Česko je hluboce rozdělené. Zemana porazí jedině Topolánek, není Kavárnou, věří jeho rádce Horák | info.cz

Články odjinud

Česko je hluboce rozdělené. Zemana porazí jedině Topolánek, není Kavárnou, věří jeho rádce Horák

Podle řady signálů lze usuzovat, že je česká společnost rozdělená. Propast mezi lidmi z Prahy a jiných velkých měst, a lidmi z regionů, malých měst a obcí, se prohlubuje. Jakub Horák, který pomáhal před sněmovními volbami Pirátům a nyní je součástí týmu Mirka Topolánka, je přesvědčený, že je to právě expředseda ODS, kdo je jako jediný ze všech kandidátů na prezidenta schopen českou společnost spojit. Proč? A jak mají další strany čelit Babišovi? Čtěte rozhovor.

Pomáhal jste s předvolební kampaní Pirátům. Jak pět týdnů od voleb hodnotíte jejich počínání ve sněmovně? Je něco, co byste jim vytknul? Anebo něco, čím vás překvapili?

Mám velkou radost z toho, že nikdo z kamarádů, které jsem do té kampaně natáhl, nemá pocit, že by Piráti dělali něco špatně. Všechny kroky, které udělali, včetně těch kritizovaných, jako byla třeba jejich podpora Radka Vondráčka z hnutí ANO při ustavení sněmovny, dokázali podle mě vysvětlit.

Libí se mi, že umí rozlišovat, že nespadli do toho bloku animozit, do ambivalence výběru pouze mezi černou a bílou, která tady funguje. Snaží se v tom najít svou pozici a fungovat. A doufám, že brzy začnou vyvíjet nějakou iniciativu, která by vedla k digitalizaci státu, což je jejich hlavní téma. Pokud mě požádají, tak jim budu samozřejmě i nadále pomáhat, jsem totiž přesvědčenej, že z Michálka a Bartoše rostou opravdu velcí politici.

Jak vlastně hodnotíte povolební rozložení sil?

Hlasovací koalice složená z hnutí ANO, SPD a KSČM je naprosto jasná, a tudíž rozhodnutí nejít s Babišem do vlády považuji za správné. Být ve vládě, která je „backovaná“ touto hlasovací koalicí, která si může prosadit cokoli, je mimořádné nebezpečné. Myslím si ale na druhou stranu, že rétorika, kterou ještě pořád provozuje třeba Miroslav Kalousek, je chybná. Skutečně to vypadá tak, že se lidé zajímají především o své ekonomické zájmy, což Babišovi pomáhá v tom smyslu, že vypadá jako jediný, kdo chce pracovat.

Kompletní a podrobný profil prezidentského kandidáta Mirka Topolánka najdete zde >>>

Zároveň se ukazuje, že ty kritizované kauzy, jako je Čapí hnízdo, mediálně nefungujou. Něco jiného je trestně právní rovina. Ta se má ale brát tak, že to někdo vyšetřuje, což se evidentně děje, a tudíž není potřeba toto téma vykřikovat na každém rohu. Mám k dispozici aktuální čísla, pokud jde o podporu jednotlivých stran, a Babiš tam má už 40 procent. Mám proto obavu, že to, co se nepovedlo za rok a půl… Zkrátka: pokud něco nefunguje, je třeba to přestat dělat.

A co byste tedy konkurentům Andreje Babiše doporučil nebo poradil? Co je pro politické strany efektivní způsob, jak Babiše porazit a obstát proti němu v očích veřejnosti?

Myslím si, že je třeba přestat se pokoušet delegitimizovat Babiše, a naopak je třeba zaměřit se na to, aby šla naše země dopředu. To znamená představit nějaký alternativní program, zapomenout na Babiše, který má nějaký problém s policií, a neházet to všechno na něj. Protože on na tom pouze získává body.

Myslíte si, že vláda, kterou sestavuje, získá důvěru Poslanecké sněmovny?

