Prezidentské volby 2018: Babiš nepřekvapivě podpořil Zemana, vášnivě ale nezněl. Glosa Markéty Žižkové | info.cz

Články odjinud

Babiš nepřekvapivě podpořil Zemana, vášnivě ale nezněl. Glosa Markéty Žižkové

Premiér Andrej Babiš dnes předstoupil před novináře a podpořil v prezidentské volbě současnou hlavu státu Miloše Zemana. Na tomto prostém faktu není nic moc zajímavého. Počítalo se s ním. Přesto jeho vystoupení nabídlo několik zajímavých bodů. Babišova podpora nezněla zdaleka tak nadšeně, jak by mohla. Premiér také potvrdil, že za ním nedávno přišli jednat „Zemanovi muži“.

Harmonogram posledního týdne před prvním kolem prezidentských voleb pokračuje podle Babišova a Zemanova plánu. Prezident včera vystoupil ve sněmovně, kde se postavil jednoznačně na stranu šéfa hnutí ANO a jeho vlády. Shromážděné – a potažmo i veřejnost – vyzval k tomu, aby na Babiše pohlíželi v kauze Čapí hnízdo jako na nevinného. Pochválil i jeho ministry. Není tak žádným překvapením, že premiér dnes naopak vystoupil na podporu Zemanovy prezidentské kandidatury (a samozřejmě u toho dodal, že žádná dohoda neexistuje).

Zajímavě ovšem zněla slova, kterými své vystoupení Babiš uvedl. Nevyznívají totiž zdaleka tak nadšeně. Premiér několikrát zdůraznil, že se jedná o podporu jeho samotného jako osoby, ne celého hnutí ANO. Dodal, že se nejedná ani o apel na voliče strany. Ti prý mají vlastní hlavu. Za zdrženlivostí může stát snaha nerozlítit si tu část svých příznivců, kteří už Zemana na Hradě v dalším období nechtějí. Může to být také signál směrem do partaje. Ta sice na veřejnosti vystupuje jako jeden muž (a tím je Babiš), i tak jsou ale uvnitř hnutí pro premiéra důležití lidé, pro které je podpora Zemana těžce přijatelná.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Babiš také zkritizoval Zemana za to, že společnost příliš rozděluje a neshodnou se vždy v názoru na českou zahraniční politiku. Nezapomněl ale dodat, že současný prezident je výrazná osobnost a nedosažitelný rétor.

Důležitá byla i chvíle, kdy premiér přiznal, že se jen krátce před prezidentskými volbami sešel s Vratislavem Mynářem a jeho „neavizovaným kolegou“ (s největší pravděpodobností Martinem Nejedlým). Potvrdil tak informaci MF DNES, která jmenovala právě tyto dva muže prezidenta Zemana. Samozřejmě k tomu ještě dodal, že Zeman sám je příliš hrdý na to, aby Babiše žádal o podporu. A setkání s jeho muži prý na jeho rozhodnutí stejně nemělo žádný vliv.

Je potřeba si ovšem připomenout, že se jedná o stejnou skupinu lidí spojenou se spolkem Přátelé Miloše Zemana, která Zemanovi zaplatila předvolební kampaň za více jak osm milionů korun (největší část peněz šla na billboardy, které se v posledních týdnech objevily po celé republice). Nyní šli vyjednávat s Babišem. Jde tedy o další střípek do mozaiky Zemanovy „nekampaně“.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Oko za oko, zub za zub. Odveta Číny bude ostrá, takto může vyšachovat Američany

Je velmi naivní domnívat se, že Číňané nechají být americká opatření proti čínské technologické firmě Huawei. Tvrdí to ve svém komentáři v respektovaném americkém oborovém magazínu Industry Week Stanley Chao – autor bestselleru Selling to China. Syn čínských imigrantů, který více než 20 let pomáhá americkým firmám s rozjížděním obchodních vztahů v Číně, upozorňuje, že tamní komunisté nikdy nenechali podobná opatření bez odezvy a jejich reakce byla velmi tvrdá.

V dnešní situaci Číňané musejí reagovat hned na několik věcí najednou. Nejde jen o samotnou společnost Huawei, ale i o zvýšení cel či další obvinění vznesená proti finanční ředitelce Huawei a dceři jejího zakladatele Meng Wan-čou, která čeká ve vazební cele v Kanadě na vydání do USA. „Čínská vláda byla relativně klidná, protože nechtěla rozdmýchávat vášně v debatě o clech, když ještě probíhala. Myslím si, že je to jen klid před bouří. Čína nikdy jen tak neseděla a nechala se mlátit,“ uvádí Chao.

Dle něj čínská vláda věří v politiku „oko za oko, zub za zub“. Když Trump zvýšil cla, Peking zvýšil cla. Když Kanada zatkla finanční šéfku Huawei, Číňané zatkli dva Kanaďany. V tomto případě čínská vláda podle Chaa může udeřit velmi silně a on sám doporučuje, aby členové vedení největších amerických firem velmi zvažovali případnou cestu do Číny. Nemusí sice hned skončit v policejní cele, ale čínská byrokracie je dokáže pořádně potrápit. „Jeden můj klient, který v Maine provozuje rybolov humrů, přišel o zboží v hodnotě 20.000 dolarů. Čínští celníci jeho zásilku nechali náhodou venku na ulici během velmi horkého dne v Šanghaji,“ tvrdí s tím, že americký podnikatel se s ničím podobným nesetkal za posledních 10 let.

Link

Chao tipuje, že úřady například zavřou několik tisíc restaurací McDonald's a Starbucks z obav o veřejné zdraví. Z dalších důvodů, mezi něž bude patřit bezpečnost, propadlá licence či nezaplacené daně, zastaví prodej bot, telefonů, traktorů, zkrátka všeho, co pochází ze Spojených států. „Představte si, co to udělá s aktivy amerických firem a s jejich tržní kapitalizací,“ dodává.

Autor knihy o obchodu s Čínou nicméně odhaduje, že k „nejhoršímu“ ještě nedojde. Pokud by ovšem Trump ve své politice pokračoval, asijská velmoc disponuje několika nespornými trumfy. Čína drží více než polovinu objemu obchodu s germaniem, magnesiem a fosforem, bez nichž se průmysl neobejde. To je ovšem jen začátek. Číňané ovládají více než 80 procent světového obchodu s wolframem, který se používá zejména k tvrzení oceli. Tisíce dodavatelských řetězců ve Spojených státech by okamžitě zkolabovaly.

Link

Skutečným čínským trumfem je pak farmaceutický průmysl, který je v USA na Číně naprosto závislý. Asiaté dodávají Američanům 40 procent veškerých látek nutných nejen pro výrobu úplně běžných léků, ale také pro léky proti rakovině a podobně. „Zásobují velké společnosti jako Teva, Johnson & Johnson či Novartis. Vůbec si nechci představovat, co by se dělo, kdyby dodávky zastavili,“ říká Chao, který přesto zůstává optimistou. Podle něj právě obrovský vliv na chod amerických firem způsobí, že v celém sporu nakonec převládnou „chladné hlavy“.

-1