Brněnský politik napsal o prezidentově rakovině. Je to svině, vrátil úder Zeman. Hrad žádá 5 milionů | info.cz

Články odjinud

Brněnský politik napsal o prezidentově rakovině. Je to svině, vrátil úder Zeman. Hrad žádá 5 milionů

Prezident Miloš Zeman ve svém pořadu na TV Barrandov reagoval na facebookový post radního městské části Brno-střed Svatopluka Bartíka (Žít Brno). Bartík na začátku týdne napsal, že Zeman tají rakovinu, odmítá léčbu a že mu zbývá nanejvýš sedm měsíců života. Zemanův ošetřující lékař tuto diagnózu označil za nesmysl a Zeman dnes brněnského politika v televizi označil za „svini“. Žádá po něm pět milionů korun.

„Kdybych řekl, že je svině, tak by mě někdo obvinil z vulgarismu. A on je svině,“ konstatoval Zeman na adresu Bartíka. Hrad brněnského politika ve středu zažaloval a podal na něj trestní oznámení. „Budeme vyžadovat nejenom omluvu, ale také pět milionů korun,“ řekl Zeman a připomněl starou kauzu s kontroverzním billboardem, který útočil na Václava a Dagmar Havlovi.

Pokud Hrad peníze vysoudí, půjdou podle Zemana na pomoc dětem v Klokáncích. „Kdybychom to vysoudili, tak to samozřejmě dáme do mého volebního fondu a prostředky, které v něm zůstanou, tak můžu darovat na charitativní účely,“ dodal prezident.

Bartík svůj facebookový post – u nějž odmítl zveřejnit zdroj závažných informací – zdůvodnil právem veřejnosti znát zdravotní stav hlavy státu. Po vlně kritiky ho ze sociální sítě odstranil. „Nečekal jsem, že moje úterní informace vyvolá nejen takovou bouři, ale zejména takovou vlnu negativních emocí směřujících jak na mě, tak na prezidenta. Proto svůj pondělní post nyní deaktivuji,“ uvedl Bartík.

Mluvit o Zemanově rakovině je ohavnost, žaloba na ochranu osobnosti by mohla uspět, říká Sokol autor: INFO.CZ

O Zemanových zdravotních komplikacích se v posledních týdnech nanovo intenzivně diskutuje. Hrad na spekulace a prohlášení brněnského radního reagoval zveřejněním údajného prohlášení Zemanova ošetřujícího lékaře. „Současný zdravotní stav pana prezidenta po kontrolních, klinických i laboratorních vyšetřeních v žádném případě nepotvrzuje lživé informace o jeho vážném zdravotním stavu. Jedná se o zcela vymyšlené, ničím nepodložené zprávy,“ uvedl dle oficiálních stránek Miloslav Kalaš. Lékařskou zprávu ovšem prezidentská kancelář zveřejnit odmítá.

Vše o prezidentských volbách čtěte zde.

Útoky na Zemana jsou špína a eklhaft, týráme starého nemocného člověka, říká Zábranský autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Žižka na 900 stran. Petr Čornej vydává knihu, která tu 90 let nebyla

Přední odborník na středověké dějiny profesor Petr Čornej vydá v příštích dnech bez nadsázky své životní dílo. Na 900 stranách představí osudy husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, nabídne ale rovněž jejich pozdější interpretaci, ovlivněnou například národoveckými či komunistickými zkresleními. Přesně 600 let po začátku husitské revoluce tak o tehdejší dějiny výrazně ožívá zájem. Ten vyvrcholí v příštím roce chystaným velkofilmem Petra Jákla Jan Žižka.

Čornejovu knihu Jan Žižka s podtitulem Život a doba husitského válečníka vydává nakladatelství Paseka. Podle autorových slov na literárním festivalu Tabook by měla být k dostání od 6. listopadu.

Ač se to zdá skoro nemožné, Čornejovo vědecké dílo a Jáklův téměř až hollywoodský spektákl mohou mít ledacos společného. Středověkého vojevůdce vykreslí podobnými barvami. Oba se totiž zaměří na jeho charisma, víru i vojenský talent.

Link

„Žižkův nový životopis vychází u příležitosti 600. výročí výbuchu husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma již půl století,“ dočteme se v edičním plánu nakladatelství. „Čtenář dostává do rukou druhou nejrozsáhlejší práci o Žižkovi, navazující na téměř devadesát let staré monumentální dílo Josefa Pekaře, jehož výsledky s využitím nejnovějších badatelských poznatků doplňuje, koriguje i překonává,“ uvádí rovněž Paseka.

Petr Čornej má za sebou mimořádně plodné období. Na zmíněném literárním festivalu představil začátkem října také novou sbírku studií Husité a husitství, v níž se zabývá „dlouhým husitstvím“, tedy nejen souvisejícími válkami, ale rovněž jejich následky, vedoucími například až ke vzniku Jednoty bratrské.

„Kniha přináší 16 dříve publikovaných studií, které byly pro tento soubor doplněny a rozšířeny o nové poznatky tak, aby odrážely momentální stav vědeckého bádání. Věnuje se problematice široce chápané husitské epochy, kterou autor vymezuje léty 1402 – 1485, avšak přihlíží i k aktualizaci husitských idejí v předbělohorském období. V několika tematických blocích přibližuje působení Jana Husa, situaci v husitské Praze, osobnost českého krále Jiřího z Poděbrad, dějepisectví 15. a 16. století i reflexi husitství v moderní české společnosti,“ představuje publikaci nakladatelství Karolinum, které ji vydalo.

Link

Čornej se pravidelně účastní různých debat, pořádá přednášky pro veřejnost. Chystanou knihu o Žižkovi chce přestavit také přímo v Táboře, a to 3. prosince v tamním Husitském muzeu. Na všech těchto aktivitách je cenné, že Čornej nezůstává jen ve středověku, ale klíčovou epochu našich dějin zvládá interpretovat až do současnosti, a tak ji také aktualizovat.

43302