Prezidentské volby 2018: Blahoš, Drahuš, nevím. Zemana v Česku znají všichni, nad dalšími kandidáty tápou | info.cz

Články odjinud

Blahoš, Drahuš, nevím. Zemana v Česku znají všichni, nad dalšími kandidáty tápou

Prezidenta Miloše Zemana pozná v Česku zřejmě každý. Vyplývá to z ankety INFO.CZ, které s fotkami prezidentských kandidátů objelo restaurace v Ústí nad Labem a Praze. Kromě současné hlavy státu uspěli ještě Michal Horáček a Mirek Topolánek. Naopak zarážející je častá neznalost Jiřího Drahoše. Nahlédněte nyní do atmosféry, která krátce před volbami dýchá ve dvou rozdílných regionech.

Je pošmourný lednový den. Slunce není přes mraky vidět, studený vítr šlehá do tváří, na zemi se povalují poslední zbytky špinavého sněhu, který přežil nedávnou oblevu. Na ulici v Chuderově, malé vesnici kousek za Ústím nad Labem, mnoho lidí není.

Místo dýchá zapomněním. Do očí bije kontrast vcelku pěkného fotbalového hřiště, které nechal zrenovovat někdejší reprezentant Jiří Jarošík, a nevábné budovy, v níž sídlí obchod s potravinami. Ten je zároveň útočištěm pro místní pivaře. Hospodu ve vsi nemají.

„Jedinej, kterej za něco stojí“

Před obchodem tak nejsou výjimečné pohledy na postarší muže s lahvovým pivem v ruce. „No to je Zeman, to je můj kandidát, jedinej chlap, kterej za něco stojí,“ rozplývá se jeden z nich nad fotkou současného prezidenta.

O politiku se podle svých slov zajímá. Podobně jako řada místních má o favoritovi jasno. Vzpomíná na časy, kdy Zeman působil v roli premiéra a praví, že souhlasí s jeho postojem k Izraeli a Palestině. Názor má i na ostatní kandidáty.

„Ústí nad Labem stejně jako jiná města zasáhla masivní kampaň, kterou Miloš Zeman nevede. To znamená, že město bylo oblepeno jeho billboardy.“
Robert Malecký, novinář, HlídacíPes.org

„To je taky podvodník. Ze Sportky nebo z čeho. Jméno nevím, jsou lidi, kterými si nezatěžuju hlavu,“ říká, když spatří fotku Michala Horáčka. „A tenhle, to se divím, že není v Leopoldově (nejstarší slovenské věznici, pozn. redakce),“ rozčiluje se nad Mirkem Topolánkem.

Jiné to není ani přímo v Ústí nad Labem. Horáčka s Topolánkem tu poznávají. O prvním občas řeknou, že má pěkné písničky, na druhého je slyšet kritika. Oba však alespoň poznají, část zná ještě zdejšího rodáka Petra Hanniga. Třeba Marka Hilšera ale označují jen jako jako „doktůrka“ či „toho mladého“.

Hrdost na Zemana

Značná část Ústečanů přitom na kameru nechce mluvit vůbec. Rychlou poznávačku odmítají a rovnou řeknou, že stejně nikoho neznají. „Ale klidně napište, že budeme volit Zemana,“ řeknou dvě dámy, jež se jinak do ankety nechtějí zapojit.

Jako by jejich postoj symbolizoval hrdost místních na své rozhodnutí. Zeman je zde populární a Ústečané ho mají rádi. V minulých volbách získal v kraji 61,85 procenta hlasů – nejvíce v Čechách. V republice dopadl lépe jen na Vysočině, v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji.

I tady je ale vidět nejčastěji ze všech kandidátů. Zatímco o billboardy Michala Horáčka nebo třeba Marka Hilšera v Ústí nezavadíte, Zemanův obličej na vás kouká na každém rohu. Na náměstí nedaleko krajského úřadu, bývalého sídla Krajského výboru KSČ, se zakrytým symbolem srpu a kladiva, je plakátů se současným prezidentem hned několik.

„Ústí nad Labem stejně jako jiná města zasáhla masivní kampaň, kterou Miloš Zeman nevede. To znamená, že město bylo oblepeno jeho billboardy,“ popisuje novinář Robert Malecký z webu HlídacíPes.org, jenž v Ústí žije již osm let.

Zároveň ale tvrdí, že současná kampaň probíhá hlavně na internetu. Mezi lidmi se o prezidentské volbě příliš nemluví. Ve městě se nekonají ani žádné mítinky kandidátů. Možná proto jména jako Jiří Hynek, Pavel Fischer nebo Vratislav Kulhánek místní neznají.