Myslím si, že ne. A to z několika důvodů. Současný stav – tedy jakési vzduchoprázdno – je pro hnutí ANO výhodné. Je výhodné také pro SPD a komunisty. Všichni si tak mohou dělat svoje operace a zároveň si udržovat protestní rovinu, kterou potřebujou. Předpokládám, že Babiš určitě nezíská podporu většiny sněmovny během prvního pokusu, a myslím, že ji nezíská ani během druhého pokusu.

Tím by se ale zvýšila hrozba předčasných voleb, které nejsou výhodné snad pro nikoho, až právě na Babiše…

Těžko říct. Nedíval bych se na to tak, zda je něco výhodné nebo nevýhodné. Pokud jde třeba o Piráty, myslím, že jejich voliči jsou spokojení s tím, jak se chovají. Neudělali žádnou chybu. A my jsme měli – mluvím teď za volební štáb – náklady patnáct korun za hlas, zatímco jiné strany 250 korun. To znamená, že by pro Piráty nebylo problém udělat novou kampaň a možná získat ještě víc hlasů.

Průzkumy volebních preferencí k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

Pojďme k tomu, jak se v povolební situaci chová prezident. Je to zásadní téma, jak tedy kroky Miloše Zemana hodnotíte?

Prezident se chová s vědomím toho, že jsme v předvolební kampani. Pracuje na svém znovuzvolení. Proto například požádal Andreje Babiše, aby nepředstavoval žádné ministry své vlády. Důvod je prostý: teď je bude každý týden představovat on sám. Fakticky to bude znamenat, že bude mít pravidelné výstupy v médiích, bude hodnotit, který kandidát je dobrý, který horší, jak by to dělal on, bude vzpomínat, jak to dělal v době, kdy byl premiér, a podobně.

Bude to zkrátka součástí jeho kampaně. Zároveň si tím pojistil hlasy hnutí ANO, protože pokud jeho voliči chtějí Andreje Babiše premiérem, musí volit Zemana. Ani jeden z ostatních kandidátů totiž tak jasně nedeklaroval, že by dal také druhý pokus (sestavit vládu – pozn. redakce) Babišovi, a zároveň, že by mu nevadilo, aby byl premiérem jmenován trestně stíhaný člověk.

V současné době pomáháte s kampaní Mirku Topolánkovi. Určitě mluvíte o tom, jak chcete kampani, kterou současný prezident vede, čelit?

Nemůžu mluvit za Mirka Topolánka, je to skutečně dotaz na něj. Jako volič na to mám názor, pokud jde ale o politickou strategii, nebudu to v tuto chvíli komentovat.

Každopádně je jisté, že má Topolánek sílu a politické zkušenosti k tomu, aby dokázal s touto situací něco dělat. Možností je řada. Existuje třeba možnost jmenovat ve druhém pokusu premiérem někoho jiného z hnutí ANO. Například Martina Stropnického. A čekat, zda tam náhodou pod tlakem veřejného mínění nenastane nějaká změna.

Existuje také skutečně možnost vypsat předčasné volby, protože by to mohlo být v jistý moment správné řešení. A ne prodlužovat vládnutí bez důvěry Poslanecké sněmovny. Miloš Zeman se de facto snaží nastolit prezidentský systém, on rozhoduje bez sněmovny o tom, kdo tady bude vládnout. To je nutné změnit a Topolánek na to má sílu. Nevěřím, že by kdokoli z ostatních kandidátů uměl takto vysokou hru hrát.

Faktem je, že Zeman s Babišem sněmovnu v podstatě obcházejí. Už úřednická vláda Jiřího Rusnoka vznikala bez toho, aby vyjednával většinu v dolní komoře, Andrej Babiš nyní tento scénář opakuje…

Přesně tak.

Mirek Toplánek ve čtvrtek představil první téma své kampaně – zahraniční politiku. Nepochybně jde o zásadní věc, pravdou na druhou stranu ale je, že zahraničně-politické otázky v Česku volby nevyhrávají…

Debata o migraci, a tedy i o bezpečnosti, je vnitropolitické téma. Tím více, že tady existuje prostředí obav – z toho některé jsou pojmenované, jiné nepojmenované.

