Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bitkař ze Zemanova štábu se připomíná. Napadal novináře, ale sám teď podává trestní oznámení

Bitkař ze Zemanova štábu se připomíná. Napadal novináře, ale sám teď podává trestní oznámení

Podporovatel Miloše Zemana Jan Šolta, který v sobotu po druhém kole prezidentské volby napadal v prezidentově štábu novináře, podal trestní oznámení. Informoval o tom iRozhlas.cz. Není zřejmé, proč oznámení padlo, má se ovšem týkat hned několika trestných činů.

Šolta spolu s bývalým boxerem Karlem Slezákem neudržel nervy na uzdě a společně začali verbálně i fyzicky napadat novináře, kteří natáčeli silně opilého publicistu Milana Rokytku.

Trestní oznámení dorazilo státním zástupcům ve středu. „Je to pro několik trestných činů,“ potvrdila pro iRozhlas žalobkyně Blanka Valsamisová. O dalším postupu se podle ní teprve rozhodne.

Není zatím zřejmé, proč Šolta oznámení podal. Sám nechtěl svůj krok vysvětlovat. „Já to vše sdělím, až nadejde čas. Děkuji,“ řekl redaktorům iRozhlasu.

Z několika různých záznamů je zjevné, že byl agresivní a bez zjevného důvodu napadal přítomné reportéry, ženy nevyjímaje. Na videích Šolta zpravodajům říká, ať „jdou do pr*ele“, tituluje je „hyeny“ a „čů*áci“. Snaží se také poškodit drahou televizní techniku.

1080p 720p 360p
Opilý rokytka

Šolta stejně jako Slezák v uplynulých dnech bez větších zábran vysvětloval své chování. Na rozdíl od druhého z mužů, který se omluvil, ale ani náznakem nehodlal uznat, že „přestřelil“. Naopak prohlašoval, že měl novináře „vyházet z oken“. Odvolával se na to, že „neposkytli pomoc svému umírajícímu kolegovi“. Ze záběrů je ovšem zjevné, že ani Slezák se Šoltou nejeví o Rokytku ležícího na pódiu přehnaný zájem a jejich slova o závažném stavu Zemanova hosta už v uplynulých dnech zpochybnili i záchranáři.

Lékař z přivolané záchranné služby podle Šolty požádal přihlížející, aby vyklidili prostor, aby mohli začít se záchranou muže. „Vykázali jsme proto neustále natáčející kameramany z modrého sálu, kam stejně neměli dovolený přístup, a uzavřeli posunovací dveře oddělující sály.... Při vytlačování nezvaných novinářů ze sálu se mj. dva novináři - oba byli viditelně označeni žlutou visačkou - dostali do křížku,“ uvedl dříve a doplnil, že nebyl členem žádného štábu. Paradoxem je, že na žlutou visačku byl v prostoru i Slezák.

1080p 720p 360p
Hosté ve štábu Miloše Zemana napadli přítomné novináře

Policie už v neděli oznámila, že potyčku vyšetřuje pro podezření z výtržnictví. Trestní oznámení v případu už podal jeden z novinářů.

Nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) vyzvala čelní představitele České republiky, aby sobotní potyčku odsoudili. Podobný incident podle RSF nemá v demokratické společnosti místo.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Holec: Novinářský „antibabišismus“ je stejný jako odpor k Zemanovi. I proto premiérovi pomáhá

Šéf Českého rozhlasu René Zavoral měl před časem pravdu, když v souvislosti s reportáží Janka Kroupy mluvil o novinářském „antibabišovském tažení“. Zavoral se od svých slov radši záhy nenápadně „odhlásil“, protože my novináři se vždycky přihlásíme ke své nezávislosti hlavně tehdy, když ve vzduchu visí naše „závislost“ na neobjektivitě, osobních politických sympatiích a antipatiích nebo jen obyčejná profesní chyba. Aktuální kauza reportáže Seznam Zpráv s Babišem mladším ovšem slova šéfa Českého rozhlasu jen potvrzuje a znovu odkrývá existenci dvojího metru.

