Prezidentské volby 2018: Babiš nepřekvapivě podpořil Zemana, vášnivě ale nezněl. Glosa Markéty Žižkové | info.cz

Články odjinud

Babiš nepřekvapivě podpořil Zemana, vášnivě ale nezněl. Glosa Markéty Žižkové

Premiér Andrej Babiš dnes předstoupil před novináře a podpořil v prezidentské volbě současnou hlavu státu Miloše Zemana. Na tomto prostém faktu není nic moc zajímavého. Počítalo se s ním. Přesto jeho vystoupení nabídlo několik zajímavých bodů. Babišova podpora nezněla zdaleka tak nadšeně, jak by mohla. Premiér také potvrdil, že za ním nedávno přišli jednat „Zemanovi muži“.

Harmonogram posledního týdne před prvním kolem prezidentských voleb pokračuje podle Babišova a Zemanova plánu. Prezident včera vystoupil ve sněmovně, kde se postavil jednoznačně na stranu šéfa hnutí ANO a jeho vlády. Shromážděné – a potažmo i veřejnost – vyzval k tomu, aby na Babiše pohlíželi v kauze Čapí hnízdo jako na nevinného. Pochválil i jeho ministry. Není tak žádným překvapením, že premiér dnes naopak vystoupil na podporu Zemanovy prezidentské kandidatury (a samozřejmě u toho dodal, že žádná dohoda neexistuje).

Zajímavě ovšem zněla slova, kterými své vystoupení Babiš uvedl. Nevyznívají totiž zdaleka tak nadšeně. Premiér několikrát zdůraznil, že se jedná o podporu jeho samotného jako osoby, ne celého hnutí ANO. Dodal, že se nejedná ani o apel na voliče strany. Ti prý mají vlastní hlavu. Za zdrženlivostí může stát snaha nerozlítit si tu část svých příznivců, kteří už Zemana na Hradě v dalším období nechtějí. Může to být také signál směrem do partaje. Ta sice na veřejnosti vystupuje jako jeden muž (a tím je Babiš), i tak jsou ale uvnitř hnutí pro premiéra důležití lidé, pro které je podpora Zemana těžce přijatelná.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

Babiš také zkritizoval Zemana za to, že společnost příliš rozděluje a neshodnou se vždy v názoru na českou zahraniční politiku. Nezapomněl ale dodat, že současný prezident je výrazná osobnost a nedosažitelný rétor.

Důležitá byla i chvíle, kdy premiér přiznal, že se jen krátce před prezidentskými volbami sešel s Vratislavem Mynářem a jeho „neavizovaným kolegou“ (s největší pravděpodobností Martinem Nejedlým). Potvrdil tak informaci MF DNES, která jmenovala právě tyto dva muže prezidenta Zemana. Samozřejmě k tomu ještě dodal, že Zeman sám je příliš hrdý na to, aby Babiše žádal o podporu. A setkání s jeho muži prý na jeho rozhodnutí stejně nemělo žádný vliv.

Je potřeba si ovšem připomenout, že se jedná o stejnou skupinu lidí spojenou se spolkem Přátelé Miloše Zemana, která Zemanovi zaplatila předvolební kampaň za více jak osm milionů korun (největší část peněz šla na billboardy, které se v posledních týdnech objevily po celé republice). Nyní šli vyjednávat s Babišem. Jde tedy o další střípek do mozaiky Zemanovy „nekampaně“.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Až překonáme pandemii, musíme zahájit kritickou diskusi o vztazích v EU, zlobí se Kurz

Místo vzájemné solidarity si vzájemně škodíme a snažíme se myslet hlavě na sebe. Rakouský kancléř Sebastian Kurz se pustil do ostré kritiky současných vztahů uvnitř Evropské unie. Jako příklad mimo jiné uvedl spor mezi Rakouskem a Německem o ochranné vybavení pro zdravotníky.

I když se v Německu a Rakousku mluví stejný jazykem a vztahy mezi oběma zeměmi by měly být teoreticky užší než u jiných sousedů, při současné pandemii to údajně ani zdaleka neplatí. Podle některých rakouských médií až osobní rozhovor kancléře Kurze s německou kancléřkou Merkelovou přiměl německé úřady k tomu, aby propustily přes hranici kamiony s ochrannými pomůckami pro rakouské zdravotníky.

Německo totiž předtím zakázalo vývoz ochranného zdravotnického zdravotnického materiálů s výjimkou „koordinovaných mezinárodních akcí“. O tom, zda se taková definice vztahuje i na zmiňovaný náklad do Rakouska, rozhodla až dvoutýdenní diplomatická jednání.

Link

„Nemůže se stát, že budeme muset dva týdny úplně sami bojovat za to, abychom zajistili, že kamion s ochrannými maskami, které jsme již zaplatili a naléhavě potřebovali, nezůstane viset na německé hranici. A přitom byli zároveň kritizováni za naše kontroly na hranicích s Itálií,“ řekl včera Sebastian Kurz deníku Kronen Zeitung.

Podobných příkladů dnes podle něj existuje v Evropě mnoho a unie si s nimi neumí poradit. „Jakmile bude koronavirová pandemie překonána, budeme muset zahájit kritickou diskusi a debatu o našich vztazích,“ řekl Kurz.

Do ještě ostřejšího sporu s Německem o zadržované ochranné masky se přitom dostalo i Švýcarsko. V tomto případě vedl spor dokonce až k diplomatickému napětí mezi oběma zeměmi. Německo totiž v prvním březnovém týdnu zadržovalo na svých hranicích kamiony s 240 tisíci ochrannými maskami, určenými pro potřeby švýcarských nemocnic.

Link

Švýcarská vláda si kvůli tomu předvolala německého velvyslance a oficiálně proti zadržování ochranných pomůcek protestovala i u německé vlády. Podle mluvčího švýcarského Státního sekretariátu pro hospodářství (Seco) Fabiana Maienfische, citovaného deníkem NZZ am Sonntag, to navíc nebyl ojedinělý případ.

Podobně se přitom dostala do sporu o zadržování ochranných pomůcek i Česká republika, která údajně omylem zabavila část humanitární pomoci, zaslané z Číny čínským krajanům do Itálie. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se za to omluvil a slíbil náhradu v plné výši.

Některá rakouská a německá média se každopádně začínají ptát, jak to bude se solidaritou mezi zeměmi EU po ukončení pandemie, když tato solidarita úplně nefunguje ani v jejím průběhu. Na otázku, zda se EU musí připravit na záchranu italských bank, daleko přesahující dřívější pomoc Řecku, kancléř Kurz odpověděl nejednoznačně: „Nyní je třeba udělat vše pro to, aby tomu tak nebylo.“

Link

Na summitu minulý týden Rakousko prostřednictvím Kurze odmítlo plán na zavedení unijních, takzvaných koronových dluhopisů s tím, že rakouský kancléř odkázal na záchranný fond EURA. Například bývalý italský premiér Enrico Letta označil tento rakouský postoj za nezodpovědný.

I když ale řada zahraničích médií upozorňuje na údajně nedostatečnou solidaritu a dokonce rivalitu mezi zeměmi EU v době pandemie, někteří komentátoři a politici jsou přesvědčeni o tom, že to nebude tak „horké“. O pozitivních příkladech solidarity a vzájemné pomoci uvnitř unie se totiž mluví a píše mnohem méně než o těch negativních. Německo například přijalo do svých nemocnic řadu pacientů s koronavirem z Itálie a Francie, humanitární pomoc si vyměňují i některé nevládní neziskové organizace.

44732