Česká televize není TASS. Rozumějet, Miloš Zeman? Komentář Zdeňka Šarapatky | info.cz

Články odjinud

Česká televize není TASS. Rozumějet, Miloš Zeman? Komentář Zdeňka Šarapatky

Ví to tu už skoro každý. Volební kampaň Miloše Zemana platíme všichni. Včetně těch, kteří by jej do prezidentského úřadu nikdy nevolili. Tyátry za milióny, které prezident právě dohrál v krajích, totiž nešly ze soukromých peněženek tamních papalášů a hradní klaky, ale z krajských rozpočtů. Suma sumárum z daní občanů. Plivání Zemana na názorové odpůrce a jeho soupeře vydává totiž Hrad před úřady (sic!) za dialog hlavy státu s občany. 

Studu se přitom nedočkáme. Naopak, drzost a výsměch fér hře s protikandidáty má Miloš Zeman zjevně za svůj majstrštyk. A státním úředníkem, který má kontrolu financování předvolebních kampaní přímo v popisu práce a Zemanovy agitky na návsích za jasné porušení předpisu, smýká místo respektu k pravidlům ve spřízněných médiích. Je prý blázen. A hotovo. Dovolání nikde a spravedlnost mlčí, co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi. Historie se zase opakuje, z tribuny štve lid proti sobě hybrid Kremlu a pod ní jásá závist, která na povel vyšmelí svobodu za plné nákupní vozíky. A o kverulanty se tu postarají tajní.

Drzost Miloše Zemana zažívá i Česká televize. Předvolební kampaň by mu podle vlastních představ měli nejspíš platit i televizní koncesionáři. Vzteklé tirády za to, že veřejnoprávní televize neodvysílala tiskovku na závěr jeho předvolebního tažení Olomoucí, si měl kvůli tomu před časem na Hradě vyslechnout ausgerechnet její generální ředitel. Není prý mužem na svém místě, když ji Zemanovi nezařídil. Zákon Zemana obligátně nezajímá, ředitel veřejnoprávní televize totiž zpravodajství nešéfuje. Ani za servilitu k politikům ji koncesionáři neplatí. Ta je teď doma úplně jinde. Na Barrandově, v pravidelné grotesce s prezidentem. Zeman tu totiž řeční jako Castro a majitel televize mu ostošest přizvukuje. A psina tu nebere konce, ani když veřejnoprávní televizi svorně mydlí schody. Jako součást Zemanovy předvolební kampaně. A ruské propagandy, pro kterou jsou česká veřejnoprávní média poslední, nenáviděnou baštou zpravodajské objektivity, která se netočí podle směru větru. Kolaboranti jsou proto v barrandovské televizní besídce se Zemanem za hrdiny a Rusko je tu na paškále málem jako spojenec. Barrandovská idylka má přesto trhlinu, Zemana podlézání už zjevně nudí a mediálního magnáta v ní začíná sekýrovat. Pro samou žluč od hlavy k patě mu totiž chybí televizní konflikt, ne duel v předklonu.

V České televizi by si jej přitom užil dosyta, přesto se ho bojí. Dřív přitom nebýval zas takový zbabělec. Předvolebním debatám se tam teď totiž vyhýbá, jako čert kříži. Neměl by sólo a navíc, ani ten nejlepší kameraman by před zraky občanů nedokázal skrýt všechny neduhy, které Zemana očividně limitují. Ve studiu České televize by měl totiž rovné podmínky s ostatními kandidáty. Žádná ochranka coby opona, když někde pracně usedá. Žádné extrabuřty jen kvůli funkci. I konkurence teď bude větší než před pěti lety. Online energie a pro boj se Zemanem nezbytná tvrdost Topolánka v kombinaci s jeho hlubokým zářezem v tuzemských a evropských politických špičkách, by nebyly pro Zemana, zhýčkaného hradním servisem a s nulovými vazbami na západní svět, už vůbec to samé, čím byla kdysi debatní selanka se statistikem Fischerem.

O akademiku Drahošovi pak ani nemluvě. Expředsedovi Akademie věd jako živoucímu symbolu vzdělanosti a společenských představ o prezidentské solidnosti, navrch slušnému člověku každým coulem, by stačilo vedle stařeckého chvástání přisprostlého Miloše Zemana možná jen mlčet. Problém by měl Zeman ale i s Horáčkem; český Kiska zná totiž Zemana jako vlastní boty. Včetně jeho slabých míst. Z Občanského fóra, kde Horáček vyjednával pro republiku svobodu a demokracii bok po boku s Václavem Havlem. Zeman nikde.

A ještě ke všemu: moderátor Moravec není Soukup. Že televizní řemeslo umí, ví Zeman stejně, jako to věděl Klaus. Stačilo se proto jen na Moravce urazit a do ČT kvůli tomu nechodit, záminka se pokaždé našla. A pak už jen dštít síru nenávisti k Západu a Evropské unii, brát útokem parlamentní demokracii a ostouzet všechny názorové oponenty. V těch tuzemských médiích, do nichž tečou nekonečné rubly. A v režii Moskvy s nimi pak rozkládat vlast. Jiří Drahoš se vůbec nemýlil, když o nich mluvil s premiérem. Rusko tu nemá už dávno jen pátou kolonu. Slouží mu tady už celé ruské divize uvnitř české politiky a byznysu. S Hradem v čele. Že peníze nesmrdí a republiku beztak dorazí Babiš a Okamura s komunisty, tam teď mají za motto. Rusko navíc manipuluje volby i uvnitř velmocí, české parlamentní i prezidentské volby jsou pro něj jen malá epizoda. A místní tajné služby to určitě nebudou křičet do světa.

Česká televize je zjevně poslední televizní stanicí v zemi, ve které to má ruská propaganda zatím marné. A pro volbu prezidenta republiky teď vydala závazná pravidla. Ta platí i pro Miloše Zemana, prezident neprezident. Do tří předvolebních debat v Událostech, komentářích budou pozváni pokaždé tři kandidáti a rozhovory se všemi pak probíhají i v Interview ČT24. Hlavní zprávy České televize zase zařadí „Den s kandidátem na prezidenta“, který doplní živý rozhovor. A celé předvolební vysílání před prvním kolem uzavře ve čtvrtek 11. ledna prezidentská debata, do které televize pozve všechny kandidáty na prezidenta republiky. Zemana nevyjímaje. Že nemůže mít jakékoliv zvláštní podmínky, upozornili vedení ČT i někteří radní veřejnoprávní televize, včetně autora tohoto textu. Zákon je zákon. Pro prezidenta republiky pak platí především. Cítí-li se tedy Zeman fit i pro dalších pět let na Pražském hradě, bude bezesporu schopen absolvovat i předvolební debaty spolu se svými soupeři. V opačném případě by za něj měla učinkovat v ČT jen prázdná židle. Extra vstupy Miloše Zemana skrze telemosty odkudkoliv kamkoliv do debaty prezidentských kandidátů nebo předtáčené rozhovory místo živých by totiž byly čirým podrazem na veřejnoprávní fair play. A na milióny občanů, kteří neujíždějí na proruských Parlamentních listech nebo na Sputniku a Aeronetu a chtějí vidět férové televizní klání o nejvyšší post v zemi. Nezvítězí-li v prezidentských volbách místo ruského zaprodance skutečný demokrat, pak nadlouho poslední. Ve státní televizi řízené vládou Andreje Babiše bude mít Miloš Zeman svých třicet případů měsíčně jistě i v ruštině. Rozumějet, voliči? 

Autor je komentátor Info.cz a člen Rady České televize

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud

Schmarcz: Nejhorší smrt je z leknutí. Panika z koronaviru se podobá hysterii z migrantů

Schmarcz: Nejhorší smrt je z leknutí. Panika z koronaviru se podobá hysterii z migrantů

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Koronavirus může zabíjet. Ale to obyčejná chřipka taky. Bojíme se však neznámého, takže sedm mrtvých v Itálii nás vyděsí o několik řádů víc než dva tisíce lidí, kteří ročně zemřou na komplikace s chřipkou u nás. K očekávané hysterii na sociálních sítích se v posledních dnech připojují mainstreamová média, a někteří proto berou obchody útokem, což dále živí paniku. Vzduch je cítit apokalypsou i bez viru.

Světová zdravotnická organizace (WHO) se snaží uklidnit situaci. Smrtnost nakažených u nového typu koronaviru COVID-19 podle ní dosahuje 2 % (v Číně, kde je mnohem větší báze nemocných, jde o 1 %) a čtyři z pěti nemocných mají jen velmi mírné příznaky. Navíc Česká republika má vyspělý epidemiologický systém, což se potvrdilo i při pandemii mexické prasečí chřipky v letech 2009-2010. Jenomže strach má velké oči a mediální masáž je dále doširoka rozevírá.

Zprávy o pandemickém plánu, kde se počítá s třemi miliony nakažených (což je běžné u epidemií chřipky), o vykoupených obchodech, z nichž mizí nejen roušky, ale i trvanlivé potraviny, o úvahách pražských radních zavést cosi jako přídělový systém… To vše roztáčí nová a nová kola hysterického třeštění, do něhož postupně upadá víc a víc lidí, kteří dosud zůstávali v klidu.

Link

Šíření strachu z katastrofy a nedůvěry ve státní instituce je analogické situaci z časů vrcholící migrační krize. Stejně jako tehdy existuje určitý reálný důvod k obavám, ty jsou však iracionálně a škodlivě přehnané. Před šesti lety se nám davy běženců vyhnuly, ale mašinérie strachu zanechala ve společnosti hluboké jizvy, které se nezacelily dodnes. Koronavirus také zatím (naštěstí) nedorazil, ale my jsme mezitím sami sebe stihli vystrašit na hranici epidemie paniky.

HTML box

Jakkoli míra vystrašenosti graduje do absurdních rozměrů, jež zdaleka přesahují aktuální velikost hrozby, představuje situace také šanci potvrdit si, že společenská důvěra má svou cenu. Naslouchejme lékařům. Říkají, že dost možná u nás pandemie koronaviru ani nepropukne a pokud ano, vědí, co mají dělat a mají k tomu i dostatek prostředků. Včetně speciální vojenské nemocnice připravené zvládat biologické hrozby. Když přemůžeme hysterii v tomto případě, pomůže nám to i u jiných.

Link

Hrozby k životu patří. Nesmíme je podceňovat. Ale ani zveličovat. Auta jsou v Evropě řádově „vražednější“ než islámští teroristé. Chřipka zabila od počátku roku přes dvě desítky lidí, zatímco u koronaviru u nás zatím nemáme ani jedno potvrzené onemocnění. Záleží na tom, jak jsou nám servírovány zprávy o jednotlivých rizicích, ale hlavně na naší vlastní „přednastavené“ citlivosti na ně. Ta je dána souborem instinktů, předsudků a sdílených emocí. Obvykle nás chrání před cizími hrozbami, ale často působí iracionálně a destruktivně.

Paradoxně mají na společnost často drtivý dopad katastrofy, kterých se dopředu obáváme, nikoli ty, které na nás náhle dopadnou – a my tedy nemáme čas na paniku, protože namísto ní musíme hledat řešení. Máme xenofobii bez migrantů a vykoupené obchody bez koronaviru. Tím nechci ani jednu z těchto hrozeb bagatelizovat. Pokud na ně dojde, tak se jim samozřejmě postavme. Ale zatím zachovejme klid. Nejhorší smrt je totiž z leknutí.