Z reakcí na migrační téma v průzkumech veřejného mínění vyplývá, že to až devadesát procent lidí považuje za problém. Z toho jasně vyplývá, že jde o vnitropolitickou věc, a já si myslím, že Topolánek správně vystihuje, že jde v jádru o téma, které souvisí s oslabením státu. Najednou vidíme, že stát vlastně nefunguje. Nemáme regulérní a funkční armádu, a v momentě, kdy bychom například chtěli zavést kontroly na hranicích, nemáme na to personál.

Dokud jsme věřili, že se nacházíme v oné „Fukuyamovské“ době, kde vládne liberální demokracie, tak to téměř nikdo neřešil. Všechno jsme zbourali a byli jsme šťastní. Avšak v momentě, kdy se v Evropské unii vyjevila různice kolem kvót, stoupla nejistota, lidé se přestali cítit bezpečně. A je jedno, zda oprávněně. Jde o tu emoci. A politik by se měl samozřejmě zasadit o to, aby se lidé bezpečně cítili, a ne to bagatelizovat a říkat, takto se jen cítíte, tak to není… Je to zkrátka úkolem politiků, ostatně co my víme o tom, zda to ti lidé cítí správně, nebo nesprávně.

Asi mi neprozradíte, jaká budou další základní témata kampaně Mirka Topolánka, mohl byste mi ale říct, kolik jich bude.

V čase do prvního kola zveřejníme ještě dvě základní témata. Celkem budou tedy tři.

Nejpozději od minulých prezidentských voleb se tu ukazuje jedna podstatná okolnost: štěpení české společnosti na ose centrum vs. periferie. Propast se zvyšuje, a výhra v Praze a dalších velkých městech nezaručuje výhru v celé zemi. Lidé v centru prokazatelně volí jinak, než v malých městech a obcích. Pracujete s touto osou v kampani?

Tato otázka je důležitá v tom, že je Česká republika skutečně hluboce rozdělená. A taky v tom, že by volba Miloše Zemana, nebo volba Jiřího Drahoše a Michala Horáčka toto rozštěpení ještě víc prohloubila. Myslím si, že Topolánek je jako jedinej ze všech kandidátů na prezidenta, schopen tuto společnost spojit.

Proč?

Protože nikdy nebyl reprezentantem městských liberálů nebo – jak říká Miloš Zeman – pražské kavárny. Zároveň představuje sílu, po které volají lidé mimo Prahu, tedy ti, kteří mají z přicházejících změn ty největší obavy.

 

 

 

 

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Videa a bohaté fotogalerie z prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud

Bezzubá Evropa. Pokud Erdogan splní výhrůžky, EU se zhroutí, varuje generál Šedivý

Vstup tureckých vojsk na sever Sýrie podle bývalého náčelníka Generálního štábu Jiřího Šedivého ukázal na neakceschopnost Evropské unie. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan drží společenství v klinči díky dohodě o zadržování migrantů. „Pokud udělá to, čím vyhrožuje (tedy, že pustí 3,5 milionu migrantů), Evropa se téměř zhroutí,“ tvrdí generál v záloze. Ekonomické sankce prý ničemu nepomůžou, hrozba další migrační vlny je tak pro Evropu největším strašákem. A neklidná situace v regionu stabilitě nepomáhá. Šedivý v rozhovoru s Pavlem Štruncem kritizuje i kroky NATO a vyzývá, aby se aliance vrátila k plnění toho, čemu se zavázala. Právě turecká ofenziva totiž dle Šedivého porušuje hned první článek Washingtonské smlouvy a hrozí nebezpečný precedent. Kde jsou kořeny dnešního konfliktu na severu Sýrie? Podceňujeme význam teroristických útoků, při nichž umírají jednotlivci? Podívejte se na rozhovor.

Link

Link

Link