Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čekají nás volby znovu? Rozdávání lístků s Fischerem je může v krajním případě zneplatnit

Čekají nás volby znovu? Rozdávání lístků s Fischerem je může v krajním případě zneplatnit

Probíhající druhé kolo prezidentských voleb má za sebou první moment, který v krajním případě může celé hlasování poslat k ledu. Nejméně jeden z českobudějovických okrsků totiž voličům nabízel hlasovací lístky ne dvou, ale rovnou tří kandidátů. Kromě volby Miloše Zemana a Jiřího Drahoše tak lidé mohli do volební urny vhodit i lístek se jménem Pavla Fischera, který v prvním kole skončil třetí a do finále prezidentského klání se tedy neprobojoval. V případě těsného výsledku přitom chyba komise může volby zneplatnit. Podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny pochybení neohrozilo průběh voleb. Šlo o tři hlasovací lístky, které zůstaly na stole omylem, řekl ČTK Mlsna.

Omyl, kdy po dobu 15 minut mohli voliči hlasovat nejen pro současnou hlavu státu Miloše Zemana a jeho vyzyvatele Jiřího Drahoše, ale také pro Pavla Fischera, novinářům potvrdila předsedkyně volební komise 22. okrsku Jana Šejharová. Komise podle ní dostaly k dispozici lístky se jmény tří kandidátů, a nabízely proto všechny.

„Přišly nám tři lístky. Nám to bylo divné, ale vystavili jsme všechny tři,“ vysvětlila Šejharová a dodala, že než lístek s Fischerem stáhli, odevzdaly svůj hlas asi dvě desítky voličů.

Konečné výsledky voleb

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 66.60%
Miloš Zeman
Miloš
Zeman
Jiří
Drahoš
Jiří Drahoš

50 %
51,36 %
2 853 390 hlasů
48,63 %
2 701 206 hlasů

Zda je mezi těmito odevzdanými hlasy i nějaký se jménem Fischera, není jasné. Pokud by ale lístek se jménem náhradníka, který v prvním kole skončil třetí, do urny přeci jen někdo hodil, mohly by to volby skončit fiaskem. Výsledek voleb by však musel být velmi těsný.

„Zneplatnit volby by to mohlo jedině v případě, že by někdo udělal tu chybu a využil třetí nesprávný lístek a zároveň jedině v případě, že by výsledek voleb byl tak těsný, že by to volby mohlo skutečně ovlivnit – pokud by se ukázalo, že rozdíl mezi oběma kandidáty jsou třeba jen dva hlasy, které by byly pro pana Fischera. V tom případě by to mohl být důvod k zneplatnění voleb, v jiném případě ale ne,“ vysvětlil pro INFO.CZ ústavní právník Marek Antoš.

K chybě zřejmě došlo ve více okrscích

Na nesrovnalost upozornila volička – sestra z kongregace Sester Nejsvětější Svátosti Marie Serafina Bartůšková. „Přišla jsme k volbám asi ve 14:15. Divila jsem se, proč mám tři lístky i se jménem Pavla Fischera. Vrátila jsem se ke komisi a tam mi řekli, že je mezi kandidáty i náhradník, že mám vybrat jeden lístek a vložit jej do urny,“ popsala Bartůšková, která následně kontaktovala českobudějovického senátora Jiřího Šestáka (hnutí Občané pro Budějovice).

Šesták přitom nevyloučil, že pochybení může být vinou magistrátu, který členy komise školí. „Dozvěděl jsem se, že to nebyl případ jen tohoto okrsku, ale lístek se jménem Pavla Fischera nabízeli i jinde v Českých Budějovicích,“ řekl Šesták. Podle informací ČTK takto postupoval i volební okrsek číslo 14.

Podle primátora Českých Budějovic Jiřího Svobody (ANO) však šlo o pochybení komise v okrsku 22, která sídlí v základní škole na Rudolfovské třídě. „Hned jak jsme se to dozvěděli, kontrolovali jsme i další volební místnosti a všude bylo vše v pořádku. Předsedkyně komise (okrsku 22) uvedla, že asi špatně pochopila instrukce. Pochybení může nastat, jsme jenom lidé. Domnívám se ale, že každý svéprávný volič ví, že se rozhoduje jen mezi dvěma kandidáty,“ řekl Svoboda pro ČTK.

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek