví o takzvaném paktu Zeman-Babiš. Ideální jejich vztah ale vždycky nebyl. Připomeňte si dřívějí výroky Babiše a Zemana.

Babiš o Zemanovi

„Tím, že privatizace Unipetrolu byla některými novináři označena za takzvanou českou cestu, se média snažila napadat hlavně bývalého premiéra Miloše Zemana a mě osobně vůči němu velmi mrzí, že prodej Unipetrolu nakonec dopadl tak, jak dopadl... Premiér Zeman a ministr (Miroslav) Grégr se nás při privatizaci zastali a my ji z objektivních důvodů nemůžeme dokončit. Takže to bude zneužito vůči lidem, kteří se o nás vyjadřovali pozitivně." (Hospodářské noviny, 30. září 2002)

„Jak Grégr, tak Zeman chtěli, abych ten Unipetrol zprivatizoval. A Zeman ani Grégr nekradli. (Miroslav) Šlouf možná vybíral, ale Zeman s Grégrem nekradli." (Blesk, 15. listopadu 2011)

„Nepodpořím nikoho, kdo má něco společného s érou Václava Klause, opoziční smlouvou a se systémem korupce politických stran, který zde Klaus se Zemanem úspěšně vybudovali. Zeman... je pro mě pokračovatelem Klausovy éry. Je to kandidát, který by si prezidentskou kandidaturou pouze léčil ego, jako prezident by dál rozděloval společnost." (ceskapozice.cz, 10. ledna 2013)

1080p 720p 360p
Anketa INFO.CZ: Znáte prezidentské kandidáty

„Zeman je jasný favorit, to je jediný politik, který na náměstí dokáže přilákat tisíce lidí. Žádný jiný tak silný kandidát tady není a upřímně nevidím nikoho, kdo by ho porazil... V každém případě pan prezident má své názory, se kterými někdy souhlasím jako v případě migrace a někdy nesouhlasím jako v případě zavedení eura. Není to také politik, který mě neustále kritizuje. Také nejsem politik, který by prezidenta kritizoval každý den." (Právo, 18. března 2017)

„Rozdíl mezi Zemanem a exprezidentem Klausem je velký. Jsem přesvědčen, že Zeman je nezkorumpovatelný politik, ale měl kolem sebe lidi, kteří získávali různé výhody, aniž on o tom věděl. Opoziční smlouva umožnila lidem v pozadí dělat nějaké kšefty, to asi pravda je. Ale jasně, na Zemana jsem změnil názor." (Deník, 6. ledna 2018)

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

„Je to člověk, který bojuje za naše národní zájmy, nebojí se jasně říct názor na Brusel, na kvóty, je na svou zemi hrdý." (ČTK, 11. ledna 2018; Babiš řekl, že Zemana podpoří v prezidentské volbě)

Zeman o Babišovi

„Pokud jde o pana Babiše, byl jsem přímým účastníkem podpisu dohody s ním při privatizaci Unipetrolu a konstatuji, že pan Babiš tuto podepsanou dohodu nedodržel." (ČTK, 15. listopadu 2011)

„Pan Babiš určitou dobu s majetkem Unipetrolu hospodařil a je velká otázka, zda s ním hospodařil dobře a zda nešlo o tunelování. Nakonec po určité době prohlásil, že tuto smlouvu dodržovat nebude. Zastávám názor, že lidi je možné oklamat a podvést pouze jednou. Že i ti nejhloupější si potom dají pozor, protože kdo zradil jednou, zradí vždy." (parlamentnilisty.cz, 16. listopadu 2011)

„O tom, že je podezřelý ze spolupráce s StB, jeho voliči věděli dávno před volbami a není to žádná nová informace. Nechme to na soudu - vy ani já nejsme soudci. To, co jsem zatím četl v různých monitorech, svědčí o tom, že jako pracovník zahraničního obchodu byl dotazován, zda jeho nadřízený není korumpován nebo neposkytuje peníze formou úplatků nebo videorekordéru a tak dále. Tohle by mně nevadilo. Vadilo by mi, kdyby udával spolupracovníky za protistátní činnost proti komunistickému režimu." (Aktuálně.cz, 21. března 2014)

„Já pokládám za podnikatele toho, kdo podniká. Je-li někdo majitel, není nutně podnikatel. Představte si, že byste díky úspěšné kuponové privatizaci byla majitelkou jedné kuponové akcie, a přesto by vás někdo označil za podnikatelku." (ČTK, 29. března 2014; Zeman se zastal Babiše ve věci možného střetu zájmů).

„Velmi bych si přál, aby příjmy některých našich zatím nejmenovaných politiků byly audity prověřeny se stejnou důkladností jako příjmy Andreje Babiše." (Česká televize, 1. února 2017; Zeman reagoval na spory ohledně Babišových příjmů)

"Byl to člověk, který vykonal v čele ministerstva práci, kterou nedokázal nikdo předtím... Možná proto ho provázela závist, která v české kotlině doprovází každého, kdo je úspěšný. Ze strany těch, kdo jsou méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní." (ČTK, 24. května 2017; po odvolání Babiše z funkce ministra financí)

„Pokud jde o největší a téměř jediný problém, který se v této první části mého vystoupení vyskytuje, pak je to samozřejmě problém trestního stíhání Andreje Babiše. Odpovím na to naprosto jednoznačně. Od starořímských dob platí presumpce neviny. A presumpce neviny říká, že na obviněného je třeba pohlížeti jako na nevinného do doby, než je případně pravomocně odsouzen." (vystoupení ve Sněmovně před hlasováním o důvěře Babišově vládě, 10. ledna 2018)

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Brusel dotace pro Česko nepozastavil. Nechodí jen Agrofertu, protože to ČR nechce

K pozastavení plateb pro Agrofert ze strany Evropské komise nedošlo a ani nemůže, protože Česko si vyplácení peněz pro tento koncern v Bruselu už několik měsíců nenárokuje. Redakci INFO.CZ to potvrdily zdroje z Evropské komise. Instituce by se k tomu měla vyjádřit ještě dnes. O oficiální stanovisko požádala i redakce.

Informaci, že české úřady už nějakou dobu neposílají žádosti o platby spojené s Agrofertem k proplacení ze strany Evropské komise do Bruselu, ráno potvrdilo i české ministerstvo financí. „Jedná se o předběžné a opatrnostní opatření reagující na aktuální zkoumání stížností, které ve věci domnělého střetu zájmů Evropská komise obdržela,“ uvedlo ministerstvo.

Link

Evropský komisař Günther Oettinger při včerejší rozpravě o možném střetu zájmů českého premiéra uvedl, že už několik měsíců do České republiky neproudí evropské dotace. Jeho slova spustila lavinu poplašných zpráv, že Evropská komise pozastavila platby z evropských fondů. Důvodem měl být zemědělský koncern Agrofert, jehož vlastníkem byl před tím, než ho vložil do svěřenského fondu, premiér a dřívější ministr financí Andrej Babiš. Ten čelí podezření, že se i tak nachází ve střetu zájmů.

Nic takového, tedy že by Evropská komise zmrazila platby pro celou ČR, se ale podle zdrojů redakce nestalo. Do Česka proplacené peníze proudí, nikoliv však pro zmiňovaný Agrofert.

Zmrazení plateb ze strany Evropské komise by ale podle včerejšího vyjádření Oettingera mohlo být ve hře v budoucnosti. Komisař zdůraznil, že pokud Evropská komise nebude mít jistotu, že v Česku nedochází ke střetu zájmů, k pozastavení dotací pro Agrofert ze strany Evropské může dojít. 

Link

5402970:article:true:true:true

-1