Možná nevidím tak daleko jako mnozí mí kolegové, takže jsem zatím v rámci své práce nejen neposlal nevinné lidi do vazby, ale nejspíš teď něco i přehlédl. Zatímco oni na videu hned viděli jasné důkazy, že premiér a šéf ANO Andrej Babiš nechal unést svého syna na Krym a v podstatě převzali argumentaci opozice, já viděl jen méně důvěryhodný rozhovor natočený kamerou skrytou v brýlích s mužem v psychickém stavu, v jakém se určitě nechcete octnout. Možná mi jen chybí ty správné brýle.

Premiérův syn samozřejmě může mluvit pravdu. Stejně tak ji ale může mluvit jeho otec. Anebo nakonec bude někde mezi nimi, jak už to bývá. Na to ale většina novinářů v rámci „antibabišovského tažení“ zapomněla. Jako komentátor jsem byl kvůli videu několikrát v televizi a místo kritického odstupu hned v éteru viselo zločinecké spiknutí včetně tajných služeb. Připadal jsem si, jako bych místo televizního studia seděl v podzemním bunkru s Petrem Cibulkou a společně jsme hodovali nad tajným seznamem agentů StB.

Link

I mnozí novináři jako by přemýšleli stejně jako demonstranti, kteří teď 17. listopadu posílali Babiše do vazby. To totiž dělají „demonstranti“ v různých totalitách a obvykle to vazbou pro někoho i končí. Hlas lidu jí dává razítko. Babišovi se v politice přihodilo to samé co před ním nejen Miloši Zemanovi. Už v první přímé volbě většina novinářů automaticky podporovala Karla Schwarzenberga, stejně jako předtím díky němu podporovala i TOP 09. Osobní politické přání se nám prostě stalo otcem myšlenek. A opakuje se to jak přes kopírák.

Kdysi jsme podobně automaticky podporovali i Václava Havla a Václava Klause, toho jsme ale časem začali nenávidět. A stejně tak i Stanislava Grosse a Ivana Langera, nejdřív naše oblíbené korunní prince ČSSD a ODS a poté top padouchy. Nejdřív jsme je vynesli do nebes, a pak jsme je prostě potřebovali poslat do pekla. První se tam nakonec právem poslal sám, druhého jsme tam poslali hlavně my. Nevolil jsem Zemana ani knížete, protože si myslím, že našemu prezidentovi by nejvíc prospělo zrušení. Už hodně dlouho se nemůže vejít do Ústavy – a že je psaná fakt velkoryse vzdušně!

Pro většinu kolegů jsem přesto byl podobný heretik jako ti, co podporovali Zemana, což se v redakcích považuje za nejhorší možnou deviaci. Ironie samozřejmě je, že jak Zemanovi, tak i Babišovi naše stádní myšlení pomáhá, jak nejlíp ukazují i volby: Babiš s přehledem vyhrál sněmovní volby a zůstává dlouhodobě nejpopulárnějším politikem, zatímco Zeman letos usedl ke své druhé hradní pětiletce a věří mu ještě víc lidí než Babišovi. A to z něj na INFO.CZ dělám „Zoufalce týdne“ skoro každý druhý týden!

Link

Většina lidí totiž v sobě má smysl pro fair play. Všichni samozřejmě občas faulujeme, hlavně pro dobro druhých. I mnozí voliči Zemana a Babiše objektivně vidí jejich nedostatky i průšvihy, současně ale rozpoznají neobjektivnost médií. A ze všeho nejvíc nesnášejí, když jim někdo včetně nás novinářů říká, jak mají v rámci demokracie volit. To naposled perfektně v televizi ukázal Michael Kocáb, jeden z protagonistů roku 1989, který žije „samet“ dodnes. Kvůli jednomu podivnému videu zcela vážně řekl, že by okamžitě měly být nové volby, v nichž by lidé konečně volili... tak jako on?

To úplně není demokracie, ale totalita maskovaná demokracií. Od Kocába to není nic nového, patří to k jeho stálému repertoáru. Nejhorší ale je, že se mu v televizi nedostalo žádné oponentury. Co takhle nějaké lepší důkazy než jedno video, které navíc premiéra ani skrytě nezachytilo, jak „veze syna na Krym“? A co třeba policejní vyšetřování a soud? Ostatně pokud se ukáže, že Babiš skutečně svého syna nechal „zmizet“ a dělá z něj blázna, budou nové volby i bez Kocába. Jen ale znovu možná nedopadnou tak, jak si přeje on nebo někdo další podobně naladěný.                

-1