Plakáty s fotkou Miloše Zemana jsou v Ústí nad Labem všudypřítomné.Plakáty s fotkou Miloše Zemana jsou v Ústí nad Labem všudypřítomné.autor: Vojtěch Veškrna

Blahoš z fakulty

Jiřího Drahoše poznávají Ústečané asi jako Petra Hanniga. „To je ten Blahoš,“ komolí kandidátovo jméno štamgast v restauraci Na Kopečku. „Někdo z fakulty, z Univerzity Karlovy, ne?“ pátrá v paměti barmanka v podniku Čarodějky. „Ale já mám jasno, tohle je můj kandidát, ten mě nezklamal,“ dodává vzápětí a ze sbírky snímků vytahuje Zemanovu fotku.

Prezidentovi voliči se najdou i v Praze - jediném kraji, v němž před pěti lety Zeman druhé kolo nevyhrál. Získal tu necelých 34 procent hlasů. A hlavní město se vyjímá též tím, že tu prezident nikdy nebyl na oficiální návštěvě kraje.

Tmavá hospoda Smíchoff na rohu Nádražní ulice na pražském Smíchově nepůsobí příliš nápadně. Taky tady ale řeší politiku. „Pojďte sem s těmi fotkami,“ pokřikuje jeden z hostů zpoza plné pivní sklenice.

„Máte to pěkný, já se o to zajímám, ale jménem je neznám,“ přehazuje si v ruce snímky Hilšera, Kulhánka či Fischera. „Ale myslím, že tenhle pán,“ zarazí se nad Zemanem, „ten by tu měl ještě chvíli zůstat,“ dokončí větu.

Drahoše nejprve mine, pak se k němu vrátí. Přemýšlí asi minutu, ale na jméno si nevzpomene. Podobně dopadne i ve Smíchovské formance na Andělu. Pozná ho jediný z dotázaných.

„Toho bych měl znát, ne?“

Stejný výsledek udělá Drahoš také na alternativnější Krymské ulici. V kavárnách a bistrech zřejmě nejproslulejší hipsterské lokality v Praze uspěje jen u kuchaře podniku Jam and Co. „Pořád je to bývalý šéf Akademie věd, toho bych měl znát, ne?“ diví se.

Naproti ve veganské restauraci Plevel by s ním ale jen těžko mohli souhlasit. Útulné prostředí evokující přírodní dojem v pátečním dopoledni není příliš zaplněné. Místa pro nově příchozí tu je pořád dost. Přesto se i tady najdou ti, kteří poznávačku vyzkouší.

„Já jsem to zrovna sledovala. Ale nevím, jeďte dál,“ říká jedna z návštěvnic. „Topolánek, Hantych, Zeman, Hilšner“ pokračuje s mírným klopýtáním až ke Kulhánkově fotce. „To je ten Drahuš, nebo něco takového?“ dodá tázavě.

Neznalost kandidátů může sehrát zásadní roli během voleb. Na její nápravu přitom nezbývá příliš mnoho času. Volební místnosti se otevírají v pátek 12. ledna ve 14.00. Šanci zvýšit povědomí o sobě samých tak uchazečům o post hlavy státu dávají prakticky už jen poslední televizní debaty.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Vláda v pondělí zmírní omezení a otevře některé obchody. Babiš řekl podrobnosti

Vláda v pondělí zmírní omezení a otevře některé obchody. Babiš řekl podrobnosti

Premiér Andrej Babiš ve vysílání Radia Z uvedl, že vláda na začátku příštího týdne uvolní některá sportoviště a umožní opět provoz vybraných obchodů, zavřených v rámci nouzového stavu kvůli pandemii.

„My bychom chtěli už před svátky uvolnit, to znamená v pondělí na vládě, přijít s uvolněním venkovních sportovišť například pro cyklistiku, běh, in-line brusle, skateboarding, tenis, sportovní střelbu, letectví, kanoistiku a další,“ uvedl Babiš ve vysílání.

Volnější pravidal se dotknou i některých obchodů. „Protože rodiče si to vyžadují z hlediska školy – papírnictví nebo obuv, protože samozřejmě děti rostou, takže my už ten příští týden budeme chtít uvolnit některé tyto věci,“ uvedl předseda vlády. Většina dalších omezení dopadajících na ekonomiku ale zůstane dál v platnosti. „Samozřejmě ty Velikonoce budou s těmi omezeními, ale přece jenom si myslím, že toto může pomoci,“ řekl Babiš.

Přejít na stránky Radia Z >>>

Link